Podgorica, (Media Biro) Povodom crnogorske premijere muzičke priče "Mandolina iz Lavova" koja će se održati sjutra, 21. juna, u velikoj sali Kulturno-informativnog centra "Budo Tomović", u 20 sati, danas je održana press konferencija na kojoj su umjetnici i partneri predstavili ovaj nesvakidašnji projekat.
Foto: Mediabiro
Premijera muzičke priče je rezultat saradnje KIC-a “Budo Tomović” s Francuskim institutom i ambasadama Francuske i Ukrajine u Crnoj Gori, a prikladno će biti izvedena upravo na Svjetski dan muzike.
“Riječ je o gostovanju francuskih muzičara i umjetnika i njihovom muzičko-scenskom djelu “Mandolina iz Lavova." Autorka priče je Klara Serna violinistkinja i profesorka violine na Muzičkoj akademiji u Tuluzu, muziku za ovu priču je napisao Tjeri Ile takođe profesor na akademiji, tu je i francuski mandolinista Žilijen Martino, ali i crnogorska glumica Žana Gardašević Bulatović kao naratorka. Tekst koji je je u originalu na francuskom napisala Klara, preveden je, te će naša publika ovu muzičku priču moći da prati nesmetano,” objasnila je urednica muzičkog programa KIC-a “Budo Tomović”, Maja Popović.
Foto: Mediabiro
Popović se zahvalila Francuskom institutu i Ambasadi Francuske u Crnoj Gori na predlogu da se upravo ovom muzičkom pričom proslavi Svjetski dan muzike, a posebnu zahvalnost je izrazila ambasadoru Francuske u Crnoj Gori, Nj.E. Kristijanu Timonijeu koji je i sam prisustvovao press konferenciji. Timonije je istakao značaj proslave Svjetskog dana muzike upravo sa ovakom posebnom predstavom koja kombinuje muziku i literalno stvaralaštvo i publici izbliza predstavlja svu posebnost mandoline kao instrument, ali i Lavova kao grada.
“Kada nam je ova predstava predložena vidjeli smo posebnu vezu sa situacijom u Ukrajini. Istorija Lavova je tragična istorija, ali je istivremeno i evropska istorija. Kada sam bio u Ukrajini pokrenuo sam priču o franko-ukrajinskim manifestacija, te sam srećan da to mogu da nastavim i u Crnoj Gori. Ovo je za nas simbol nade i kulturne različitosti, Uprkos svim tragičnim događajima Evropa ostaje centar kluture i raznolikosti, a upravo to je poruka koju je prije više decenije poslao osnivač Svjetskog dana muzike, Žak Lang,” ispričao je Timonije.
Autorka teksta ove muzičke priče, violinistkinja Klara Serna ispričala je kako je izgledao stvaralački proces i zanimljiva dinamika koju je imala sa mužem koji se ovog puta našao u ulozi autora muzike.
“Od kada smo se upoznali 1994. Tjeri i ja smo zajedno i u životu, ali i u muzici, Ipak, ovo je prvi put da je napisao muziku za tekst koji sam ja napisala. Istorija je takođe moja strast, imati uvid u istoriju je put prema miru. Htjela sam na poseban način da prenesem priču o Lavovu, te ovim djelom prikažem mjesto ljubavi i muzike koja vodi ka miru,” ispričala je Serna.
Sernina posjeta Lavovu iz 2019. godine je poslužila kao glavna inspiracija za kreiranje ovog emotivnog djela koje nudi sasvim poseban osjećaj trenutno tragedijom pogođenog grada.
“Zanimljivo je da su mi kao ispiracija za stvaranje muzike za ovo djelo poslužili romski i rumunjski muzički uticaji. Interesantno je i to što se osim mandoline u predstavi kao likovi pojavljuju i tatarski šešir i violina. Moram napomenuti da je ovo moj lični osjećaj i impresija o Lavovu i magiji koju taj grad ima. Za uspjeh ove priče zaslužna je osjećajnost Klarinog djela, koje me u više navrata navelo na suze. Zahvalan sam što je priča prevedena na osam jezika, a od sada, zahvaljući ambasadoru Francuske u Crnoj Gori tekst je preveden i na crnogorski,” ispričao je autor muzike, profesor Tjeri Ile.
Foto: Mediabiro
Centralnu ulogu u ovom djelu ima i francuski virtuoz na mandolini, Žilijen Martino koji je na konferenciji otkrio novu emotivnost koju je ovo djelo poprimilo početkom konflikta u Ukrajini.
“Moja uloga u ovom djelu je zaista posebna, proističe iz prijateljstva sa Klarom i Tjerijem. Ovo djelo prikazuje istoriju Ukrajine, ali istovremeno istoriju cijelog čovječanstva. Ono što je posebno kod ovog djela je kako se ono danas drugačije shvata, nego onako kako smo ga mi zamislili tokom stvaranja. Nastalo je godinu dana prije cijelog konflikta u Ukrajini. Ovo je od početka ljudska priča, ali sada predstavlja i ukrajinsku priču koja je nesvakidašnja,” objasnio je Martino.
Za potrebe crnogorske premijere ovom talentovanom skupu umjetnika priključila se i crnogorska glumica Žana Gardašević koja je kao naratorka u muzičku priču unijela svoju posebnu emociju.
“Na prvo čitanje samog teksta me cijeli projekat kupio jer je riječ o jednoj poetskoj, vizionarskoj priči kroz koju je protkano mnogo emocija. Kompletna priča, ali i sam tekst prenose svu magiju unjetnosti koja ne poznaje prepreke ni u jeziku, ni u ičem drugom. Probe su tekle nesmetano, tako da očekujem da ćemo sutra svi zajedno briljirati,” istakla je crnogorska glumica.
Sa press konferencije je upućen poziv svim zainteresovanima da ovogodišnji Svjetski dan muzike provedu u KIC-u uz nesvakidašnju muzičku priču, a koja će crnogorskoj publici sutra biti prezentovana u velikoj sali KIC-a Budo Tomović sa početkom u 20h.
Ulaz je besplatan!
KOMENTARI (0)