Da li ste probudili s teškim mamurlukom koji uništava vaše nedeljno jutro?
Foto: Ilustracija, Pixabay
Imate sreće, jer, prema pisanju NY Posta, rješenje za to možda se krije na polici u prodavnici.
Prema tvrdnjama jednog stručnjaka, ključ za rješavanje snažnih glavobolja i mučnine jutro nakon izlaska u grad su – kombuha (japanska čajna gljiva) i kimči (jedno od najpopularnijih jela u korejskoj kuhinji, jede se kao prilog, a sastoji se od slanog i fermentisanog povrća sa začinima).
Fermentisani proizvodi podstiču bolje zdravlje crijeva zbog svog probiotičkog sadržaja.
“Održavanje dobrog zdravlja crijeva može ojačati funkciju crijevne barijere, tako da je manje pogođena alkoholom, poznatim nadražiocem crijeva koji može uticati na pokretljivost crijeva, propusnost i apsorpciju hranjivih supstanci”, kazala je za NY Post registrovana nutricionistkinja Luci Kerison.
Zbog dehidriranog djelovanja alkohola mamurluk često podstiče konzumaciju slanih, masnih grickalica bogatih ugljenim hidratima, dodala je.
So, dakle, pomaže zadržavanju vode.
“Fermentisana hrana koja je bogata solju, poput kimčija i kisjelog kupusa, može biti korisna”, objasnila je. “Takođe, sadrže žive bakterije koje mogu pozitivno uticati na našu mikrobiomu crijeva, nešto što može biti oštećeno preteranom konzumacijom alkohola”, dodala je.
Ali, zdravi organi za varenju nisu jedina korist od kombuhe – vjeruje se da ovaj fermentisani napitak pomaže u kontroli nivoa šećera u krvi i ublažava simptome sindroma iritabilnog creva.
“Većina alkohola biće apsorbovana u gornjem dijelu creva, pa osim ako ne pete pretjerano, vrlo malo će stići do debelog crijeva gdje se nalazi većina bakterija”, rekao je nutricionista dr Duane Melor, koji je savjetovao da je najbolji lijek za mamurluk ograničiti konzumaciju alkohola.
Naime, pretjerano konzumiranje alkohola ne ostavlja samo mamurluk s teškom migrenom i mučninom sjledeće jutro, već je alkohol takođe povezan s nizom zdravstvenih posljedica, poput bolesti jetre i raka.
KOMENTARI (0)