Košarkaš Boriša Simanić (25) ostao je bez bubrega na Svjetskom prvenstvu u košarci. Na utakmici protiv Južnog Sudana dobio je udarac u tom predjelu.
Foto: YouTube screenshot/ FIBA - The Basketball Channel
U prvi mah nije djelovalo tako ozbiljno, ali se ispostavilo da je situacija mnogo gora nego što je izgledalo, na kraju mu je odstranjen jedan bubreg.
Radovanović je prepoznao sve to i spasao je život srpskom košarkašu.
Opisao je kako je sve to izgledalo prvo na parketu, a onda u bolnici.
- Pet minuta poslije povrede, po nekim znacima koje sam vidio, ustanovio sam da je ozbiljna povreda u pitanju. Odveli smo ga odmah u bolnicu, gdje zbog organizacije posla, nikako nismo mogli da brzo sprovedemo te procedure. Specijalisti u tom momentu nisu bili u bolnici, već mlađi ljekari koji su bili na telefonu sa starijim kolegama. Ja sam insistirao da se uradi odmah skener, gdje se utvrdilo da je u pitanju ozbiljna povreda. Oni su snimak poslali urologu koji nije bio u bolnici. Insistirao je da ga ostavimo jedan dan u bolnici i da sjutradan ponovimo snimak.
Tako je počela borba za Borišin život.
- Ostao sam sa njim tu noć u bolnici, jer sam pretpostavio da to ne može tako da bude. On je dobijao sve jače i jače bolove, davali su mu jake ljekove protiv bolova, koji su veoma opasni u takvoj situaciji. Onda sam ja zahtijevao i digli smo čitavu uzbunu da mu se ponovo uradi skener na kome se vidjelo da je krvarenje znatno značajnije. Ljekari su se pojavili, kada su vidjeli nalaz. Vodili smo ozbiljnu borbu da prvo ponovimo snimak, a onda da oni svi dođu kako bi bio operisan na vrijeme. Izgubio je preko dva litra krvi, kada je urađena operacija.
Tada su se pojavile dodatne komplikacije.
- Onda su nas u pet ujutru zvali da nemaju krv, jer Boriša ima rijetku krvnu grupu i da bolnica ne može da nabavi krv. On je A negativna krvna grupa. Onda smo cijelo jutro i noć jurili krv. Niko od nas nije imao tu grupu, jedino mama Bogdana Bogdanovića. Ona je žena odmah krenula sa nama da da krv, ali iz nekih proceduralnih razloga nije mogla. U jednom trenutku su spomenuli da su zvali Crveni krst. Pošto sam ja predsjednik u Srbiji, zvao sam odmah njihovog Generalnog sekretara i u roku od dva sata smo dobili dovoljne količine krvi.
Ljekari su željeli da mu spasu bubreg, ali to nažalost nije bilo moguće.
- Željeli su da spasu bubreg, to se prvo i radi u takvoj situaciji. Zaustavili su krvarenje, ali je nastala komplikacija i morala je da se uradi druga operacija u kojoj mu je odstranjen bubreg, nakon čega se jako lijepo oporavlja.
Za kraj je otkrio i šta je pričao Simaniću u teškim momentima.
- Uvijek sam mu govorio šta se dešava i šta može da se dogodi. Da će prvo probati da mu spasu bubreg, ali sam ga onda pripremao i na to da će možda morati da ga izvade. Razuman je čovjek, govorio sam mu da će se oporaviti i da će moći da nastavi da se bavi košarkom - zaključio je Radovanović.
KOMENTARI (0)