Crna Gora će biti odlučna u ispunjavanju zaključaka Komiteta za svjetsku baštinu i u saradnji sa Opštinom Kotor i ostalim uključenim akterima u najskorijem roku uspostaviće efikasan sistem upravljanja Prirodnim i kulturno-istoriskim područjem Kotora, istovremeno radeći na unaprijeđenju zakonske regulative u saradnji sa nadležnim institucijama.
Foto: Ministarstvo kulture i medija
To je poručila ministarka kulture i medija, Tamara Vujović, koja je učestvovala na 47. zasijedanju Komiteta za svjetsku baštinu koji se održava u UNESCO sjedištu u Parizu.
Na Komitetu se tokom višednevnog zasijedanja razmatraju izvještaji o stanju konzervacije dobara svjetske baštine za 2024. godinu.
Ministarka Vujović je prisustvovala razmatranju izvještaja o stanju konzervacija crnogorskih dobara svjetske baštine upisanih na UNESCO listu – Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora, Nacionalni park Durmitor i Venecijanska utvrđenja između XVI i XVII vijeka.
Komitet za svjetsku baštinu usvojio je izvještaje o stanju konzervacije dobara svjetske baštine u Crnoj Gori, područje Durmitor i Venecijanske tvrđave, bez rasprave – naglašavajući neophodnost kontinuirane posvećenosti države za unaprijeđenje stanja očuvanosti dobara prirodne i kulturne baštine.
Razmatrajući izvještaj o stanju konzervacije Prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora, Komitet je od države Crne Gore zatražio privremenu suspenziju odobravanja novih građevinskih i razvojnih projekata na Području i bafer zoni, sve do usaglašavanja pravnih, administrativnih i institucionalnih okvira iz relevantnih oblasti.
Ova odluka je uslijedila nakon što je Komitet uzeo u obzir nastojanja države da unaprijedi sistem upravljanja Područjem i učini napore za uspostavljanje dodatnih kontrolnih mehanizama uz unaprijeđenje zakonskih normi.
Na taj način, Komitet je, na preporuku nekoliko država članica Komiteta, izmijenio prvobitnu odluku o uvođenju moratorijuma na sve nove i sve započete projekte, uključujući one koje imaju pozitivne Izvještaje o procjeni uticaja na baštinu (HIA studije) od 2023. godine, kako je glasila prvobitna verzija odluke Komiteta, objavljena na UNESCO sajtu u petak 4. jula, sa čime je crnogorska javnost bila upoznata.
U komunikaciji sa državama članicama Komiteta, ministarka Vujović je naglasila da će država Crna Gora biti odlučna u ispunjavanju zaključaka Komiteta, te da će u saradnji sa Opštinom Kotor i ostalim uključenim akterima u najskorijem roku uspostaviti efikasan sistem upravljanja područjem, što podrazumjeva efikasnu i jasnu strukturu upravljanja Područjem, reviziju Menadžment plana za područje, što je obaveza od 2019. godine te izradu Studije procjene kumulativnog uticaja na Područje, istovremeno radeći na unaprijeđenju zakonske regulative u saradnji sa nadležnim institucijama.
Na zasijedanju je oko ove tačke dnevnog reda, otvorena rasprava u kojoj su uzeli učešće predstavnici država članica Komiteta, u prvom redu Turska, kojoj su se pridružile Bugarska, Katar i Kazahstan, podnoseći amandmane na prvobitnu Odluku, i predstavnici Savjetodavnih tijela: Centra za svjetsku baštinu i ICOMOS-a.
Ministarka je u ime Vlade Crne Gore, izrazila zahvalnost svim akterima na predanom radu i postignutom konsenzusu i potvrdila posvećenost crnogorske strane da će pomno pratiti i ispunjavati sve predložene preporuke Komiteta.
Ministarka kulture i medija, Tamara Vujović, boravila je u Parizu gdje je prisustvovala sastancima u okviru saradnje sa UNESCO‑m, s ciljem jačanja pozicije Crne Gore na međunarodnoj kulturnoj sceni i promocije vrijednosti naše nematerijalne i materijalne kulturne baštine.
KOMENTARI (0)