Subota, 22.07.2023 | 08:17
IZVOR: Kolektiv.me

Riječ PSIHOLOŠKINJE - Neprimjereno ponašanje prema djeci ozbiljno pitanje, posljedice mogu biti MNOGOBROJNE

Nedavna vijest da je muškarac srednjih godina u Podgorici presretao djevojčice, upućivao im vulgarne riječi i skidao se pred njima, uznemirila je crnogorsku javnost.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Nekoliko dana poslije toga, u Kotoru je zabilježen slučaj da je muškarac na plaži fotografisao djecu, i pokazivao im intimne djelove tijela.

A, koliko ovakve i slične situacije mogu ostaviti posljedice na djecu?

Kako u razgovoru za portal Kolektiv objašnjava psihološkinja Dragana Đokić, posljedice koje dijete može osjetiti poslije jednog ovakvog iskustva su mnogobrojne – od psihičkih, tjelesnih, ponašajnih,... i kao takve mogu uticati na cjelokupno funkcionisanje djeteta.

„Uznemiravanje i neprimjereno ponašanje prema djeci je ozbiljno pitanje, jer je prije svega to iskustvo koje može ostaviti dubok i jak trag i uticati na dalji razvoj djeteta. Osim toga, posljedice koje dijete može osjetiti, nakon takvog iskustva, su mnogobrojne. Te posljedice mogu biti psihičke, tjelesne, ponašajne i uticati na cjelokupno funkcinisanje djeteta. Djeca uglavnom doživljavaju snažne emocionalne reakcije kao što su strah, krivica, tuga ili bijes. Osim emocionalnih, česte su i promjene u ponašanju i funkcionisanju, neka djeca mogu ispoljavati agresiju, dok se druga djeca mogu povući. Karakterisične su i noćne more, poremećaj spavanja, poremećaj hranjenja, poteškoće u koncentraciji, za školsku djecu i slabiji učinak u školi, izbjegavanje drugara, zajedničkih aktivnosti, gubitak interesovanja za hobije i aktivnosti kojima se dijete ranije bavilo. Čak i kada ne dođe do fizičkog kontakta, dijete može imati tjelesne manifestacije odgovara na uznemiravanje, kao što su glavobolja, bol u stomaku ili u nekom drugom dijelu tijela. Sve ovo, uz druge udružene faktore može dovesti do traumatskog iskustva, koje neće nestati samo od sebe, a koje se obično prenosi u odraslo doba i čije se posljedice osjećaju i godinama kasnije nakon kritičnog događaja”, ističe Đokić za naš portal.

TRAUMA KAO EMOCIONALNI ODGOVOR

Trauma je, naglašava, je emocionalni odgovor na neko iskustvo koje je preplavljujuće, zastrašujuće i nasilno prije svega po jedno dijete, a pritom da dijete nije bilo u mogućnosti da se uspješno odbrani i da prevlada taj događaj.

Đokić kaže da ovakvi događaji mogu uticati traumatično na dijete, ali to u kojoj mjeri će tako i biti, zavisi od raznih faktora.

Psihološkinja Dragana Đokić; Ustupljena fotografija; Foto: privatna arhiva

Naime, djeca će različito reagovati na pomenuto negativno iskustvo.

“Svako dijete je drugačije i drugačije će reagovati na ovakvo iskustvo, što ne znači da na neku djecu neće ostaviti trag, neki tragovi uvijek postoje, ali će kod nekih odgovor na neprijatno iskustvo poput ovog biti većeg, a kod nekih manjeg intenziteta. Na to najviše mogu uticati prvi koraci odraslih nakon takvog iskustva, kako govore o tome šta se desilo, kako objašnjavaju djetetu šta se dogodilo, kako se ponašaju i da li pružaju adekvatan oporavak djetetu. Naravno da to nisu jedini faktori, ali su veoma važni i jedini na koje možemo uticati, jer na one koje su postojali prije kritičnog događaja ne možemo uticati, oni su takvi kakvi jesu, pa je zato važno šta nakon toga možemo preduzeti”.

Šta da rade roditelji, kako da reaguju ukoliko se nađu u situaciji da su njihova djeca žrtve neprimjerenog ponašanja?

Kako objašnjava Đokić, najbitnije je da roditelji ne čekaju i da odmah preduzmu neke korake, čak i ako dijete ne pokazuje, njima, vidljive promjene.

Te promjene se, dodaje, mogu uočiti kasnije, a neke su i teško uočljive.

Za početak, roditelj treba da pokaže razumijevanje i prihvatanje djeteta s takvim iskustvom, a ne ljutnju prema djetetu.

“Roditelji često ispolje ljutnju jer ih recimo dijete nije odmah informisalo o tom događaju, ili ako je dijete išlo na mjesta koja su mu roditelji zabranili. Kakva god situacija bila, dijete nikada ne može biti krivo i nije adekvatno da roditelj pokaže znakove ljutnje, jer ih dijete može tumačiti na sasvim drugačiji način i tako stvoriti osjećaj krivice i srama za to što se dogodilo. Nakon pružanja podrške, ljubavi i razumijevanja, obratiti se dječjem psihologu ili psihoterapeutu. Važno je da to bude stručnjak koji radi s djecom, a ako je moguće i specijalizovan za dječje traume i djecu koja su bila žrtve nasilja. U dogovoru sa vama, stručno lice će uraditi procjenu i napraviti plan rada s djetetom, koji je zapravo oporavak. Za sve to vrijeme, roditelji, drugi članovi porodice, škola i okruženje treba da budu podrška djetetu, da mu daju vremena i prostora, ali najviše strpljenja da prevlada kritičan događaj. Vjerujte svom djetetu i osluškujte ga, možda ipak ima nešto više da vam kaže nego što vi mislite”, zaključila je Dragana Đokić za portal Kolektiv.me.

⇒ ⇒ Ovaj tekst je finansiran kroz Fond za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija, a koji realizuje Ministarstvo kulture i medija;

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Joanikije: Neka niko ne tuguje danas zbog grjehova

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:58

Vjernici pravoslavne vjeroispovjesti proslavljaju danas najveći hrišćanski praznik Vaskrs. Vaskršnja liturgija održana je u hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici, a svetu arhijerejsku liturgiju sa vaskršnjim jutrenjem služio je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije sa sveštenstvom.

Vremenska prognoza za ponedjeljak: Šta nas očekuje na početku sedmice?

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:56

Pretežno sunčano, najavljuju iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS).

Ovo je najjeftinije ljetovalište u Italiji: Dugačka pješčana plaža, barovi i restorani...

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:47

Na sjeveroistočnoj obali Italije, sa pogledom na Jadransko more, nalazi se prelijepa venecijanska rivijera, koja je proglašena za "najjeftinije" odredište za paket aranžmane u Italiji 2024.  

Koliko vremena trebamo provoditi na telefonu svaki dan?

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:39

U današnjem digitalnom dobu, mobilni telefoni su postali neizostavan dio naših života. Od društvenih mreža do e-pošte, telefoni su postali naša glavna veza s vanjskim svijetom. Međutim, pitanje koje se sve češće postavlja jeste - koliko vremena trebamo provoditi svakodnevno koristeći telefon.

Planiran prihod Luke Kotor od 6,8 miliona eura

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:26

Luka Kotor je za ovu godinu planirala ukupan prihod od 6,8 miliona eura, što je u odnosu na prošlu godinu više 43 odsto, saopštila je predsjednica Odbora direktora te kompanije, Ljiljana Popović-Moškov.

Otkrivanje zvijezda: Istina, mitovi i značaj horoskopa

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:20

Zvijezde su oduvijek fascinirale ljudski um. Od drevnih civilizacija do modernog doba, ljudi su proučavali nebeska tijela u potrazi za odgovorima na pitanja o svojoj sudbini, ljubavi, karijeri i sreći. Jedan od najpopularnijih alata za ovu potragu je horoskop - astrološki sistem koji tvrdi da položaj zvijezda i planeta u trenutku našeg rođenja može uticati na naš karakter i životni put.

VIDEO - Nastup za pamćenje: Madona oborila REKORD pred DVA MILIONA oduševljenih fanova

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:02

"Madona je legenda i zaslužuje sve!"

Šavnik: Policija kontrolisala saobraćaj pa od tri osobe oduzela četiri lovačka karabina sa bojevom municijom

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:44

Policija u Šavniku je juče prilikom kontrole saobraćaja kod tri osobe pronašla i oduzela četiri lovačka karabina sa bojevom municijom.

Da li znate? Evo koji poslovi su najplaćeniji u Srbiji

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:34

Poslovi u oblasti informacionih tehnologija spadaju među najplaćenije u Srbiji, sa prosjekom iznad 200.000 dinara (oko 1700 eura) – proizilazi iz podataka zvanične statistike, ali i podataka specijalizovanih platformi za zapošljavanje.

Crnogorski prozvođači vode opstaju na tržištu, uprkos enormnom uvozu: Porasli i prihodi i dobit

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:04

Tokom prošle godine šest najvećih kompanija za proizvodnju, preradu, flaširanje i distribuciju vode u Crnoj Gori u povećale su ukupne prihode – sa 10,6 miliona iz 2022, na skoro 12 i po miliona eura u 2023, ili za 18 odsto više, što se efekturiralo i na njihovu veću ukupnu dobit. Ovi rezultati mogu se činiti skromni, ali je činjenica da su se crnogorski proizvođačo održali na uvozno orjentisanom tržištu. Prema procjenama, flaširane vode iz uvoza pokrivaju preko šezdeset odsto ukupnih potreba Crne Gore. Tako je prošle godine uvezeno svih vrsta pića u vrijednosti od 115 miliona eura (povećanje od cijelih 25 miliona eura, u odnosu na vrijednost uvoza iz 2022).