Ponedjeljak, 22.04.2024 | 09:56
IZVOR: cdm.me

Lekić: DPS kidiše na mene, jer mi nikada neće oprostiti što nisam dozvolio gašenje Rudnika uglja

Javno polemisanje sa DPS-om, po mnogim temama, obilježilo je poslednjih nekoliko decenija mog profesionalnog i političkog trajanja, saopštio je predsjednik Odbora direktora Rudnika uglja Pljevlja Milan Lekić.




Foto: Rudnik uglja Pljevlja, rupv.me, arhiva

“Međutim, u prethodnih nekoliko godina, tačnije od kada sam stupio na poziciju izvršnog direktora Rudnika uglja AD Pljevlja u aprilu 2021. godine, pa sve do danas kada obavljam funkciju predsjednika Odbora direktora najznačajnije kompanije u Crnoj Gori, ponašanje ove političke organizacije izlazi iz zone uobičajene javne polemike i ulazi u besprizornu histeriju i pokušaj medijske hajke kakvu do sada nismo vidjeli”, naveo je Lekić u izjavi dostavljenoj medijima.

On kaže da ima utisak da ne postoji funkcioner ove, po Crnu Goru srećom opozicione partije, a da se nije bavio Milanom Lekićem i Rudnikom uglja, zbog čega je, navodi, opravdano posumnjao da postoji neki oblik opsjednutosti u njihovom ponašanju.

“Ipak, biće da je do sljedećeg… Nakon svih ovih godina od kada obavljam najodgovornije funkcije u Rudniku uglja, sa punom pravnom i materijalnom odgovornošću tvrdim da je DPS grobar naše kompanije i cjelokupnog energetskog sektora. Tome svjedoče egzaktni podaci i neoborive činjenice koji ukazuju samo na jedno – DPS je svim silama pokušao da ugasi Rudnik uglja, raseli Pljevlja i dovede Crnu Goru u potpunu energetsku zavisnost”, naglasio je Lekić.

Prema njegovim riječima kada se Vlada Crne Gore na čelu sa Duškom Markovićem obavezala Evropskoj energetskoj zajednici (EEZ) da će Termoelektrana Pljevlja (TEP) raditi još 20.000 radnih sati u periodu od 1. januara 2018. do 31. decembra 2023. godine, tj. da će smanjiti kapacitet rada na 48 odsto u odnosu na redovan godišnji rad od oko 7.000 sati, javnost nije očekivala da će DPS pokušati da se izbori za produžetak upotrebe fosilnih goriva (u konkretnom slučaju uglja) za proizvodnju električne energije, imajući u vidu njihovu apsolutnu servilnost i nezainteresovanost za sudbinu države. Dokle je išla njihova neodgovornost najbolje nam pokazuje činjenica da, kada su uvidjeli da je gubitak vlasti pitanje trenutka, u 2020. godini troše i preostalih 7.194 sati rada TEP, čime krše međunarodnu obavezu prema EEZ i ostavljaju novoj vlasti obavezu da zatvori TEP.

“Tako je Evropska agencija za životnu sredinu objavila da je TEP u 2020. godini potrošila dozvoljeni limit, čime je postala prva elektrana na uglja u regionu koja je potrošila svoj limit. Paralelno sa ovim, DPS je smanjivao broj radnika na Rudniku uglja i Termoelektrani. Kada sam preuzeo odgovornost izvršnog direktora zatekao sam oko 750 radnika, prosječne starosti preko 50 godina. Zatekao sam zapuštenu mehanizaciju, prazne magacine i raubovano ležište površinskog kopa „Potrlica“. Godinama smo bilježili užasnu realizaciju na otkrivci”, ističe Lekić.

Primjera radi, dodaje, 2017. godine eksploatisano je svega 4.564.678 m3čm otkrivke. Radnici po pet godina nisu mogli da iskoriste godišnje odmore.

“Novac je odlazio u Podgoricu, zemljište nije rekultivisano, o životnoj sredini niko nije mario. Na sve to kada dodamo nesnošljive političke pritiske u kompaniji, užasnu atmosferu i odsustvo radnog elana kod mnogih, zaključujemo da je sve bilo spremno na gašenje kompanije. Vratiti Rudniku uglja sjaj i ugled nije bilo lako. U prethodne dvije godine uložili smo oko 25 miliona eura za nabavku mehanizacije i opreme, značajno podmladili kolektiv, pokrenuli nove djelatnosti, pristupili rekultivaciji zemljišta, otvorili nova tržišta, ostvarili rekordnu eksploataciju otkrivke koja je u 2023. godini iznosila čak 9.220.845 m3čm – dakle, više nego duplo u odnosu na neke ranije godine, uveli kompaniju u zakonito poslovanje što je činjenica koju nadležni državni organi mogu da potvrde u svakom trenutku”, naveo je Lekić.

On tvrdi da su prethodnu godinu završili sa rekordnom neto dobiti od preko 15 miliona eura što je ogroman uspjeh, imajući u vidu da smo, ne tako davno, usljed famozne brige DPS-a za Rudnik uglja, ostvarivali akumulirane neto gubitke, pa je tako primjera radi 2009. godine ostvaren neto gubitak u iznosu od skoro 13 miliona eura.

“Riječju, spasili Rudnik uglja, spriječili raseljavanje stanovništva iz opštine koja bilježi najgore demografske pokazatelje u Crnoj Gori, unaprijedili proizvodnju, omogućili energetsku stabilnost i nezavisnost države Crne Gore, pokazali veliko interesovanje i spremnost za realizaciju istorijske investicije kao što je izgradnja fabrike za proizvodnju cementa, i toliko toga još. Zato, poštovani građani Crne Gore, DPS kidiše na Rudnik uglja. Ova kompanija je ogledalo njihovog nerada, nemara i kriminala, ali i slika i prilika našeg odnosa prema temelju industrijske proizvodnji i kičmi energetskog sektora Crne Gore”, zaključio je Lekić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Planiran prihod Luke Kotor od 6,8 miliona eura

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:26

Luka Kotor je za ovu godinu planirala ukupan prihod od 6,8 miliona eura, što je u odnosu na prošlu godinu više 43 odsto, saopštila je predsjednica Odbora direktora te kompanije, Ljiljana Popović-Moškov.

Da li znate? Evo koji poslovi su najplaćeniji u Srbiji

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:34

Poslovi u oblasti informacionih tehnologija spadaju među najplaćenije u Srbiji, sa prosjekom iznad 200.000 dinara (oko 1700 eura) – proizilazi iz podataka zvanične statistike, ali i podataka specijalizovanih platformi za zapošljavanje.

Crnogorski prozvođači vode opstaju na tržištu, uprkos enormnom uvozu: Porasli i prihodi i dobit

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:04

Tokom prošle godine šest najvećih kompanija za proizvodnju, preradu, flaširanje i distribuciju vode u Crnoj Gori u povećale su ukupne prihode – sa 10,6 miliona iz 2022, na skoro 12 i po miliona eura u 2023, ili za 18 odsto više, što se efekturiralo i na njihovu veću ukupnu dobit. Ovi rezultati mogu se činiti skromni, ali je činjenica da su se crnogorski proizvođačo održali na uvozno orjentisanom tržištu. Prema procjenama, flaširane vode iz uvoza pokrivaju preko šezdeset odsto ukupnih potreba Crne Gore. Tako je prošle godine uvezeno svih vrsta pića u vrijednosti od 115 miliona eura (povećanje od cijelih 25 miliona eura, u odnosu na vrijednost uvoza iz 2022).  

"Predsezona obećava, cijene smještaja neznatno uvećane"

Nedjelja, 05.05.2024 | 08:47

Cijene smještaja u Crnoj Gori su na nivou prošlogodišnjih ili neznatno uvećane. Podaci da je predsezona popunjena ranije i bolje nego prošle godine, a da je sezona u velikoj mjeri već bukirana, kako poručuju turistički poslenici, govore da su cijene formirane na zadovoljstvo gostiju, ističe se u prilogu TVCG.

"Hrana preskupa, za visoke cijene nema ekonomskog opravdanja"

Nedjelja, 05.05.2024 | 08:07

Mada su cijene hrane u svijetu u februaru pale na najniži nivo u posljednje tri godine, naši građani kažu da takav utisak nemaju kada izađu iz prodavnica. Za to, kako smatraju sagovornici TVCG, nema ekonomskog opravdanja, pa tvrde da trgovci koriste tu situaciju za dodatnu zaradu što potvrđuju podaci o rastu njihovih profita.

MOĆNI svjetski brendovi - U utorak izložba luksuznih automobila ispred Starog grada u Budvi

Nedjelja, 05.05.2024 | 19:10

Luksuzni automobili...

Joanikije: Neka niko ne tuguje danas zbog grjehova

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:58

Vjernici pravoslavne vjeroispovjesti proslavljaju danas najveći hrišćanski praznik Vaskrs. Vaskršnja liturgija održana je u hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici, a svetu arhijerejsku liturgiju sa vaskršnjim jutrenjem služio je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije sa sveštenstvom.

Ovo je najjeftinije ljetovalište u Italiji: Dugačka pješčana plaža, barovi i restorani...

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:47

Na sjeveroistočnoj obali Italije, sa pogledom na Jadransko more, nalazi se prelijepa venecijanska rivijera, koja je proglašena za "najjeftinije" odredište za paket aranžmane u Italiji 2024.  

Koliko vremena trebamo provoditi na telefonu svaki dan?

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:39

U današnjem digitalnom dobu, mobilni telefoni su postali neizostavan dio naših života. Od društvenih mreža do e-pošte, telefoni su postali naša glavna veza s vanjskim svijetom. Međutim, pitanje koje se sve češće postavlja jeste - koliko vremena trebamo provoditi svakodnevno koristeći telefon.

Planiran prihod Luke Kotor od 6,8 miliona eura

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:26

Luka Kotor je za ovu godinu planirala ukupan prihod od 6,8 miliona eura, što je u odnosu na prošlu godinu više 43 odsto, saopštila je predsjednica Odbora direktora te kompanije, Ljiljana Popović-Moškov.

Otkrivanje zvijezda: Istina, mitovi i značaj horoskopa

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:20

Zvijezde su oduvijek fascinirale ljudski um. Od drevnih civilizacija do modernog doba, ljudi su proučavali nebeska tijela u potrazi za odgovorima na pitanja o svojoj sudbini, ljubavi, karijeri i sreći. Jedan od najpopularnijih alata za ovu potragu je horoskop - astrološki sistem koji tvrdi da položaj zvijezda i planeta u trenutku našeg rođenja može uticati na naš karakter i životni put.

VIDEO - Nastup za pamćenje: Madona oborila REKORD pred DVA MILIONA oduševljenih fanova

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:02

"Madona je legenda i zaslužuje sve!"

Šavnik: Policija kontrolisala saobraćaj pa od tri osobe oduzela četiri lovačka karabina sa bojevom municijom

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:44

Policija u Šavniku je juče prilikom kontrole saobraćaja kod tri osobe pronašla i oduzela četiri lovačka karabina sa bojevom municijom.

Da li znate? Evo koji poslovi su najplaćeniji u Srbiji

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:34

Poslovi u oblasti informacionih tehnologija spadaju među najplaćenije u Srbiji, sa prosjekom iznad 200.000 dinara (oko 1700 eura) – proizilazi iz podataka zvanične statistike, ali i podataka specijalizovanih platformi za zapošljavanje.

Crnogorski prozvođači vode opstaju na tržištu, uprkos enormnom uvozu: Porasli i prihodi i dobit

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:04

Tokom prošle godine šest najvećih kompanija za proizvodnju, preradu, flaširanje i distribuciju vode u Crnoj Gori u povećale su ukupne prihode – sa 10,6 miliona iz 2022, na skoro 12 i po miliona eura u 2023, ili za 18 odsto više, što se efekturiralo i na njihovu veću ukupnu dobit. Ovi rezultati mogu se činiti skromni, ali je činjenica da su se crnogorski proizvođačo održali na uvozno orjentisanom tržištu. Prema procjenama, flaširane vode iz uvoza pokrivaju preko šezdeset odsto ukupnih potreba Crne Gore. Tako je prošle godine uvezeno svih vrsta pića u vrijednosti od 115 miliona eura (povećanje od cijelih 25 miliona eura, u odnosu na vrijednost uvoza iz 2022).