Sindikat Uprave i pravosuđa je danas u Podgorici organizovao protest, a kao razlog navode nepoštovanje kolektivnog ugovora o povećanju zarada u toj oblasti. Kako su ranije kazali organizatori, nezadovoljstvo zaposlenih javne uprave i pravosuđa doseglo je svoj vrhunac, te se protestu ispred zgrade Vlade okupilo više stotina ljudi.
Foto. MediaBiro
"Imali smo situaciju gdje je imperativno moralo da nam se uvećaju zarade, da se poštuju zakoni, a u konačnom da se moraju poštovati ljudi. Kolektivni ugovor potpisan prošle godine je imperativno zahtijevao najmanje deset posto uvećanja. Dobili smo obećanja mimo ovoga da će biti Evropa sad 2 od januara mjeseca, hiljadu eura prosječna zarada, što znači 25 posto uvećanja. Mi tražimo dio toga. Nadali smo se, ali smo dobili samo obećanja, bez ikakve realizacije. Nisu ispoštovali nas i vas časni radni ljudi. Obećali su da će 2024. biti prosperitetna , hajde da krenemo sada, deset posto neka nam sada povećaju, a onih 15 posto do kraja godine,” kazao je predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa Nenad Rakočević.
Osvrnuo se i na jučerašnje izjave premijera Spajića i ministra Vukovića i njihove tvrdnje da su oni uzrok povećanja inflacije.
“Mi ne želimo budemo otirač, činilac između prepucavanja političkih frakcija. Mi smo socijalna opozicija. Hoćemo da budemo cijenjeni, pravi socijalni partneri,” dodao je Rakočević
Pozvao je predstavnike Vlade da siđu među radnike, te najavio da ako ne budu željeli da ih saslušaju, da se spreme za njihov štrajk s prosvjetarima, zdravstvenim radnicima i policijom.
Predstavnica Uprave za igre na sreću, Milena Đuričić se osvrnula na prošlonedjeljno donošenje odluke Vlade kojom se redukuje varijabilni dio zarade.
“Mi im poručujemo, što se nas tiče, mogu ga slobodno ukinuti jer je odvajkada rezervisan za uske kabinetske kružoke koji se od aktuelne strukture popularno zovu institucionalna memorija. E pa mi smo institucionalna memorija, mi pamtimo i bivše i sadašnje, oni su ti koji trebaju nas, ne mi njih,” kazala Đuričić.
Predstavnik Asocijacije zaposlenih u vladinim institucijama, Edin Mušović takođe je negirao da je Vlada ostavila prostora za konstruktivni dijalog.
“Nas nije strah, mi imamo samo svoj rad. Vi se niste ni udostojili da sa nama razgovarate u januaru mjesecu, pozvali ste druge granske sindikate, nama se niste ni obratili. Od ministarstva finansija se očekuje da sjednemo i razgovaramo, ali ne sa rečenicom Nema para. Novca ima, koliko ste novca samo odvojili za ugovore o djelu. U pitanju je rekordan iznos novca,” kazao je Mušović.
Predstavnica Sindikata Ministarstva pravde, Dijana Milić podsjetila je da je glavni spor nastao zbog nepoštovanja Člana 9 Granskog kolektivnog ugovora u kojem stoji da će se zavisno od makroekonomskih parametara i limita potrošnje saglasno Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti razmotriti dodatno uvećanje koeficijenata za minimum od po deset posto za tekuću i 2025. godinu.
“44. Vlada je trebala da ispoštuje samo što je prethodna Vlada sa tadašnjim ministrom Damjanovićem potpisala. Resorni ministar Vuković je imao za obavezu da prilikom izrade budžeta postupi u skladu sa članom 9,” poručila je Milić.
Predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović istakao je da su tek objavom nacrta budžeta saznali da neće biti ovakvog povećanja zarada u 2024. godini.
“Mi ne tražimo ništa što nismo dogovorili. Mi smo Granske kolektivne ugovore potpisali kao mjeru kompromisa da dobijemo 45 posto uvećanja iz tri puta u roku od dvije godine. Umjesto toga, rekli su nam da smo prevareni, da nas je prevarila prethodna vlada. A nova Vlada umjesto da kaže da će ispraviti prevaru, ona je cementira, brutalno krše granske kolektivne ugovore,” saopštio je Božović.
Najavio je da je Sindikat prosvjete uveliko u pripremi štrajk, a ako ne bude pozitivnih promjena, sljedeće nedjelje će Vladi predajemo odluku o stupanju u štrajk.
Foto. MediaBiro
Na protestu su govorili i predstavnik mladih Sindikata uprave i pravosuđa, Ivan Ivanović, predstavnik sindikata lokalnih samouprava, Goran Dašić i predstavnik Pravosuđa Crne Gore, Nemanja Bulatović.
“Od 2016. sudijama i državnim tužiocima više puta umanjivan koeficijent. Napokon, kada je prethodna vlada usvojila odluku o koja se između ostalog odnosila na uvećanje koeficijenata sudijama u osnovnim sudovima i državnim tužiocima u osnovnim državnim tužilaštvima, nova Vlada je odlučila da takvu odluku povuče. Ovakav odnos prema našoj, najvažnijoj grani vlasti negativno utiče i na konkurenciju tržišta rada. Budući kandidati koji treba da se zaposle na radnim mjestima u sudu i tužilaštvu su demotivisani, a da vas podsjetim, neki od njih treba da budu sudije, državni tužioci koji treba da odlučuju o sudbinama građana Crne Gore,” podvukao je Bulatović.
KOMENTARI (0)