Želja, trud i posvećeni rad „spajaju“ ono što je na prvi pogled nemoguće, otvarajući cijeli horizont novih mogućnosti, koje prevazilaze sve zamišljeno.
Ustupljena fotografija; Foto: Ministarstvo odbrane
Piše: Marija Bojović
Utoliko je krajnji cilj još vrijedniji, a pokazuje samo jedno, da znanje „ruši“ sve granice, ma gdje ste nalazili.
Jedan od takvih primjera je i potporučnica Vojske Crne Gore Dijana Grdinić, za koju je 2023. godina bila zaista posebna.
Naime, imala je priliku da pohađa Oficirski kurs na prestižnoj britanskoj Kraljevskoj vojnoj akademiji Sandhurst, gdje je i odlikovana - uručena joj je medalja povodom uspješno završene obuke.
Tako je tokom 44 sedmice, koliko je kurs trajao, stekla teorijska i praktična vojna znanja, od navigacije, vatrene i obuke u korišćenju uređaja za veze, procesa donošenja odluka, komandovanja….
Osim pomenutog, na kursu se izučava i pravo oružanih sukoba, međunarodni odnosi i dr.
Kako otkriva u razgovoru za portal Kolektiv, iskustva stečena na obuci za oficire u Velikoj Britaniji smatra veoma vrijednim.
„Imala sam priliku da upoznam i testiram sebe do krajnjih psihičkih i fizičkih granica tokom obuke, što je ključno za izgradnju profesonalnih vještina, ali i samopouzdanja. Divno je sarađavati sa ljudima kojima je cilj da se usavršavaju i unaprijede svoje sposobnosti, kako bi još bolje doprinijeli bezbjednosti svoje države. Stvoriti jedinstven tim od toliko različitih osoba, različitog porijekla, godina, iskustava i života koji su vodili prije akademije, sa različitih strana svijeta, prava je umjetnost, koju bih pripisala izvanrednom timu instruktora koji su na akademiji“, ističe potporučnica Grdinić za portal Kolektiv.me.
Ustupljena fotografija; Foto: Ministarstvo odbrane
Akademija Sandhurst poznata je po podučavanju vještina liderstva, a njihov jednostavan moto glasi "Služim da bih bio lider".
Ova institucija ima tradiciju dužu od dva vijeka i školuje britanske, ali i vojne lidere partnerskih i savezničkih zemalja.
Potporučnica Vojske Crne Gore Dijana Grdinić, koristila je svaku priliku da stekne što više znanja, naučeno primijeni kroz brojne vježbe, a sav njen trud krunisan je na najljepši način - dobila je priznanje za stranog studenta koji je ostvario najveći progres tokom školovanja.
To joj, kako ističe, jako puno znači.
„Pokazatelj je da je nastavni kadar jako brižljivo pratio rad svakog od 130 polaznika pojedinačno, i potvrda da se sav trud isplatio. Takođe, srećna sam što sam, kao jedina pripadnica Vojske Crne Gore u klasi, uspjela da predstavim svoju državu na pravi način. Neizmjerno sam zahvalna VCG što ulaže u obrazovanje svojih pripadnika i to na institucijama koje su svjetski priznate, i na kojima je privilegija edukovati se i predstavljati svoju državu“.
Ustupljena fotografija; Foto: Ministarstvo odbrane
Kraljevska Vojna akademija je specifična po mnogo čemu.
Tako se veliki dio obuke obavlja na terenu, po scenarijima nalik realnoj situaciji, koji uključuju i marševe od 70 kilometara pod punom borbenom opremom.
Kruna kursa je velika vježba u Njemačkoj, na kojoj se testiraju sva stečena znanja.
A kako je izgledao jedan dan potporučnice Grdinić na Akademiji?
„Na akademiji dan počinje fizičkim aktivnostima, rano ujutro, zatim se nastavlja daljim obukama, sve do večernjih časova. S obzirom na to da akademija traje oko 12 mjeseci, sve je jako dobro isplanirano, kako bi se na najbolji način iskoristilo vrijeme i steklo znanje iz vojnih predmeta kao što su navigacija, vatrena obuka, obuka na uređajima za vezu, proces donošenja vojnih odluka i slično. Naravno, pored vojno-stručnih, tu su i akademski predmeti, poput prava oružanih sukoba, međunarodni odnosi, diplomatija i mnogi drugi. Za sve navedene predmete, njihovo izvođenje i uvježbavanje akademija nudi izvanredne uslove u svakom smislu, počevši od prostorija za boravak, vježbanje, adekvatne i raznovrsne ishrane, preko kompetentnih instruktora koji su uvijek na raspolaganju“, objašnjava ona za portal Kolektiv.me.
Ustupljena fotografija; Foto: Ministarstvo odbrane
Ustupljena fotografija; Foto: Ministarstvo odbrane
Potporučnica Grdinić u Vojsci Crne Gore (VCG) radi od 2020. godine, a trenutno obavlja dužnost zamjenice komandirke 1. podcentra Centra za obuku.
Kao neko ko je završio smjer Bezbjednost i kriminalistika na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore, uvijek je privlačio sektor odbrane za rad, pa nije imala dilemu gdje nastaviti dalje.
Naime, kada je VCG raspisala konkurs za prijem novog kadra, prijavila se i tako započela karijeru u uniformi.
„Trudiću se da sva stečena znanja primijenim u daljem radu u Vojsci. Mislim da je pravo bogatstvo VCG upravo znanje koje njeni pripadnici donose sa školovanja i usavršavanja na prestižnim svjetskim vojnim obrazovnim institucijama. Srećna sam što imam priliku da budem dio tako časne profesije, jer smatram da je posebna privilegija biti dio Vojske Crne Gore“.
I u narednom periodu, za potporučnicu Grdinić biće mnogo izazova.
Čeka je povratak na posao, rad sa novim, mlađim pripadnicima vojske, što je, ne krije, posebno raduje.
Svakako, nakon Kraljevske Vojne akademije neće stati sa edukacijama, pa strpljivo čeka nove prilike za napredak i usavršavanje.
„Povratak na posao, rad sa novim, mladim vojnicima i vojnikinjama, čemu se posebno radujem. Naravno, nadam se da će u budućnosti biti novih edukacija, jer jedna od prednosti našeg poziva leži upravo u mogućnosti da konstantno radimo na svom obrazovanju i napredujemo“, zaključila je potporučnica Dijana Grdinić za portal Kolektiv.me.
KOMENTARI (0)