Istraživanje koje je pratilo razvoj 3.000 djece uzrasta od osam do 12 godina, pokazalo je da tvrdoglavi i buntovni mališani postaju snalažljiviji i uspješniji kada odrastu.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Roditelji često ne razumiju zašto su njihova djeca nerazumno tvrdoglava, neposlušna i buntovna, te misle da je problem u načinu na koji ih vaspitavaju.
Teško je razumjeti razloge osporavanja roditeljskog autoriteta, ali nema potrebe da brinete.
Prema istraživanju objavljenom na ResearchGateu, djeca koja su vrlo tvrdoglava i buntovna, odnosno koja manje slušaju odrasle, imaju više šanse da u budućnosti postanu uspješni ljudi.
Istraživanje je pratilo razvoj 3.000 djece uzrasta od osam do 12 godina, i to u razdoblju od 1968. godine pa sve do danas.
Naučnici su prikupili sve podatke o njima, poput koeficijenta inteligencije, socioekonomskog statusa, porodične situacije, dnevnih aktivnosti i školskih ocena, kao i njihovih stavova i ponašanja.
Kad su nakon godina istraživanja sumirali sve podatke, naučnici su došli do saznanja da su se tvrdoglavi i buntovni mališani bolje snašli u današnjem svijetu od djece koja su bila poslušna.
Studija je pokazala da deca koja su obično prkosila autoritetu imaju tendenciju da zapitkuju stvari koje se događaju oko njih i razmišljaju izvan granica.
Naučnici su utvrdili da im je to buntovništvo davalo neku kreativnu prednost kad su u pitanju bile nove ideje ili pokretanje posla. Oni koji su se smatrali pobunjenicima, neposlušnima i tvrdoglavima u djetinjstvu bili su kasnije postavljeni na važne položaje unutar različitih kompanija, te zarađuju više novca od onih koji su imali bolje ocjene i bili disciplinovaniji u djetinjstvu.
Naučnici su utvrdili da je uspjeh buntovne djece u odrasloj dobi mogao biti rezultat njihove sebičnosti i stavljanja sopstvenih interesa na prvo mjesto. Budući da ne poštujupravila koja im se nameću, postaju stručnjaci prilikom poslovnog pregovaranja i traženja bolje plate, te ih tvrdoglavost uvijek tjera da traže najpovoljniju opciju za sebe, piše Miss24 sata.hr.
KOMENTARI (0)