Od ideje koja je nastala u dokolicu do pravog biznisa, bilo je dovoljno samo da se vjeruje i sanja. Tako je svoj cilj postigla kompanija 3D soba.
Foto: Ustupljena fotografija/3D Soba
Inovativna firma u kojoj od reciklirane plastike prave različite predmete, kao što su klupe, stolovače i slično, ne razvija samo biznis, već čisti Crnu Goru od plastike, edukuju o značaju reciklaže, ali i obezbijeđuje edukaciju koja će omogućiti da se promijeni ekološka svijest.
Prema zvaničnim podacima, Crna Gora reciklira manje od 2 odsto otpada, što je poražavajući podatak.
Ovo je podstaklo ideju vrijednih pojedinaca za realizaciju eko-klupa.
Aleksandar Mašić iz 3D sobe, za portal Kolektiv.me objašnjava koji je cilj proizvodnje eko klupa.
“Naša firma je inicijalno počela da se bavi 3D štampom - i kako u procesu svoje proizvodnje koristimo plastiku (mada biorazgradivu koja čak i ako se odloži kako ne treba, nema štetne uticaje), željeli smo da nađemo način kako da doprinesemo društvu i državi u smislu reciklaže plastike koja je počela bukvalno da nas zatrpava”, kazao je Mašić.
Riječ je o projektu reciklaže plastičnog otpada, na način da od istog se proizvodi daska, stub i ploča, od kojih prave eko-klupe, kante za otpatke, žardinjere, stolove, stolovače.
SPOJ KORISNOG I LIJEPOG
Mašić objašnjava koje su prednosti eko-daske, u odnosu na drvenu.
“Cijena naše daske je praktično ista kao i daske od drveta. Naša daska od reciklirane plastike traje minimun tri puta duže od drvene daske. Dalje, za eko-daske nije potrebno nikakvo održavnje, dok za drvene morate svake godine ošmirglati i prefarbati da bi potrajala 10 godina. Samim tim što koristimo plastiku koja bi inače zavrsila na otpadu (ili divljoj deponiji), čistimo prirodu od iste i od nje pravimo nešto korisno”, ističe sagovornik portala Kolektiv.me.
ISPLATLJIVO I OBNOVLJIVO
Foto: Faceboook screenshot/3D Soba
Kako je kazao, s obzirom na cijenu i vijek trajanja eko-daske od reciklirane plastike, omogućuju klijentima uštedu od minimum 300 odsto za navedeni vijek trajanja.
"Proces proizvodnje naše daske od reciklirane plastike troši tri puta, ako ne i više - manje energije nego proizvodnja drvene (uzimajući u obzir da drvo morate posjeći, izvući iz šume, rasjeći na daske, osušiti i završno obraditi). Korišćenjem reciklirane plastike kao sirovine, spriječavamo sječu šume sa kojom takođe država ima veliki problem”.
Mašić naglašava da i kada prođe vijek trajanja eko-daske od reciklirane plastike, u 3D sobi je ponovo mogu vratiti u proces proizvodnje i od nje mogu izraditi istu, dok sa drvetom to nije moguće.
Proces izrade eko klupa nije nimalo bio lak.
Kako objašnjava sagovornik našeg portala, prije dvije godina su krenuli u istraživanje, i sami osmislili cijeli sistem za reciklažu HDPE i PP plastika.
“Jako smo ponosni na činjenicu da smo sami proizveli ovakav projekat za reciklažu. Ti sistemi postoje u svijetu, ali koštaju milione eura, a mi smo iz sopstvenih sredstava (krediti) napravili cijeli sistem za mnogo manje novca). Prvi uspješan prototip daske imali smo već nakon godinu dana”.
Foto: 3D Soba
“VJETAR U LEĐA”
Tada ih je posjetila njemačka organizacija GIZ, čiji predstavnici inicijalno, dodaje Mašić, nijesu mogli da vjeruju da ovo proizvode, dok im nijesu pokazali sam proces.
"Oni su nam dali podršku u smislu konsaltinga kao i u dobijanja dozvole za proizvodnju za našu fabriku. Fabriku smo otvorili u Spužu u septembru 2023. godine, koja zapošljava četiri lica i radi u dvije smjene. Trenutni kapacitet fabrike je obrada 200 tona otpada godišnje, a ako uključimo jos jednu smjenu, taj kapacitet bi porastao na 300 tona", rekao je Mašić.
A gdje se sve mogu naći eko-kupe u Crnoj Gori?
”Za sad su od nas klupe kupile samo opštine Herceg Novi, Žabljak, Ulcinj i preduzeće Zelenilo DOO u saradnji sa Opštinom Podgorica, što je zapravo obeshrabrujući podatak”, naveo je Mašić.
Foto: Faceboook screenshot/3D Soba
KOD GRAĐANA GRADE POVJERENJE, OD INSTITUCIJA IZOSTALA PODRŠKA
Sagovornik našeg portala objasnio je i kako je okolina reagovala na eko-klupe, koje su proizvedene od strane firme 3D sobe.
U početku je vladalo veliko nepovjerenje.
“Okolina je ovaj projekat prihvatila sa velikim nepovjerenjem. Teško su vjerovali da smo sami uspjeli da napravi nešto novo na prostorima Crne Gore. Niko nije mogao da vjeruje da ostvarujemo ovakav poduhvat. Međutim, kada smo naše grđane upoznali malo bolje sa istom pričom i kada su na primjerima vidjeli da to funkcioniše viđe nego dobro (Moskovki most, Djeciji park, park Sv. Petra Cetinjskog), dobijamo isključivo pozitivne komentare”.
A da li su imali podršku državni institucija, Mašić odgovara:
”Nažalost, nijesmo imali podršku od državnih institucija, niti bilo koga drugog”.
PROBUDITI SVIJEST KOD GRAĐANA
Sagovornik portala Kolektiv.me otkrio je da u narednom periodu žele da povećaju proizvodnju, i samim tim da od što veće količine plastike, koja bi inače završila na otpadu, naprave nešto korisno poput klupa, stolova, stolica, korpi za otpatke itd.
“Samim tim i da zaposlimo što je više lica u našoj fabrici, a i da probudimo svijest o reciklaži, ekologiji i cirkularnoj ekonomiji kod naših građana, jer ipak deklarisani smo kao ekološka država”, zaključuje Mašić za portal Kolektiv.me.
Piše: Višnja Cvetković
Fenomenalno!!!!
KOMENTARI (1)