Na zboru radnika Instituta Igalo centralna tema bila je kašnjenje decembarske i januarske plate, a zaposleni su sa izvršnim direktorom Zoranom Kovačevićem razgovarali i o brojnim problemima koji opterećuju ovu zdravstvenu ustanovu, među kojima je najrealnija opasnost uvođenje stečaja, piše portal RTHN.
Foto: Institut Dr Simo Milošević - Igalo/YouTube screenshot
Vlada Crne Gore i Komisija za rješavanje statusa Instituta ulažu napore da do stečaja ne dođe, informisao je Kovačević.
“Aktivnosti koje se dešavaju vezano za ovu Komisiju i operativni tim je formiran u tom smislu, a koji već sutra treba da se sastane tim povodom, u cilju pronalaženja predloga rešenja, koje bi kasnije bilo kandidovano prema Komisiji i konačno prema Vladi obećava da to nije varijanta, nego da će se upravo raditi na pronalasku rješenja za akutne probleme vezane za tekuću likvidnost, a kasnije i onih za unapređenje poslovanja”, kazao je on.
Račun je trenutno u blokadi zbog tužbe Jugobanke AD u stečaju, kao i pojedinih tužbi radnika. Kovačević je mišljenja da će se, ukoliko se problem sa Jugobankom konačno riješi na nivou dvije države, kao što je i dogovoreno, lakše razgovarati o ostalim problemima.
Zaposleni, koji nose najveći teret u ovoj situaciji, uprkos kašnjenju zarada, neće obustavljati rad, kazao je Kovačević.
“Odgovornost na strani radnika je da ne prekidaju pružanje usluga bolesnicima iz Crne Gore, koji su sada dominantno prisutni u Institutu Igalo, duboko uvjereni da će upravo odgovornost aktuelne Vlade i Komisije i operativnog tima koji to zastupa, brzo naći adekvatno rješenje, kojim će se prevazići problemi i Institut nastaviti da radi normalnom dinamikom, kako to podrazumjeva ustanova poput naše”, istakao je on.
Predsjednica Sindikata Instituta Marija Obradović kazala je da je situacija jako teška jer plate kasne dva mjeseca i da je zbor organizovan kako bi ih direktor Zoran Kovačević upoznao sa trenutnom situacijom, planovima, pregovorima sa novom Vladom i eventualnim rješenjima. Istakla je da im je od ponuđenih rješenja za spas Instituta do sada ispunjen samo jedan, usvajanje kolektivnog ugovora.
“U oktobru je tadašnja Vlada predložila niz rješenja, a za nas su bila tri bitna. To je da se usvoji kolektivni ugovor, riješi pitanje duga prema Jugobanci i da se otkupe akcije od manjinskih akcionara. Od ta tri rješenja samo je usvojen kolektivni ugovor zahvaljujući lalavovskoj borbi zaposlenih i Sindikata. Druga dva pitanja nisu rješena, jer je sa dobijanjem nove Vlade opet blokiran račun zbog duga Instituta ka Jugobanci i sav zarađeni novac ne možemo da dobijemo”, kazala je Obradović.
Ona je podsjetila da je resorni ministar obišao Institut te da je formirana i Komisija za rješavanje statusa Instituta na čijem je čelu dr Srđan Pavićević.
“Ohrabrila nas je činjenica da je ta komisija već zasijedala, a sutra je novi operativni sastanak. Imamo utisak da se aktivnije o Institutu razgovara nego u prošlom periodu. Ne možemo da očekujemo brze i konkretne korake, jer su problemi dugogodišnji, ali imamo neku nadu da ćese ipak stvari riješiti u skorom vremenskom periodu”, kazala je Obradović.
Ističe i da im se strpljenje testira vrlo intenzivno godinu i po, ali da posao obavljaju profesionalno i pacijente rehabilituju na najbolji način.
KOMENTARI (0)