Služba za klimatske promjene Kopernikus koju finansira Evropska komisija, zabilježila je da je maj 2024. bio najtopliji maj na svijetu, sa prosječnom globalnom temperaturom prizemnog vazduha za 0,65°C iznad prosjeka perioda od 1991. do 2020. godine.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Maj je 12. uzastopni mjesec u kojem globalna prosječna temperatura dostiže rekordnu vrijednost (za svaki mjesec) na osnovu podataka odgovarajući mjesec.
Niz od 12 mjeseci potvrđen je u vrijeme kada Svjetska meteorološka organizacija (SMO) i Meteorološka kancelarija Ujedinjenog Kraljevstva objavljuju svoje godišnje ažuriranje klimatskih predviđanja i koje objedinjuje godišnja i dekadna predviđanja tih institucija za blisku budućnost, za period 2024-2028.
Izvještaj pokazuje, da je vjerovatno da će bar jedna od narednih pet godina biti najtoplija u istoriji, nadmašivši 2023. godinu.
Karlo Buontempo, direktor Službe Kopernikus komentariše: „Šokantno je, ali nije iznenađujuće da smo dostigli ovakav niz od 12 mjeseci. Iako će ovaj niz mjeseci koji obaraju rekorde na kraju biti prekinut, ukupan uticaj klimatskih promjena ostaje, i nema naznaka promjene u takvom trendu”.
„Živimo u do sada neviđenom vremenu, ali takođe imamo posebne tehnologije za praćenje klime što može pomoći u prikupljanju informacija za naše akcije. Ako uspijemo da stabilizujemo koncentracije gasova staklene bašte u atmosferi u bliskoj budućnosti, možda ćemo moći da se vratimo na ove `hladne` temperature do kraja vijeka”, dodao je Buontempo.
„U protekloj godini, sa svakim novim mjesecom, nailazili smo na nove rekorde. Naša planeta pokušava nešto da nam kaže. Ali izgleda da je ne slušamo. Rušimo globalne temperaturne rekorde i žanjemo nevrijeme. Vrijeme je klimatske krize, vrijeme da se mobilišemo, djelujemo i ostvarimo”, upozorava generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Antonio Gutereš.
Ušli smo u jun mjesec i prognoze kažu da se, u našem dijelu svijeta, očekuju visoke temperature.
KOMENTARI (0)