Povodom vijesti o visokom mortalitetu štenadi i mladih pasa usljed masovnog obolijevanja od visoko zaraznog parvovirusa u Skloništu za napuštene kućne ljubimce, Savjet za zaštitu životinja apeluje da se situacija što prije stavi pod kontrolu.
Foto: Ilustracija/pixabay.com
To je saopštio predsjednik Savjeta za životinje Vladimir Đaković.
Gotovo svakodnevno, prema njegovim riječima, širenju zaraze prethodio je dolazak velikog broja novopridošlih, neimunizovanih životinja.
“Savjet pomno prati razvoj situacije u podgoričkom Azilu i apeluje na angažovane stručne službe i nadležne organe da zajedničkim naporima učine sve, kako bi se suzbila ova zaraza. Nezvanična informacija, da su stručne službe na jednom sastanku kao rješenje predložile eutanaziju svih novopristiglih štenaca je neprihvatljiva i Savjet insistira da se takvo rješenje ne smije razmatrati”, naveo je Đaković u saopštenju za medije.
On kaže da postoji nekoliko važnih aspekata borbe sa zaraznim bolestima, a to su higijena i sanitacija, izdvajanje i izolacija kao i imunizacija.
“Jasno definisani protokoli postupanja i njihovo dosljedno sprovođenje pomažu u ograničavanju i minimiziranju širenja bolesti”, kazao je on.
Dodao je da dogovoreno je da član Savjeta, Milan Rogošić, kao predstavnik ovog tijela, radi na izradi Priručnika higijene, sanitacije, biosigurnosti i imunizacije, koji bi trebalo da bude završen u roku od dvije sedmice i dostavljen svim skloništima na korištenje, kao smjernica za izradu kratkih i preciznih protokola postupanja.
“Cilj ovog priručnika jeste bolje upoznavanje sa principima sanitacije, higijene, biosigurnosti i imunizacije. Fokus je stavljen na smanjenje prevalence obolijevanja životinja od zaraznih bolesti, na brzo i efikasno ograničavanje širenja i suzbijanja zaraze i lakše i bezbjednije funkcionisanje skloništa”, naveo je Đaković.
KOMENTARI (0)