Petak, 19.07.2024 | 17:11
IZVOR: magazin.novosti.rs

Evo koliko je VREMENA POTREBNO da IZBACIMO ALKOHOL iz organizma

Iako se dejstvo donekle razlikuje od osobe do osobe, alkohol može drastično da promijeni vašu moć rasuđivanja i ponašanje.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Možda ćete se osjećati prilično trijezno, ali brzina vaše reakcije biće sporija i obično postajete nesmotreniji i nesputaniji. To može da ima katastrofalne posljedice, na primjer ako sjednete za volan automobila pod uticajem alkohola. A ispijanje vode ili kafe vas možda neće razbistriti na način na koji mislite da hoće.

Koliko dugo alkohol ostaje u tijelu.

Jetri je obično potrebno oko sat vremena da ukloni jednu jedinicu alkohola iz tijela. Dakle, jedna krigla piva slabe do srednje jačine ostaće u vašem tijelu između 90 minuta i dva sata.

Alkohol se u većini slučajeva može otkriti između šest i 72 sata, kaže američki centar za zavisnost. Ali to će varirati u zavisnosti od korišćenog tijestu i od toga koliko često osoba pije. U krvnim nalazima će se alkohol pokazati do 12 sati, dok to može biti čak 24 sata u dahu. Urin ima tendenciju otkrivanja alkohola između 12 i 24 sata nakon konzumiranja, a ostaje u slini oko 12 sati.

Ali vožnja pod uticajem alkohola može ubiti - bez obzira na to koliko ste pića popili. Ponekad vam se čini da mamurluk traje dva dana, a nekad se probudite sa osjećajem da niste pili. Međutim, ni jedno ni drugo nije pravi pokazatelj koliko je zapravo alkohola u vašem organizmu.

Doktorka Fiona Sim, glavna medicinska savjetnica za Drinkaver, rekla je da količina alkohola u krvotoku zavisi od tri stvari. Prvo je količina koju konzumirate, drugo je vremensko razdoblje, i na kraju, brzina kojom ga se vaše tijelo rješava. Alkohol napušta vaše tijelo brzinom od oko jedne jedinice na sat, ali to može da varira od osobe do osobe. Vaša težina, pol, stanje jetre, metabolizam, jeste li pod stresom i koliko ste pojeli - mogu uticati na to koliko brzo ili sporo vaše tijelo može da preradi alkohol.

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ðuričković pitao Mandića: Da li imate saznanja da je makar jedan četnik u Crnoj Gori stradao od strane fašističkih okupacionih snaga?

Utorak, 17.06.2025 | 17:11

Kako sam danima tragao za određenim podacima o djelovanju četničkog pokreta u Crnoj Gori, a u nemogućnosti da pronađem relevantne informacije, odlučio sam da se dopisom za dodatne informacije obratim predsjedniku Skupštine Crne Gore, Andriji Mandiću, saopštio je član Evropskog saveza (ES) i međunarodni sekretar Socijaldemokrata (SD), Miloš Đuričković.

DPS predlaže Nikolu Rakočevića za POTPREDSJEDNIKA Skupštine

Utorak, 17.06.2025 | 17:31

Demokratska partija socijalista (DPS) predložiće poslanika te stranke Nikolu Rakočevića za potpredsjednika Skupštine, odlučeno je na današnjoj sjednici Predsjedništva DPS-a.

Sočni kolač sa breskvama: Osvježavajući desert koji miriše na LJETO

Utorak, 17.06.2025 | 15:03

Na pijacama i u marketima pojavile su se prve breskve. 

Lagano i zdravo - Ljetnja DIJETA koja donosi REZULTATE

Utorak, 17.06.2025 | 15:06

Ljeto nas podsjeća da su vrlo topli dani pred nama, nosićemo laganiju odjeću, a samim tim neophodno je da naše tijelo bude u dobroj formi.

Čarapić: ''Jelić svjesno krši propise koji uređuju prestanak njegove funkcije''

Utorak, 17.06.2025 | 15:16

Građanin Zoran Jelić svjesno krši propise koji uređuju prestanak njegove funkcije, što potvrđuje njegovo pravno banalno obrazloženje da se u pogledu uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju na njega primjenjuje Zakon o državnim službenicima i namještenicima, a ne Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju, naveo je na društvenoj mreži X Vasilije Čarapić, predsjednik Kluba poslanika “Evropa sad”.

Gorčević: Međuvladina konferencija 27. juna, prilika da NASTAVIMO sa zatvaranjem poglavlja

Srijeda, 18.06.2025 | 14:27

Danas stižu važne vijesti iz Brisela, određen je datum za održavanje međuvladine konferencije (MVK) sa EU, saopštila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Air Montenegro dodao floti treći avion E195

Srijeda, 18.06.2025 | 14:07

Air Montenegro dodao je floti treći avion tipa E195 i potpisao višegodišnji ugovor o učešću u Pool programu sa kompanijom Embraer, saopšteno je iz aviokompanije.

'Biohacking kože' – Trend koji koži donosi vidljivu PROMJENU

Srijeda, 18.06.2025 | 13:51

Spoj zdrastva i ljepote donosi promjene na staničnom nivou.

Stručnjaci upozoravaju - Električni automobili bi mogli potpuno IZGUBITI vrijednost za DESET godina

Srijeda, 18.06.2025 | 13:34

Nedostatak rezervnih djelova i električnih komponenti znači da popravke mogu biti izuzetno skupe.

Porodični dan ELIO u bioskopu Cineplexx Big Fashion

Srijeda, 18.06.2025 | 13:25

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Evo kako VJEŽBATI kod kuće i trening učiniti ZABAVNIM iskustvom

Srijeda, 18.06.2025 | 13:14

Donosimo nekoliko savjeta kako stvoriti rutinu.

Napravite domaći LEDENI ČAJ - Savršeno osvježenje za VRELE dane

Srijeda, 18.06.2025 | 12:43

Priprema ledenog čaja je brza i jednostavna, a osvježavajuć je u svako doba godine, naročito ljeti. Uz ovaj praktičan recept i raznovrsne ideje za aromatizaciju, ledeni čaj vam nikada neće dosaditi – uvijek možete isprobati nešto novo i uživati u omiljenom napitku na drugačiji način.

Odbornici DPS-a predložili BESPLATAN gradski prevoz za penzionere, nezaposlene, OSI...

Srijeda, 18.06.2025 | 11:36

Odbornici Demokratske partije socijalista u Skupštini Glavnog grada predali su danas prijedlog odluke kojom je predviđen besplatan gradski prevoz za penzionere, OSI, nezapošljena lica, korisnike MOP, saopštio je Stefan Ćulafić, odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada.

Bijelo Polje: Vozilo sletjelo s puta, POVRIJEĐENA jedna osoba

Srijeda, 18.06.2025 | 11:32

U saobraćajnoj nezgodi koja se jutros dogodila oko 08:30 minuta kod Bijelog Polja, u mjestu Slijepač most povrijeđena je jedna osoba, prenosi portal VBP.

Mugoša: Zabrinjava USPORAVANJE dinamike zatvaranja poglavlja

Srijeda, 18.06.2025 | 10:54

Predsjednik kluba poslanika SD-a i jedan od čelnika Evropskog saveza Boris Mugoša kazao je u emisiji “Link” da je zabrinut zbog usporavanja dinamike zatvaranja poglavlja u procesu evropskih integracija. Kada je riječ o mišljenju Venecijanske komisije o postupku Skupštine u slučaju penzionisanja sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović, ističe da je sada važno da potpisnici Sporazuma preduzmu korake ka punoj primjeni mišljenja, najkasnije 15 dana od dostavljanja.