Ponedjeljak, 26.08.2024 | 08:23
IZVOR: cdm.me/gradski.me

Postoji opasnost od širenja epidemije morbila: Koje komplikacije se mogu javiti?

U Podgorici i Budvi proglašena je epidemija morbila. Tokom prethodne sedmice registrovana su tri nova slučaja obolijevanja od morbila, čime je broj ukupno registrovanih slučajeva u Crnoj Gori, tokom posljednjih pet mjeseci porastao na 19. Iz Instituta za javno zdravlje apeluju na roditelje da vakcinišu svoju djecu, i upozoravaju da postoji opasnost od širenja epidemije morbila. IJZ poziva roditelje da nevakcinisanu djecu ne šalju u kolektive (predškolske ustanove, igraonice, rođendaonice, sportsko-rekreativne objekte, izlete, ekskurzije…)




Foto: Ilustracija, Pixabay

Šta treba znati o morbilima (malim boginjama)

Male boginje (Morbilli) su akutno, zarazno, virusno oboljenje koje izaziva virus malih boginja.

Ko oboljeva od malih boginja?

Rizik inficiranja virusom morbila imaju osobe koje nijesu preležale male boginje ili nijesu vakcinisane protiv malih boginja. Morbili se uglavnom smatraju bolešću dječjeg uzrasta, ali se mogu javiti u bilo kom životnom dobu kod nevakcinisanih i osjetljivih osoba. Otpornost nakon preležane bolesti kao i kod potpuno vakcinisanih osoba se smatra doživotnom.

Kako se morbili šire?

Virus malih boginja se vrlo lako širi sa zaraznih na osjetljive osobe i to najčešće putem vazduha – preko kapljica koje nastaju prilikom kašljanja i kijanja ili direktnim kontaktom sa nosnim ili ždrelnim sekretom zaraženih osoba. Rjeđe se bolest prenosi preko predmeta koji su sveže zagađeni nosno-ždrelnim sekretom.

Koji su simptomi malih boginja?

Prvi simptomi infekcije virusom morbila se javljaju obično sedam do 18 dana nakon kontakta sa zaraznom osobom. Bolest u početku liči na običnu prehladu sa curenjem iz nosa i blago povišenom tjelesnom temperaturom. Oči mogu postati crvene i osjetljive na svjetlo. Kako bolest napreduje, obično tri do sedam dana nakon početka, tjelesna temperatura može da poraste i do 39-40 stepeni Celzijusa. Javlja se ospa koja obično počinje na licu, iza ušiju, a odate se širi po cijelom tijelu. Ospa traje četiri do sedam dana i najčešće je praćena malim bjelim tačkicama (Koplikove mrlje) koje se javljaju na sluznici usne duplje.

Kada su osobe oboljele od malih boginja zarazne?

Osobe oboljele od morbila su najzaraznije dva do četiri dana prije i do četiri dana nakon izbijanja ospe.

Koje komplikacije se mogu javiti kod malih boginja?

Prava opasnost od malih boginja leži u činjenici da virus pored uobičajene kliničke slike izaziva opštu slabost organizma – anergiju praćenu izraženim padom imuniteta kod inficiranih, tako da se na male boginje često „nadovezuju“ druge bolesti i infekcije. Upravo ono što prati male boginje predstavlja najveću opasnost a to su komplikacije – upale gornjih i donjih disajnih puteva, prije svega teške upale pluća, zatim upale uha, ali i najteže komplikacije koje mogu da se jave u vidu upale mozga – encefalitisa. Komplikacije čine da se na oko hiljadu oboljele djece, bilježi u prosjeku jedan smrtni slučaj u razvijenim državama dok je u nerazvijenijim državama ova stopa višestruko veća i od sto oboljelih smrt će se registrovati kod tri do pet osoba.

Kako se male boginje mogu spriječiti?

Vakcinacija protiv morbila se sprovodi kod djece počev od 12 pa sve do navršenih 15 mjeseci života primjenom učinkovite i bezbjedne vakcine koja je u upotrebi širom svijeta više od tri decenije a kod nas od 1994. godine. Druga doza vakcine daje se do navršenih sedam godina života odnosno prilikom polaska u osnovnu školu.

Vakcina se daje zajedno sa vakcinom protiv zaušaka i rubeole a dvije doze vakcine su neophodne za adekvatnu zaštitu koja podrazumijeva dugotrajan imunitet. To znači da svako dijete prije završene osnovne škole u zdravstvenoj dokumentaciji treba da ima upisane dvije doze ove vakcine. Imunitet nakon potpune vakcinacije stvara se u više od 95 odsto vakcinisanih i smatra se doživotnim.

Da li je vakcina protiv malih boginja bezbjedna?

Vakcina protiv morbila je sigurna i učinkovita. Primjenom vakcine uz adekvatan imunološki odgovor, ostvaruje se zaštitni nivo antitijela kod 95 odsto djece koja su vakcinisana jednom dozom sa navršenih 12 mjeseci života i gotovo kod 99 odsto djece koja su primila dvije doze vakcine.

Tokom višedecenijskog praćenja upotrebe ove vakcine i nakon stotina miliona doza datih djeci širom svijeta jasno su utvrđene njene osobine i precizno se znaju neželjene reakcije koje mogu nastati jer kao i svi drugi ljekovi, i vakcina protiv malih boginja može dovesti do pojave neželjenih reakcija. Međutim, ni jedna od registrovanih neželjenih reakcija nema visoke razmjere niti po učestalosti niti po ozbiljnosti a korist primjene vakcine jasno višestruko prevazilazi sve njene moguće neželjene reakcije.

Posebno bitno je da se neželjene reakcije neće javiti kod svih vakcinisanih već naprotiv – javiće se rijetko i samo kod pojedinih osoba. Ozbiljna alergija, kao najteža neželjena reakcija, može se javiti jednom na 100.000 datih doza ili čak i rijeđe, što s obzirom na broj datih doza u Crnoj Gori znači da će se takva reakcija vidjeti otprilike jednom u deset godina a ne postoje podaci da je do sada zabilježena kod nas.

Druga neželjena dejstva po pravilu su moguća i obuhvataju: bol i crvenilo na mjestu primjene vakcine, kratkotrajno povišenu tjelesnu temperaturu, otok na mjestu primjene, blagi prolazni osip, pojačanu sekreciju iz nosa ili kijanje, otok pljuvačnih žljezda lica i vrata, prolazni pad broja trombocita, bol u mišićima i zglobovima.

Gotovo sva nabrojana neželjena dejstva češća su kod starije djece koja kasne sa primanjem prve doze vakcine kao i kod odraslih, kratkog su trajanja i prolaze sama od sebe te najčešće ne zahtijevaju intenzivno praćenje od strane medicinskog osoblja. Rizik od razvoja komlikacija nakon infekcije virusom morbila je za određene entitete nekoliko desetina puta veći nego nakon primanja vakcine.

Danas sve zemlje svijeta sprovode sistemsku imunizaciju protiv malih boginja u cilju zaštite kako pojedinaca tako i populacije.

Kako da se ponašate ako mislite da Vaše dijete ima morbile?

Ako Vaše dijete rezvije visoku tjelesnu temperaturu praćenu nabrojanim simptomima potrebno ga je odvesti na ljekarski pregled. Posjetu izabranom pedijatru je neophodno najaviti telefonskim putem a prilikom dolaska u dom zdravlja sestri na šalteru je potrebno odmah objasniti da je dijete febrilno i da ima osip. Najava posjete je neophodna kako bi se pregled organizovao na način koji će spriječiti eventualno širenje virusa među drugom djecom koja se u tom trenutku mogu nalaziti u čekaonici doma zdravlja.

Nakon pregleda ljekara neophodno je strogo pridržavati se savjeta koje dobijete. Ponekad će biti potrebno uzimanje uzoraka krvi kao i razgovor sa nadlježnim epidemiologom koji za cilj ima identifikaciju izvora zaraze ali i saopštavanje mjera za prekid širenja oboljevanja u okolini. Bolničko liječenje se sprovodi u slučaju komplikacija. Nekomplikovani slučajevi morbila liječe se ambulantno i u kućnim uslovima.

Tada je potrebno:

Uzimati dovoljno tečnosti (mlaki i blagi čajevi)

Vlažiti vazduh prostorije u kući barem dvije do tri nedjelje;

Pošto je jedan od simptoma morbila osjetljivost na svijetlo – zamračite prostoriju gdje se dijete nalazi.

Po potrebi i preporuci izabranog pedijatra koristiti ljekove za snižavanje tjelesne temperature i smirivanje bolova u mišićima

Zbog pada imuniteta postoji povećan rizik od infekcija (proliv, respiratorne infekcije i slično). Ako se pojavi kašalj, konvulzije zbog visoke tjelesne temperature ili ako temperatura ponovo počne da raste iako se bila stabilizovala – ponovo se obavezno javite ljekaru bez ikakvog odlaganja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Lokalizovan POŽAR u Njivicama, vatrogasci i dalje na terenu

Petak, 18.07.2025 | 21:35

Požar koji je izbio danas na Njivicama lokalizovan je nakon intervencije vatrogasnih službi iz Herceg Novog, Tivta i Kotora ali i aviona Direktorata za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, prenosi RTHN.

Vukšić o napadu na Jovanovića: Neko ŽELI da nas vrati u 90-te, OTKRITI MOTIVE

Petak, 18.07.2025 | 20:49

Napad na predsjednika Opština Budva Nikolu Jovanovića je želja pojedinaca da se vratimo u devedesete godine, smatra savjetnik predsjednika Crne Gore i bivši šef ANB-a Dejan Vukšić.

Nimanbegu: Napad na Jovanovića direktan UDAR na društvenu stabilnost

Petak, 18.07.2025 | 19:52

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu poručio je da je napad na budvanskog kolegu, Nikolu Jovanovića, čin nasilja koji predstavlja direktan udar ne samo na nosioca javne funkcije, već i na institucije lokalne samouprave, demokratske principe i društvenu stabilnost.

Radunović: Nelegalni graditelji na Žabljaku postavljaju cerade da ZBUNE SATELIT, ali prevare neće proći

Petak, 18.07.2025 | 19:38

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović poručio je nelegalnim graditeljima na Žabljaku da prevare sa ceradama, koje imitiraju temelje, neće proći jer će satelitski materijal biti u 3D.

Ombudsman: Obavljanje javnih funkcija postaje MJERILO RIZIKA, nasilje problem duboko ukorijenjen u društvu

Petak, 18.07.2025 | 19:24

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore dugo i u kontinuitetu upozorava da nasilje nije samo izolovana pojava, već ozbiljan problem duboko ukorijenjen u društvu.

Popović: Sve koleginice i kolege koje su bile u sali mogu POTVRDITI da mi je Živković uputio prijetnje

Petak, 18.07.2025 | 10:10

Da predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković govori istinu ne bi bilo razloga da skupštinsko obezbjeđenje ulazi u salu, kako bi me zaštitilo od njega, saopštila je potpredsjednica Skupštine Crne Gore i poslanica Demokrata Zdenka Popović.

Sreća im kuca na vrata - Horoskop najavljuje blistave DANE za ove znakove!

Petak, 18.07.2025 | 08:05

Narednih nekoliko dana zodijački aspekti će biti zanimljivi i donijeće nam mnogo uzbuđenja i promjena.

Uprava policije - Identifikovan osumnjičeni za ubistvo u Podgorici

Petak, 18.07.2025 | 12:06

Službenici Uprave policije u saradnji i koordinaciji sa Višim državnim tužilaštvom u Podgorici su nakon preduzetih hitnih izviđajnih sveobuhvatnih policijsko-tužilačkih mjera i radnji rasvijetlili krivično djelo teško ubistvo izvršeno 16. jula 2025. godine oko 13:30 časova, u Podgoričkom naselju Stara Varoš, na štetu lica I.N. (29), saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Više djelova Podgorice bilo BEZ VODE

Petak, 18.07.2025 | 09:25

Više djelova Podgorice bilo je danas bez vode.

Cijeli svijet priča o SKANDALU na koncertu grupe Coldplay

Petak, 18.07.2025 | 13:41

Direktor kompanije Astronomer Endi Bajron (Andy Byron) i direktorica ljudskih resursa iste kompanije Kristin Cabot uhvaćeni su u prevari na koncertu Coldplay-a u Bostonu, a na društvenim mrežama ne prestaje se pričati o skandalu te su mimovi preplavili sve platforme, prenosi klix.ba.  

Zirojević: Državni organi da HITNO odrade PROCJENU BEZBJEDNOSTI Nikole Jovanovića i njegove porodice

Petak, 18.07.2025 | 21:57

Napad na predsjednika Opštine Budva Nikolu Jovanovića direktna je posljedica političke klime koja se mjesecima unazad kreira u Budvi, a kojom se ovom čovjeku direktno crta meta, smatra poslanik Socijaldemokrata u Skupštini Crne Gore Nikola Zirojević.

Mnogi će se iznenaditi: Ovo voće ima VIŠE KALIJUMA OD BANANE

Petak, 18.07.2025 | 21:25

Kada pomislimo na kalijum, prva asocijacija je gotovo uvijek – banana.

Kako da vam kuća bude ČISTA i BEZ ČIŠĆENJA

Petak, 18.07.2025 | 21:12

Ako baš i ne uživate u čišćenju, vrijeme koje provedete upražnjavajući ovu aktivnost se može činiti kao pravo mučenje.

Vukšić o napadu na Jovanovića: Neko ŽELI da nas vrati u 90-te, OTKRITI MOTIVE

Petak, 18.07.2025 | 20:49

Napad na predsjednika Opština Budva Nikolu Jovanovića je želja pojedinaca da se vratimo u devedesete godine, smatra savjetnik predsjednika Crne Gore i bivši šef ANB-a Dejan Vukšić.

Gradovi s NAJTEŽIMA USLOVIMA za ŽIVOT, a neki su i u Evropi

Petak, 18.07.2025 | 20:40

Lista najtežih mjesta za život na svijetu uključuje gradove čiji se stanovnici bore sa teškim svakodnevnim životom. Četiri afrička grada su među prvih deset.

Radović pred duel sa Španijom: NAJVAŽNIJI meč turnira

Petak, 18.07.2025 | 20:14

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore je stigla do četvrtfinala Svjetskog prvenstva i na neki način kao da turnir tek sada počinje.

Direktor Lećea: Krstović je IGRAČ za VELIKI KLUB

Petak, 18.07.2025 | 19:57

Nikola Krstović je blizu odlaska iz Lećea. Sve češće se priča o transferu u Romu, ranije su se pominjali i Inter, Juventus i Milan, interesovanje je pokazao engleski Lids, a posljednjih dana i lisabonski Sporting.

Nimanbegu: Napad na Jovanovića direktan UDAR na društvenu stabilnost

Petak, 18.07.2025 | 19:52

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu poručio je da je napad na budvanskog kolegu, Nikolu Jovanovića, čin nasilja koji predstavlja direktan udar ne samo na nosioca javne funkcije, već i na institucije lokalne samouprave, demokratske principe i društvenu stabilnost.

Radunović: Nelegalni graditelji na Žabljaku postavljaju cerade da ZBUNE SATELIT, ali prevare neće proći

Petak, 18.07.2025 | 19:38

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović poručio je nelegalnim graditeljima na Žabljaku da prevare sa ceradama, koje imitiraju temelje, neće proći jer će satelitski materijal biti u 3D.

Ombudsman: Obavljanje javnih funkcija postaje MJERILO RIZIKA, nasilje problem duboko ukorijenjen u društvu

Petak, 18.07.2025 | 19:24

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore dugo i u kontinuitetu upozorava da nasilje nije samo izolovana pojava, već ozbiljan problem duboko ukorijenjen u društvu.