Reakcije građana treba da se plaše oni koji su ove izbore tražili. Za uspjeh je potreban timski rad, ne možemo zavisiti od volje jednog čovjeka ili jedne partije. Ne možemo posmatrati stvari kroz funkcije već kroz kvalitet i timski rad”, poručila je nositeljka liste “Za budućnost Podgorice-grad svih nas” Jelena Borovinić Bojović, u emisiji “Intervju” Gradske RTV.
Foto: YouTube screenshot/ Služba za odnose s javnošću Glavnog grada
To što od trinaest listi na predstojećim lokalnim izborima u Podgorici, samo jednu predvodi žena, dovoljno govori da je to retrogradni politički trend, koji svakako nije dobar za prosperitet demokratije u Crnoj Gori, smatra Borovinić Bojović.
Da bi dokazali koliko su žene bitne u procesu odlučivanja, koliko je njihovo znanje, iskustvo, posvećenost i odgovornost važna za kompletno funkcionisanje društva, navodi Borovinić Bojović, potrebno je da budu zastupljene u što većem broju.
„Ukoliko želimo da postignemo rodnu ravnopravnost jedini način je da ženama damo šansu da pokažu što znaju. Nažalost, mi još dosta treba da radimo na tom planu i sigurna sam da sve žene dijele moje mišljenje, te da će pomoći u trasiranju buduće političke scene u Crnoj Gori koja će imati veći procenat zastupljenosti žena“, kazala je Borovinić Bojović.
Optužbe opozicije na račun aktuelne gradske uprave, u pogledu manjka transparentnosti, partijskog zapošljavanja i izostanka meritokratije, Borovinić Bojović ne smatra opravdanim.
„Skupština Glavnog grada nikada nije bila transparentnija od onoga kako je to izgledalo u posljednjih godinu ipo dana. To znaju građani i građanke Podgorice, jer su mogli da prate sve sjednice, da učestvuju u donošenju odluka i da participiraju na način kako im pripada. Na to sam posebno ponosna“, ističe Borovinić Bojović.
Partijsko zapošljavanje je naslijeđeno, kako kaže, od prethodnog režima.
„Nije bilo revanšizma to je sigurno. Mi smo se vodili kvalitetom, konkursi su bili transparentni i ljudi koji su se zapošljavali, ne tvrdim da svi nijesu imali člansku kartu, ali ne smatram da ona treba da bude razlog da neko ne može da se zaposli. U Podgorici smo imali ogroman broj političkih subjekata, i sama činjenica da više njiom ne rukovodi jedan čovjek i jedna struktura, dovoljno govori da mora postojati heterogenost“, objašnjava Borovinić Bojović.
To što je prethodni sistem bio politički stabilan, Borovinić Bojović pripisuje autokratiji.
„Poznata je činjenica da građani i građanke nijesu tražili nove izbore. Mi smo radili najbolje što smo mogli ali je hobotnica bivšeg režima osjetila trenutnu slabost u vladajućoj strukturi i iskoristila određene strukture nove vlast, te odredila da idemo na izbore. Sigurna sam da će građani i građanke na to dati adekvatan odgovor i da ćemo mi nastaviti planove i realizaciju projekata koje smo započeli“, ističe Borovinić Bojović.
Vrijeme od godinu ipo dana nije bilo dovoljno, kako naglašava, za realizaciju onog što je započeto.
„Ja sam pokrenula mnoge sastanke na važne teme, koje se odnose na socijalne kategorije stanovništva i teme koje se odnose na prevenciju nasilja nad ženama, prevenciju vršnjačkog nasilja, međuvjerski suživot… Takođe, na moju inicijativu donijeta je odluka o formiranju Centra za održivi razvoj Podgorice. To znači da ćemo u dogovoru sa NVO udružiti svoja znanja i mogućnosti, te da će Glavni grad zajedno sa civilnim sektorom, doprinijeti boljoj iskoristivosti EU fondova, i na taj način omogućiti brze investicije“, objašnjava Borovinić Bojović.
Odluka Gradski stan će u narednom periodu biti proširena na podstanare i invalidna lica, navodi Borovinić Bojović i poručuje da će se ubuduće mnogo baviti mladima.
„Pored Sajmišta, za koje smatramo da je neophodno Podgorici, posvetićemo se afirmaciji mladih. Ono na čemu trenutno radimo jeste da Podgorica aplicira za Evropski grad mladih 2028. što će značiti da će veliki broj sadržaja morati biti prilagođen mladima“, ističe nositeljka liste „Za budućnost Podgorice-grad svih nas“.
KOMENTARI (0)