Od genetike, alergija do nedostatka sna, koža ispod očiju govori sve.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Prije nego što potražite šta bi zapravo moglo da vam pomogne da riješite te tamne vrećice ispod očiju, korisno je znati zašto uopšte dolazi do tamnih podočnjaka i nadutih očiju.
- Koža ispod očiju je najtanja na tijelu. To je čini ranjivom, posebno kako starimo, i zato morate nežno da tretirate tu oblast - kaže Robert Morel, stručnjak za njegu kože za Everyday health.
Zašto imate tamne podočnjake?
Poznati kao periorbitalna hiperpigmentacija, podočnjaci imaju jaku genetsku komponentu. Ipak, ako nisu rezultat genetike, mogu se pojaviti kao rezultat umora, stresa, alergija, dehidracije, oštećenja od sunca.
Često se podočnjaci pogoršavaju sa godinama. To je zato što postoji prirodno restrukturiranje kostiju obraza i dolazi do opuštenosti kože u očnim kapcima, što dovodi do šupljeg izgleda i sjenke odozgo.
Koža ispod vaših očiju je već tanka, a kako starite, gubite volumen u masnim jastučićima ispod kože. Kako se ovi masni jastučići istanjuju, jače će se vidjeti krvni sudovi.
Šta ne treba činiti očima da biste spriječili oštećenja?
Ne trljajte oči
Ako imate alergije, jednostavan pokret pokušaja da očistite oči trljanjem će samo doprineti tome da unesete više polena u oči i suzne kanale, povećavajući svrab umjesto da ga ublažavate. Umesto toga predlaže se nježno sredstvo za čišćenje i nanošenje hidratantne kreme za područje oko očiju.
Ograničite so i slanu hranu
Kada imate visok unos natrijuma, posebno ako ga ne uravnotežite sa dodatnom hidratacijom, možete zadržati tečnost u cijelom tijelu, što može uključiti i područje ispod očiju. Ako vam se to redovno dešava, razmislite o smanjenju unosa soli i izbjegavajte da pijete tečnost prije spavanja kako biste smanjili zadržavanje tečnosti preko noći.
KOMENTARI (0)