Ponedjeljak, 25.11.2024 | 17:02
IZVOR: RTS, colorado.edu

Ko i zašto više i DUŽE SPAVA – žene ili muškarci?

Nova studija objašnjava razliku između muškaraca i žena u smislu dužine spavanja, a rezultati bi mogli da imaju važne posljedice za biomedicinska istraživanja sna, koja su decenijama fokusirana uglavnom na muškarce.




Foto: Ilustracija/Pexels.com

Istraživanje mehanizama spavanja je sve intenzivnije poslednjih godina, na hiljade studija na životinjama obavlja se kako bi se ispitao uticaj kvaliteta sna na rizik od bolesti kao što su dijabetes, gojaznost, Alchajmerova bolest i poremećaji imuniteta, ali i obratno – i koliko bolesti mogu da utiču na spavanje.

Kao i za mnoge eksperimente, miševi su obično prvi koji se koriste za kontrolu dejstva i nuspojava određenih ljekova, pa tako i onih za spavanje.

Međutim, brojni rezultati su pod znakom pitanja zbog odsustva ženskih objekata proučavanja (ženskih jedinki).

Kod muškaraca i žena, utvrđeni su različiti obrasci spavanja, što se često pripisuje faktorima životnog stila i njegovateljskim ulogama.

„Rezultati naše studije sugerišu da biološki faktori možda igraju važniju ulogu u tim razlikama nego što se smatra“, rekla je Rejčel Rou, profesorka integrativne fiziologije.

„Otkrili smo da najčešće korišćen tip miševa u biomedicinskim istraživanjima ima polno specifično ponašanje i da, ako se ne uzmu u obzir te polne razlike, lako se može desiti do pogrešno tumačenja podataka“, naveli su istraživači.

U studiji su upotrijebljeni specijalni kavezi sa ultraosjetljivim senzorima za kretanje, kako bi se odredili obrasci spavanja 267 miševa.

Utvrđeno je da su mužjaci spavali oko 670 minuta ukupno tokom perioda od 24 časa, što je bilo oko sat više nego kod miševa ženskog pola. To dodatno spavanje inače, bilo je ne-REM spavanje, tokom kojeg telo radi na svom oporavku.

Miševi su noćne životinje i „polifazni spavači“. Spavaju nekoliko minuta, a onda što se probude kako bi nakratko osmotrili svoju okolinu i onda nastave da spavaju. Ženke, otkrila je studija, imaju još kraće cikluse spavanja, odnosno njihovo spavanje je više fragmentirano.

Slične polne razlike su utvrđene su i kod drugih životinja, uključujući vinske mušice, pacove, ribe zebrice i ptice. Evoluciono gledano, to ima smisla, jer iz biološke perspektive, ženke i treba da su osjetljivije u pogledu uticaja okruženja, i da se probude kad je potrebno, jer obično one vode računa o mladuncima.

„Ako bismo svi spavali čvrsto kao muškarci, možda ne bismo napredovali kao vrsta?“, pita se Rou.

Uticaj hormona

Hormoni stresa kao što je kortizol (koji pospješuje budnost) i polni hormoni vjerovatno imaju dodatni uticaj. Tako na primjer, žene češće imaju lošiji san tokom menstrualnog ciklusa kada su estrogen i progesteron na najnižim nivoima. Postoji i teorija o tome da je ženama „po prirodi" potrebno manje sna.

Istraživači se nadaju da će njihovi rezultati inspirisati dalje istraživanje temeljnih bioloških razlika među polovima kada je spavanje u pitanju. Očekuju da će naučnici preispitati način istraživanja.

Godine 2016, Nacionalni instituti za zdravlje počeli su da traže od naučnika koji se prijavljuju za sredstva za studije da uzmu u obzir pol kao biološku varijantu. Napredak je ostvaren, ali istraživanje je pokazalo da polna pristrasnost i dalje postoji, što može imati stvarne posledice.

Istraživanje simuliranjem tretmana za spavanje koji je najbolje djelovao kod ženskih jedinki najbolje rezultate je dao upravo onda kada je uzorak jedinki koje u eksperimentu učestvuju ravnomerno sastavljen – od istog broja mužjaka i ženki.

U suštini, ako žene nisu dovoljno predstavljene u studijama, ljekovi koji najbolje deluju na njih mogu izgledati neefikasno a može se desiti i da sporedni neželjeni prođu nazapaženo.

Put od testiranja do primjene lijeka, i različitih terapija obično traje decenijama, i često, ono što djeluje kod životinja, nije uspešno u kliničkim ispitivanjima kod ljudi. Da li je tako mnogo vremena potrebno upravo zato što pol nije dovoljno uzet u obzir – pitaju se istraživači.

Autori studije zato ohrabruju istraživače da uključuju oba pola jednako kad je to moguće, analiziraju podatke za muškarce i žene odvojeno, i preispitaju ranije studije u kojima jedinke ženskog pola nisu bile dovoljno zastupljene.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Laković: U PES-u ima ljudi koji su donijeli ideologiju iz nekih drugih partija, poput DF-a

Utorak, 05.05.2026 | 15:29

Nezavisni poslanik i bivši šef poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad Miodrag Laković kazao je da je PES kao partija "konglomerat raznih ideja, vizija, naklonosti..."  

Makron o odgovoru EU na američko povećanje carina: "Sve opcije na stolu"

Utorak, 05.05.2026 | 15:25

Francuska podržava slobodnu i fer trgovinu, poručio je predsjednik ove zemlje Emanuel Makron.  

Uhapšen pripadnik obezbjeđenja premijera Sjeverne Makedonije, pretukao suprugu

Utorak, 05.05.2026 | 15:22

Premijer Sjeverne Makedonije Hristijan Mickoski potvrdio je danas da je uhapšen jedan pripadnik njegovog obezbjeđenja zato što je pretukao svoju suprugu.  

Budućnost zbog finansija odbijena za UEFA licencu

Utorak, 05.05.2026 | 15:18

Komisija za licenciranje klubova Fudbalskog saveza Crne Gore donijela je odluke u prvostepenom postupku za izdavanje licenci za UEFA takmičenja u sezoni 2026/27, a pravo nastupa u evropskim takmičenjima, ukoliko ga izbore kroz domaće prvenstvo ili Kup, za sada su dobili Dečić, Sutjeska, Mornar i Petrovac.     

Martinović zadovoljan presudom: Perović oslobođena za sve ono što joj se stavlja na teret da je oštetila državu

Utorak, 05.05.2026 | 14:25

Advokat Nikola Martinović kazao je da je zadovoljan presudom od dvije godine i dva mjeseca zatvora bivšoj direktorici Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jeleni Perović "jer je njome oslobođena za sve ono što joj se stavlja na teret da je oštetila državu", te da se kaznom ne bi bavio jer smatra da činjenično ne može opstati, prenosi Portal ETV.

Tramp: Zelenski je veoma lukav čovjek, NATO je tigar od papira

Utorak, 05.05.2026 | 14:13

SAD žele da što prije okončaju rusko-ukrajinski sukob jer Ukrajina gubi teritoriju, izjavio je američki predsjednik Donald Tramp.

Stanić: Povećanje cijena goriva – odnos vlasti prema građanima i privredi

Utorak, 05.05.2026 | 13:59

Najnovije povećanje cijena goriva za je dokaz da u Vladi CrneGore ne žele ozbiljno da se bave pitanjem standarda građana, podrške privredi i zaustavljanja galopirajuće inflacije. Iako su najavljivali “odgovoran odnos prema građanima”, danas će nas na pumpama dočekati veće cijene, saopštio je predstavnik Evropskog saveza Mirko Stanić.

Mandić sa izaslanikom Slovenije: Podrška ubrzanju evropskog puta Crne Gore

Utorak, 05.05.2026 | 13:46

Specijalni izaslanik Slovenije za Zapadni Balkan Anžej Frangeš poručio je da zvanična Ljubljana napredak Crne Gore smatra ohrabrujućim i važnim za ukupni tempo proširenja Evropske unije (EU).

Dinar odabrao za baraž za Slovenijom

Utorak, 05.05.2026 | 13:34

Na spisku "lavova" nema povrijeđenih Vuka Borozana i Arsenija Dragaševića, kao ni Miloša Božovića koji nije u potpunosti sanirao povredu. Nova imena su Aleksandar Glendža i Filip Vujović.

Nikšićanin osumnjičen za izazivanje požara na vozilu lica iz Bara, podnijeta krivična prijava

Utorak, 05.05.2026 | 13:20

Pripadnici barske polcije su, u saradnji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Baru, rasvijetlili krivično djelo izazivanje opšte opasnosti i, po nalogu nadležnog državnog tužioca, podnijeli krivičnu prijavu protiv M.J. (44) iz Nikšića, koji je, kako se sumnja, 2024. godine, izazvao požar na vozilu jednog lica iz Bara,  saopšteno je iz Uprave policije.