Ponedjeljak, 25.11.2024 | 20:16
IZVOR: n1.hrvatska.hr

Ako imate neku od OVIH BOLESTI, nipošto NEMOJTE JESTI BANANE

Banana je poznata kao zdrava namirnica puna vitamina i minerala. Hranjiva je pa je uvijek preporučjivo imati jednu pri ruci između obroka i u slučaju da ste na dijeti ili posebnom režimu ishrane. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Potencijalni rizici

Vrlo je dobra za održavanje energetskog nivoa organizma i pozitivno djeluje na zdravlje srca, prenosi krstarica.

Neke od dobrobiti konzumiranja banana su: povećan nivo energije, poboljšana struktura mišića, podstiče probavu i probavni sistem, izvor je antioksidansa, magnezijuma, vitamina C, vitamina B6 i folne kiseline.

Ali, ako su vam banane često na tanjiru, dobro je upoznati se s rizicima koje donosi pretjerana konzumacija.

Mogu biti izuzetno rizične za osobe koje pate od raznih alergija, kao i za osobe s astmom i atopijskim dermatitisom. Alergija na hranu nastaje kada tijelo detektuje određenu hranu kao prijetnju, što dalje rezultira svrbežom i promjenama na koži.

Banane su takođe bogate ugljenimhidratima i šećerom koji podiže nivo šećera u krvi, posebno kod dijabetičara. Kako bi se to regulisalo, savjetuje se kontrolisati porcije, kao i voditi računa s kojim namirnicama se banana kombinije, pa birajte one s visokim sadržajem proteina ili povrće bez skroba.

Banane sadrže kalij pa se osobama koje imaju problem s povišenim kalijumom, poput bubrežnih bolesnika, preporučuje izbjegavanje ovog voća.

Sadrže i oligo-fruktan, spoj koji ne odgovara osobama sa sindromom iritabilnog crijeva, problemom koji se manifestuje bolovima u trbuhu i nadutošću.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ognjen Amidžić dobio EMOTIVNU poruku od supruge: "Znaj da si najvoljeniji čovjek na svijetu!" (FOTO)

Utorak, 17.06.2025 | 18:47

Danas je za njih poseban dan.

Šta znači kada neko PUCKETA PRSTIMA DOK GOVORI? - Signal koji rijetko PRIMJETIMO

Utorak, 17.06.2025 | 18:36

Šta znači kad neko pucketa prstima dok govori? Psihologija ima objašnjenje, a moglo bi vam biti korisno i za druge i za sebe.

Crnogorske košarkašice STIGLR u Brno - Kovačević: Prvi meč NAJVAŽNIJI

Utorak, 17.06.2025 | 18:16

Crnogorske košarkašice doputovale su u Brno, a nakon kratkog predaha stigle su i do Starec arene, koja će od četvrtka do nedjelje biti domaćin grupe C prvenstva Evrope.

BMW postavlja NOVE standarde - Električni MODEL sa dometom od 800 km (VIDEO)

Utorak, 17.06.2025 | 18:08

Ruši dosadašnje granice.

Justin Bieber nakon KRITIKA zbog ponašanja: "Znam da sam slomljen i imam problema s BIJESOM" (FOTO)

Utorak, 17.06.2025 | 17:48

Justin Bieber posljednjih mjeseci izaziva zabrinutost obožavatelja zbog svog ponašanja. Nakon što su mu ljudi masovno počeli komentarisati objave s porukama da treba pronaći pomoć, pjevač je sada objavio poduži post u kojemu tvrdi da je "slomljen".

DPS predlaže Nikolu Rakočevića za POTPREDSJEDNIKA Skupštine

Utorak, 17.06.2025 | 17:31

Demokratska partija socijalista (DPS) predložiće poslanika te stranke Nikolu Rakočevića za potpredsjednika Skupštine, odlučeno je na današnjoj sjednici Predsjedništva DPS-a.

Ðuričković pitao Mandića: Da li imate saznanja da je makar jedan četnik u Crnoj Gori stradao od strane fašističkih okupacionih snaga?

Utorak, 17.06.2025 | 17:11

Kako sam danima tragao za određenim podacima o djelovanju četničkog pokreta u Crnoj Gori, a u nemogućnosti da pronađem relevantne informacije, odlučio sam da se dopisom za dodatne informacije obratim predsjedniku Skupštine Crne Gore, Andriji Mandiću, saopštio je član Evropskog saveza (ES) i međunarodni sekretar Socijaldemokrata (SD), Miloš Đuričković.

UP: Procesuirano 18 osoba zbog ŠTETE po budžet Crne Gore u iznosu od oko 20 MILIONA eura

Utorak, 17.06.2025 | 16:40

"U nedjelji od 9. do 16. juna 2025. godine, službenici Uprave policije nastavili su sa realizacijom aktivnosti usmjerenih na očuvanje stabilnog bezbjednosnog ambijenta u zemlji, sproveden je niz aktivnosti i ostvareni konkretni rezultati u cilju suzbijanja krivičnih djela i prekršaja, procesuirani su slučajevi organizovanog kriminala, korupcije, teških krivičnih djela i zloupotrebe droga. Preduzete su preventivne i represivne aktivnosti prema članovima organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantnim licima, a procesuirano je 18 lica zbog krivičnih djela iz oblasti ekonomskog kriminala koji se sumnjiče za nanošenje štete Budžetu Crne Gore od gotovo 20 miliona eura", navode iz policije

Boja koja dominira - Narandžasta maskara zauzima tron (VIDEO)

Utorak, 17.06.2025 | 16:19

Svaka sezona donosi nove beauty trendove, a ovog ljeta to je narandžasta maskara. Idealna za postizanje izgleda zalaska sunca na očima, unosi dozu svježine i lako osvježava svakodnevnu makeup rutinu.  

Đeljošaj: Duboko CIJENIMO političku Mađarske koja nam pomaže da se USKLADIMO sa standardima EU i ojačamo institucije

Utorak, 17.06.2025 | 15:56

Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj, održao je danas bilateralni sastanak sa ministrom vanjskih poslova Mađarske, Peterom Sijartom, potvrđujući snažno i dugogodišnje partnerstvo između dvije zemlje.