Da bi nekog zainteresovali da obuče uniformu, i da uđe u jedan veoma specifičan sistem, nije lako, ali se trudimo, ne samo u kontaktu sa mladim ljudima, već i poboljšavajući neprekidno status i položaj već zaposlenih u vojsci, vođeni velikom istinom – da se dobar glas daleko čuje i da će zadovoljan vojnik koji je već u sistemu biti i naš dobar promoter, saopštili su iz Ministarstva odbrane u razgovoru za portal Kolektiv.me.
Foto: arhiva, Vlada Crne Gore
Kako su istakli, u kontinuitetu rade istraživanje javnog mnjenja, promociju Vojske i druge aktivnosti sa mladima.
Odabir budućeg zanimanja je, navode, ogroman, možda najveći izazov za svakog mladog čovjeka i predstavlja ogroman stres.
Stoga, Ministarstvo odbrane nastoji da kroz razne aktivnosti približi vojni poziv mladim ljudima.
“Mi pokušavamo da kroz direktne susrete i kontakte, razne prezentacije, odlaskom u srednje škole i osmišljavajući razne pogodne manifestacije, što je više moguće mladim ljudima približimo vojni poziv. Riječ je o stalnom angažmanu jer, svaka generacija nosi svoje izazove, interesovanja mladih takođe se mijenjaju, kao i njihova percepcija o sopstvenoj budućnosti. U svakom slučaju, Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore u kontinuitetu podmlađuju vojni kadar”, kazali su iz ovog Vladinog resora za portal Kolektiv.me.
Foto: arhiva, Vlada Crne Gore/B.Ćupić
A, koje uslove mora ispuniti pojedinac da bi postao vojnik u Vojsci Crne Gore?
Prije svega, potrebno je da shodno Zakonu o Vojsci CG ispuni opšte i posebne uslove.
Iz Ministarstva odbrane naglašavaju da su ti uslovi navedeni uz svaki oglas koji raspišu, uz napomenu da, pored nekih formalno-pravnih uslova koji se traže za bilo koji drugi posao, rad u vojsci podrazumijeva i neke specifičnosti.
“Kandidat treba da je crnogorski državljanin i da nema državljanstvo druge države, da je punoljetan, naravno, da ima odgovarajuće obrazovanje, da nije osuđivan na bezuslovnu kaznu zatvora u trajanju dužem od šest mjeseci, kao i da nije počinio neke druga krivična djela. Takođe, potrebno je da se protiv njega ne vodi krivični postupak za krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti, da mu pravosnažnom presudom nije zabranjeno obavljanje određene djelatnosti, odnosno dužnosti, da mu u posljednje tri godine prije prijema u službu u Vojsci nije prestala služba u državnom organu ili pravnom licu zbog teže povrede službene dužnosti, kao i da ne postoje bezbjednosne smetnje za prijem u službu u Vojsci. Posebni uslovi utvrđeni su Formacijom Vojske Crne Gore, za svako formacijsko mjesto ponaosob”.
Kako su nam objasnili iz Ministarstva odbrane, vojnici po ugovoru mogu biti postavljeni na različita formacijska mjesta (FM) u jedinicama VCG, u zavisnosti od potreba službe i stručnih kvalifikacija.
U skladu sa tim, oni se postavljaju na formacijska mjesta na kojima se zahtijeva najmanje III ili IV nivo kvalifikacije obrazovanja, primaju se u činu razvodnika i prilikom prijema ne mogu biti stariji od 25 godina.
“Vojnici zaključuju ugovor o službi u Vojsci Crne Gore, na određeno vrijeme, pri čemu, kada se prvi put primaju u službu u Vojsci, navedeni ugovor se zaključuje na period od jedne godine, a naredni ugovor se zaključuje na period od tri godine, ako to potrebe Vojske zahtijevaju. Nakon prijema, vojnici prolaze kroz osnovnu vojničku obuku, a zatim se postavljaju na odgovarajuća formacijska mjesta. Ovoj kategoriji profesionalnih vojnih lica, služba u Vojsci traje do navršenih 45 godina života”, kažu iz Ministarstva odbrane za naš portal.
Foto: arhiva, Vlada Crne Gore/Saša Matić
Prema podacima koje su nam dostavili, djevojaka u uniformi Vojske Crne Gore ima 196, od čega je 54 oficirki, 55 podoficirki i 87 vojnikinja po ugovoru.
Ministarstvo odbrane je nedavno raspisalo oglas za prijem 50 osoba za služenje dobrovoljnog vojnog roka, u trajanju od tri mjeseca.
Dobrovojno služenje vojnog roka sprovodiće se u Centru za obuku Vojske Crne Gore - Danilovgrad, uz mjesečnu novčanu naknadu u iznosu od 600 eura.
VIŠE O TOME ČITAJTE OVDJE - Ministarstvo odbrane raspisalo oglas za dobrovoljno služenje vojnog roka
Kako su naveli iz Ministarstva, služenje će početi na proljeće 2025. godine.
Do sada su četiri generacije služile dobrovoljni vojni rok, a odziv je bio na zadovoljavajućem nivou.
“Do sada smo imali četiri generacije koje su služile dobrovoljni vojni rok, i to dvije generacije u 2019. godini i dvije generacije u 2020. godini, gdje je dobrovoljni vojni rok uspješno završilo 146 lica, od čega je 40 žena. Možemo konstatovati da je odziv bio na zadovoljavajućem nivou. Nedavno je raspisan javni oglas za izbor 50 lica za dobrovoljno služenje vojnog roka u Vojsci Crne Gore, u trajanju od tri mjeseca, gdje je potrebno da zainteresovana lica Ministarstvu odbrane podnesu prijavu sa odgovarajućom dokumentacijom koja je propisana oglasom, i to zaključno sa 3. decembrom 2024. godine”.
Foto: arhiva, Vlada Crne Gore/B.Ćupić
Pitanje služenja obaveznog vojnog roka, pitanje je koje uvijek izaziva niz različitih komentara, i to ne samo u Crnoj Gori, već i šire.
Tako su Hrvatska i Srbija odlučile da uvedu obavezni vojni rok, a odluka će se sprovesti već tokom 2025. godine.
Iz Ministarstva odbrane Crne Gore, za naš portal objašnjavaju da to pitanje sa sobom nosi izazove, kako za pojedinca, tako i za društvo u cjelini.
“Dosta zemalja u okruženju, pa i saveznica u NATO-u razmatra ovo pitanje, tako da ne isključujemo mogućnost da će to uraditi i Crna Gora. Riječ je o veoma kompleksnom pitanju koje iziskuje ozbiljnu analizu svih aspekata, uključujući ekonomske troškove, uticaj na obrazovanje i zapošljavanje mladih, kao i etičke i moralne stavove građana”.
Ipak, dodaju, da bi se donijela konačna odluka biće neophodno sprovesti javne konsultacije, kako bi se čuo glas svih aktera, uključujući predstavnike mladih, stručnu javnost, nevladine organizacije i druge zainteresovane strane.
“Sa druge strane i Generalštab Vojske Crne Gore, kao ključna vojna institucija zadužena za sprovođenje ove politike, imao bi niz važnih obaveza i odgovornosti u pripremi svih relevantnih činjenica za donošenje konačne odluke na političkom nivou. Odluka o uvođenju obaveznog vojnog roka mora biti zasnovana na širokom konsenzusu i pažljivoj analizi. Do tada, Ministarstvo odbrane i Generalštab Vojske Crne Gore i dalje će raditi na modernizaciji oružanih snaga i poboljšanju materijalnog statusa profesinalnih vojnika”, zaključili su iz Ministarstva odbrane za portal Kolektiv.me.
Marija BOJOVIĆ
KOMENTARI (0)