Službe zaštite Nacionalnih parkova Crne Gore su u proteklih mjesec dana koordinisanim redovnim i vandrednim operativnim aktivnostima u cilju sprječavanja vršenja nezakonitih radnji u zaštićenim prirodnim područjima podnijele veći broj prijava nadležnim državnim organima kako bi se pravoremeno spriječilo ugrožavanje biodiverziteta i devastacija prostora, a u cilju očuvanja njihovih prirodnih i kulturnih vrijednosti, saopšteno je iz JP Nacionalni parkovi Crne Gore (JPNPCG).
Foto: JP Nacionalni parkovi Crne Gore
"Prilikom obavljanja redovnih aktivnosti, Služba zaštite NP Skadarsko jezero je u crnogorskim teritorijalnim vodama zatekla albanskog državljanina u vršenju nezakonitog izlova ribe koji je procesuiran nadležnim državnim organima na dalje postupanje. U saradni sa Agencijom za zaštitu životne sredine, Služba zaštite je podnijela 2 krivične prijave protiv 4 lica za izlov ribe putem električne struje. Tokom vanrednih aktivnosti u rejonu Karuč, zatečeno je lice u vršenju nelegalnog izlova ribe mrežama koje je procesuirano nadležnom Osnovnom državnom tužiocu na dalje postupanje. Realizovana je akcija u rejonu Omerove gorice gdje je spriječen nelegalan izlov ribe, a lica su pružala otpor dajući se u bjekstvo o čemu je obaviješten Osnovni državni tužilac. Takođe je Služba zaštite u saradnji sa inspektorom za ribarstvo podnijela 2 prekršajne prijave protiv 3 lica za izlov ribe takozvanim “građenjem”, kao i ostalih nelegalnih radnji", kazali su iz JPNPCG.
Foto: JP Nacionalni parkovi Crne Gore
Kako su naveli, nadzornici NP su tokom ovog perioda, privremeno oduzeli: 5 plovila, 3 vanbrodska motora, 150 mreža, 350 parangala, 80 kilograma ribe.
"Služba zaštite u ovom periodu zabilježila je i slučaj mučenja i ubijanja divlje životinje, a krivična prijava podnesena je Upravi policije. Osim rezultata u borbi protiv nelegalnog izlova ribe, Služba zaštite je ostvarila i značajne rezultate u sprječavanju vršenja nelegalne gradnje. U saradnji sa komunalnim inspekcijama podnijeto je 26 prijava, kao i inicijativa u vezi sa uklanjanjem nelegalnih objekata i splavova, a u cilju sprječavanja devastacije akvatorijuma".
Foto: JP Nacionalni parkovi Crne Gore
U Nacionalnom parku Durmitor, Služba zaštite je podnijela 7 prijava koje su procesuirane nadležnim organima.
"Među zabilježenim nezakonitim aktivnostima u tom parku su nelegalna gradnja, puštanje lovačkih pasa, devastacija prostora – proboj puta, uništavanje državne imovine – crtanje grafita. U NP Prokletije o nezakonitim aktivnostima sačinjeno je 5 zapisnika u vezi sa bespravnom sječom šume, devastacijom terena - dva slučaja iskopa kanala, devastacija prostora prokopavanjem puta, kao i postavljanje ski lifta u dolini Grebaje. U NP Biogradska gora nijesu zabilježene nelegalne aktivnosti, dok je u NP Lovćen prijavljen slučaj nelegalne sječe u drugoj zoni zaštite parka i nepropisno odlaganje otpada u mjestu Njeguši. Nacionalni parkovi Crne Gore kao upravljači pet zaštićenih prirodnih područja upozoravaju da se nezakonitim aktivnostima ugrožava biodiverzitet, pejzažne i priodne vrijednosti parkova. Apelujemo na građane da svaki oblik nezakonitog djelovanja prijave na broj telefona Monitoring centra 067 000 825 kako bi Službe zaštite pravovremeno reagovale", zaključeno je u saopštenju JPNPCG.
KOMENTARI (0)