Pravoslavni vjernici u Crnoj Gori danas obilježavaju Badnji dan, uvod u proslavu najradosnijeg hrišćanskog praznika – Božića, dana kada se slavi rođenje Isusa Hrista.
Foto: Kolektiv.me, arhiva
Ovaj značajan dan svoje ime duguje badnjaku, mladom hrastovom ili cerovom drvetu, koje se s posebnim ritualom unosi u dom sa prvim sumrakom.
Prema hrišćanskom predanju, badnjak simbolizuje drvo koje su pastiri donijeli Svetoj porodici da ugriju pećinu u kojoj je Isus rođen. Paljenje badnjaka uoči Božića predstavlja čin objavljivanja radosti Hristovog rođenja, a njegov plamen simbolizuje svjetlost Hrista koja osvjetljava svijet.
Poseban običaj na Badnji dan je posipanje kuća slamom, koja simbolizuje vitlejemsku pećinu i priziva atmosferu skromnosti i radosti u kojoj je Isus došao na svijet. Na selu, slama ostaje u kući i po nekoliko dana, dok se u gradovima u domove unosi slame postavljen uz badnjak. Kuće se dodatno ukrašavaju žitom, što simbolizuje plodnost i obilje.
Večera na Badnje veče je posna, ali svečana, i predstavlja trenutak okupljanja porodice u duhu zajedništva, zahvalnosti i iščekivanja Božića.
Badnji dan i veče obilježavaju sve pravoslavne crkve i vjernici koji poštuju Julijanski kalendar, uključujući Rusku pravoslavnu crkvu, Jerusalimsku patrijaršiju, Svetu Goru, starokalendarce u Grčkoj i egipatske Kopte.
Ovo je dan koji, osim duhovnog značaja, donosi i posebnu toplinu porodičnih trenutaka, okupljanja i pripreme za proslavu rođenja Spasitelja.
KOMENTARI (0)