Iako mačke imaju oštar sluh, vid prilagođen pokretu i mraku kao i osjetljiv njuh, njihovo čulo ukusa je manje razvijeno nego kod ljudi, pasa i ostalih životinja.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Mačke moraju jesti proizvode životinjskog porijekla kako bi preživjele, a njihovo čulo ukusa se razvijalo u skladu s njihovim prehrambenim potrebama. Shodno tome, mačke nemaju potrebu jesti ugljenehidrate, kao ni sposobnost prepoznavanja slatkih ukusa jer imaju malo okusnih pupoljaka.
Odrasle osobe imaju oko 9000 ukusnih pupoljaka, psi oko 1700, dok mačke 470, piše The Spruce Pets.
Mačke mogu osjetiti samo malu količinu slatkoće, a nedostaje im receptor za slatkoću koji bi omogućio njihovom mozgu da prepozna taj ukus. Ovi ljubimci imaju samo jedan od dva receptora za slatkoću zbog čega ne mogu u potpunosti osjetiti niti uživati u slatkim okusima.
Kada je riječ o drugim ukusima, mačke imaju izraženu sposobnost prepoznavanja gorkih ukusa zahvaljujući sedam posebno razvijenih receptora što im pomaže u izbjegavanju toksina iz okoline.
Iako imaju manje ukusnih pupoljaka od drugih životinja, mačke dobro razlikuju kiselo, gorko i slano. Ovi ljubimci najviše vole meso i proizvode životinjskog porijekla. Male količine voća, mliječnih proizvoda i netoksičnih slastica, odnosno onih bez čokolade koje nisu štetne, ali ih treba davati rijetko.
Kako bi se održala ravnoteža hranjivih materija, poslastice bi trebale činiti najviše 10-15% ishrane. Suha mačja hrana sadrži više ugljinohidrata nego što je potrebno, a mnogi veterinari preporučuju djelimično ili potpuno hranjenje "mokrom hranom".
KOMENTARI (0)