Ponedjeljak, 27.01.2025 | 21:05
IZVOR: kolektiv.me

Gorčević: Za Crnu Goru NEOPHODAN široki konsenzus – među političarima, institucijama, ali i u društvu u cjelini

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević i direktorica za Zapadni Balkan u Generalnom direktoratu za susjedstvo i pregovore o proširenju, Valentina Superti otvorile su večeras regionalnu konferenciju “Osnaži. Integriši. Rasti.” (Empower. Integrate. Grow.) u Budvi.




Foto: Vlada Crne Gore/S.Matić

“Za građane Crne Gore, ali i regiona, članstvo u Evropskoj uniji nije samo politički cilj – to je obećanje boljeg života, dostojanstvenih radnih mjesta, kvalitetne infrastrukture i, prije svega, stabilnosti i sigurnosti. Naša Vlada je tome u potpunosti posvećena. Nedavno zatvaranje tri pregovaračka poglavlja nije samo uspjeh – to je signal da je naš cilj, postati članicom Evropske unije do 2028. godine, dostižan”, poručila je Gorčević.

Podsjećajući na globalne promjene i nepredvidljivost vremena u kome živimo, ona je poručila da upravo kroz saradnju i ekonomsko povezivanje država Zapadnog Balkana ti izazovi mogu se premostiti i stvoriti čvrsti temelji za budućnost.

“Uz ogromnu posvećenost našeg tima i podršku Evropske komisije, uspjeli smo u rekordnom roku da usvojimo Reformsku agendu. Ponosna sam što smo, za manje od godinu dana od samita u Skoplju i Tirani, već započeli prve reforme i uskoro očekujemo prva sredstva iz Plana rasta”, poručila je ministarka Gorčević.

Ona je dodala da uspjeh Plana rasta zavisi od država Zapadnog Balkana, od njihove sposobnosti da prevaziđu političke razlike i rade zajedno.

“Za Crnu Goru, ali i za cijeli region, neophodan je široki konsenzus – među političarima, institucijama, ali i u društvu u cjelini. Bez toga, reforme će ostati samo ideja na papiru, umjesto stvarnosti koja mijenja živote”, zaključila je.

Direktorka za Zapadni Balkan, Valentina Superti, pohvalila je Crnu Goru zbog njenih napora da postavi kao prioritet i ubrza konkretne reforme vezane za EU, istovremeno zadržavajući snažan fokus na osnovama procesa pristupanja. Istakla je da današnja konferencija o regionalnoj ekonomskoj integraciji, pod sloganom „Osnaži. Integriši. Rasti“, jasno pokazuje kako je Plan rasta usko povezan s procesom pristupanja EU.

„Osnaživanje – što znači da svi akteri treba da prihvate evropski projekat koji će doneti direktne koristi za njihov rad; Integracija – jer integracija u okviru regiona i sa EU donosi koristi i prije pristupanja, kao i podsticaj za brže usklađivanje, što će zauzvrat ubrzati formalne pregovore o pristupanju; i Rast – jer podsticaj razvoja kroz Plan rasta neće samo doneti opipljive koristi građanima, već će obezbijediti resurse za ubrzanje procesa pristupanja“, izjavila je Superti.

Konferencija posvećena regionalnoj ekonomskoj integraciji okupila je kreatore politika,  zvaničnike Evropske unije, poslovne lidere i stručnjake kako bi zajednički analizirali postignuća u unapređenju regionalne trgovine i istakli sledeće korake ka dubljoj integraciji sa Jedinstvenim tržištem EU.

Ovaj događaj je prilika za diskusiju o sprovođenju reformskih agendi, koje predviđaju socio-ekonomske i strukturne reforme planirane za period 2024–2027 u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan, kao i za predstavljanje uspješnih priča i diskusiju o ulozi regionalnih partnerstava u podršci procesu evropskih integracija.

Koferenciju organizuje GIZ Otvoreni regionalni fond za Jugoistočnu Evropu – Spoljna trgovina, koji finansiraju Evropska unija i njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) u saradnji sa Ministarstvom evropskih poslova.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Pokret za Podgoricu: PODRŠKA Lutovcu koji je pokazao ODGOVORNOST tokom dešavanja u Gornjem Zaostru

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 16:09

Pokret za Podgoricu izražava punu podršku predsjedniku Opštine Berane, Đolu Lutovcu, koji je u proteklim danima pokazao odgovornost i smirenost u suočavanju sa izazovima povodom slučaja u Gornjem Zaostru. Njegov pristup doprinosi očuvanju mira i stabilnosti, što je u ovom trenutku od ključne važnosti za građane Berana i cijele Crne Gore.

Dodik: "Sprovešćemo referendum, pod okupacijom smo"

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 14:00

Sprovešćemo referendum, a onda nakon toga u NSRS ćemo to pretočiti u zakon kojim će se tražiti da se vratimo na ustavni položaj, rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

Tramp poručio da Zelenski mora da se ODREKNE Krima i ODUSTANE od članstva u NATO

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 09:19

Američki predsjednik Donald Tramp je uoči razgovora sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i velikom delegacijom evropskih lidera najavio da će posjetiocima Bijele kuće danas prenijeti poruku da Zelenski mora da pristane na neke od ruskih uslova da bi se rat u Ukrajini završio.

Zelenski stigao u Vašington: Svi dijelimo ŽELJU da se rat okonča - MIR mora biti TRAJAN

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 08:29

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski potvrdio je da je stigao u Vašington, gdje se danas sastaje sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom i evropskim liderima.

DPS: "Dok se UP i Tužilaštvo prepucavaju, Metodije Ostojić ih prevaspitava"

Nedjelja, 17.08.2025 | 14:21

Međusobna demantovanja Uprave policije i Osnovnog državnog tužilaštva u Beranama, a u vezi sa uklanjanjem nezakonito podignutog spomenika četničkom koljaču Pavlu Đurišiću u selu Gornje Zaostro, jasno pokazuju da je država kapitulirala pred Crkvom Srbije, saopštila je Demokratska partija socijalista (DPS).

Požari pod KONTROLOM, ali OPREZ i dalje potreban - Šteta će tek da se utvrdi

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 08:19

Nakon osam dana borbe s vatrenom stihijom koja je zahvatila više crnogorskih opština, situacija se stabilizuje, ali nadležni upozoravaju da opasnost još nije u potpunosti prošla. Svi požari stavljeni su pod kontrolu, a kiša koja je juče pala u okolini Podgorice – posebno na području Pipera i Kučkih korita – donijela je veliko olakšanje vatrogascima, vojsci i mještanima koji su danonoćno gasili požare. Šteta koju su napravili požari tek će da se utvrdi.

Jutarnja ENERGIJA na tanjiru: Omlet sa SIROM i POVRĆEM koji će vas osvojiti na prvi zalogaj

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 09:47

Daje energiju za cijeli dan.

Nikšić: Bačena EKSPLOZIVNA naprava ispred lokala - Pričinjena materijalna ŠTETA

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 09:14

Materijalna šteta pričinjena je u jednom nikšićkom kafiću na šetalištu Alekse Backovića, kada je oko 2:40 došlo do eksplozije.

FOTO: Ceca održala koncert za pamćenje u diskoteci TOP HILL

Nedjelja, 17.08.2025 | 20:31

Jedna od najvećih balkanskih zvijezda, Ceca, priredila je koncert o kojem će se još dugo pričati!

Slavna JELA nastala slučajno - Greške koje su PROMJENILE svijet gastronomije

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 08:42

Mnogi omiljeni recepti koje danas poznajemo poput jogurta, korneta i sendviča, nastali su sasvim slučajno, često kao rezultat greške, eksperimentisanja ili nedostatka određenih sastojaka.

DPS: HITNO ispitati kvalitet vode na Pizanu

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 17:38

Jasno je da je usljed požara koji je zahvatio jahtu ispred Starog grada nastupila milionska šteta, ali je nejasno i nedopustivo da jutros građane i turiste nije sačekalo obavještenje i upozorenje da voda na Pizani nije bezbjedna za kupanje. “Oslobođenom” Pizanom širi se nepodnošljivi miris gareži i nafte, a voda se presijava od ulja i goriva, pa se postavlja pitanje zbog čega niko od nadležnih nije postupio savjesno i odgovorno i informisao kupače da, usljed posljedica nemilog događaja, je taj pojas nebezbjedan za kupanje,  saopštili su iz DPS-a Budva.

Bogdanović: Perovićev DOPRINOS kulturi ostaje trajan TEMELJ Crne Gore

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 17:29

Generalni sekretar Demokratske partije socijalista DPS Crne Gore Aleksandar Bogdanović poručio je da će doprinos koji je kulturi dao istaknuti stvaralac Sreten Perović ostati trajan temelj Crne Gore.

UŠTEDA, a UKUS isti! Zamjenite pavlaku za kuvanje sastojcima koje već imate

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 17:09

Brzo i lako, bez odlaska u prodavnicu.

Šćekić uputio ČESTITKE Ćaković i Vukotiću

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 17:03

Ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić čestitao je crnogorskim reprezentativcima Lidiji Ćaković i Stefanu Vukotiću na osvajanju bronzane medalje u disciplini show duo open na Svjetskim igrama koje su održane u kineskom Čengduu, kao i Jiu-Jitsu savezu Crne Gore i Jiu-Jitsu klubu „Budva“ na predanom radu i posvećenosti u radu sa mladim sportistima, saopšteno je iz Ministarstva.

Bijelo Polje: ODBIJEN ZAHTJEV za razrješenje Balijagićevog advokata

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 16:54

Predsjednik Višeg suda u Bijelom Polju donio je rješenje kojim je odbijen zahtjev advokata Milorada Vlahovića i optuženog Alije Balijagića (65), za promjenu branioca – razrešenja branioca po službenoj dužnosti.

Eagle Hills Montenegro DONIRAO 215.000 EURA vatrogascima Podgorice, Ulcinja, Kolašina i Žabljaka i NVO Gorani

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 16:49

Kompanija Eagle Hills Montenegro, na čelu sa investitorom Mohamedom Alabbarom, uručila je vaučere u vrijednosti od 215 hiljada eura namijenjenih za četiri vatrogasne jedinice i Udruženje gorana Podgorice.

UDES u Baru- Ima POVRIJEĐENIH

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 16:42

U saobraćajnoj nezgodi koja se oko 14 sati i 45 minuta dogodila u Makedonskom naselju, povrijeđena je A.L.S (74), državljanka Njemačke.

SUKOB bivših supruga Britni Spirs: "On zna kako je to biti profesionalni otac"

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 16:32

Bivši suprug Britni Spirs, Sam Asgari, žestoko se obrušio na njenog drugog bivšeg supruga Kevina Federlajna (47) zbog njegove biografske knjige koja izlazi u oktobru.

Leković: Sokol još jednom UHVAĆEN u PREVARI

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 16:26

Poslanik Demokrata Momčilo Leković kazao je da hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu (EP) Tomislav Sokol iznosi neistine, uz to ga optužujući da je "Đukanovićev plaćeni portparol".

Pokret za Podgoricu: PODRŠKA Lutovcu koji je pokazao ODGOVORNOST tokom dešavanja u Gornjem Zaostru

Ponedjeljak, 18.08.2025 | 16:09

Pokret za Podgoricu izražava punu podršku predsjedniku Opštine Berane, Đolu Lutovcu, koji je u proteklim danima pokazao odgovornost i smirenost u suočavanju sa izazovima povodom slučaja u Gornjem Zaostru. Njegov pristup doprinosi očuvanju mira i stabilnosti, što je u ovom trenutku od ključne važnosti za građane Berana i cijele Crne Gore.