Nedjelja, 09.02.2025 | 09:10
IZVOR: kolektiv.me

Veće plate, rast cijena i „inflacija pohlepe“ – ekonomska slika Crne Gore

O visini prihoda i inflaciji se posljednjih nekoliko godina raspravlja za porodičnim stolom, na poslu, u prolazu na ulici. Prisustvo rasta cijena osjeća se u svakodnevnim razgovorima, kao dio stvarnosti koja oblikuje živote svih nas. Parafrazirajući Karla Marksa, jednog od najvećih filozofa i ekonomista u istoriji, bauk kruži svijetom – bauk inflacije.




Foto: Pokret Evropa sad

Dok Evropska centralna banka (ECB) inflaciju u visini od oko 2% smatra prihvatljivom, u praksi se stope inflacije značajno razlikuju od države do države. U Crnoj Gori smo u posljednjih nekoliko godina svjedočili periodima deflacije, naglog rasta inflacije i njenog kasnijeg smirivanja. Analiza podataka pokazuje da je ključnu ulogu u oblikovanju i obuzdavanju inflatornih trendova imalo više faktora: ekonomski šokovi izazvani COVID-19 pandemijom, globalna kretanja izazvana ratom u Ukrajini, politike različitih crnogorskih vlada, aktivnosti najvećih crnogorskih preduzeća usmjerene na maksimalno povećanje dobiti, te programi rasta plata i penzija. U nastavku analiziramo šta nam brojke govore o inflaciji i životnom standardu u Crnoj Gori od januara 2020. do danas, uz poseban fokus na uzroke i posljedice.

Od inflatorne eksplozije za vrijeme Abazovića do normalizacije u toku Spajićevog mandata

Pandemijska 2020. godina donijela je deflaciju, odnosno pad prosječnih cijena, što je rezultat smanjene ekonomske aktivnosti i niske potrošnje građana. Deflacija označava period u kojem cijene u prosjeku padaju, što može zvučati pozitivno, ali u ekonomskoj praksi često ukazuje na probleme poput slabe tražnje, recesije i opšteg smanjenja ekonomske aktivnosti. U tom periodu, inflacija je bila negativna, što znači da su cijene bile niže nego godinu ranije. To vidimo na grafiku br. 1, koji prikazuje mjesečne podatke za godišnju stopu inflacije u periodu januar 2020. – decembar 2024. Tako, dok je u martu 2020. godine iznosila simboličnih -0.1%, u avgustu 2020. je zabilježen pad cijena od -1.3% u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

Foto: Pokret Evropa sad

Kako su se svjetska tržišta oporavljala, centralne banke, uključujući ECB i američki FED, počele su sa štampanjem novca kako bi stimulisale potrošnju i obnovile poremećene lance snabdijevanja. Ovaj period ekspanzivne monetarne politike poklopio se sa dolaskom vlade Zdravka Krivokapića u decembru 2020. godine. Kada je on preuzeo funkciju premijera, inflacija je iznosila -0.9%, da bi godinu dana kasnije porasla na 4.5%, a u februaru 2022., kada njegova vlada pada, cijene su bile 6.4% veće nego godinu ranije.

Invazija Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. dodatno je pogoršala situaciju, pogotovo zbog rasta cijena energenata, što je izazvalo tzv. "uvezenu inflaciju". Poskupljenje nafte, gasa i struje direktno je uticalo na povećanje troškova proizvodnje, što je dodatno poguralo cijene naviše, a talas poskupljenja iz Evrope i svijeta prelio se na Crnu Goru kao izrazito uvozno orjentisanu ekonomiju. Vlada Dritana Abazovića nije uspjela da obuzda inflatorni talas. Naprotiv, u njegovom mandatu inflacija je nekontrolisano rasla – u maju 2022. je skočila na 10.6%, u avgustu na 13.9%, da bi vrhunac dostigla u novembru 2022. kada je iznosila 15.8%. Nakon toga, inflacija je postepeno opadala, ali i dalje ostajala visoka.

Tek dolaskom vlade Milojka Spajića u oktobru 2023. godine došlo je do normalizacije nivoa inflacije – sa 6.6% inflacija je već u julu 2024. oborena na prihvatljivih 3%, a do kraja godine dodatno opala, padajući ispod evropskog prosjeka.

Crna Gora u poređenju sa EU i regionom

Inflatorna kriza nije pogodila samo Crnu Goru, već je značajan rast cijena bio odlika regionalne, evropske i svjetske ekonomije u periodu od 2021. godine do danas. U prilog tome idu i podaci sa grafika br. 2, gdje je uočljivo da se inflacija u Crnoj Gori, Evropskoj uniji (EU) i eurozoni (članicama EU koje koriste euro kao valutu plaćanja) kreće po istom obrascu. Dok je inflacija u Crnoj Gori u 2019. i 2020. godini bila niža od prosjeka u EU i eurozoni, tokom 2021. je počela da raste, a vrhunac je dostigla 2022. kada je u Crnoj Gori u prosjeku iznosila 11.9%, dok je u EU bila 9.2%, a u eurozoni 8.4%. Ipak, i te godine je veću inflaciju od Crne Gore imalo 9 od 27 članica EU.

Foto: Pokret Evropa sad

U toku 2023. i 2024. godine došlo je do pada nivoa inflacije u sva tri slučaja, a 2024. godinu je Crna Gora završila sa prosječnim nivoom inflacije od 3.6%, dok je u EU bila 2.6%, a u eurozoni 2.4%. Da je Crna Gora tada bila članica EU, bila bi 22. od 28. država članica po vrijednosti prosječne inflacije u 2024. – veću inflaciju od nje imale su države poput Belgije, Poljske ili Estonije.

Rezultati u drugoj polovini 2024. godine su bili pogotovo veoma pozitivni kada je u pitanju obuzdavanje inflacije - od avgusta pa sve do decembra 2024., inflacija u Crnoj Gori je svakog mjeseca bila niža od EU prosjeka. Tako, u decembru 2024. godišnja stopa inflacije u Crnoj Gori, mjerena harmonizovanim indeksom potrošačkih cijena, iznosila je 2.6% i bila je niža nego u 15 od 27 država članica EU. Podaci su prikazani u grafiku ispod.

Foto: Pokret Evropa sad

Kada se posmatra region, u decembru 2024. godine veći nivo inflacije imale su Sjeverna Makedonija (5.7%),  Srbija (4.5%), Hrvatska (4.5%), a manji Albanija (2.5%).

Zahvaljujući programima Evropa sad 1 i 2 porasli prihodi i poboljšan životni standard

Rast cijena utiče na životni standard građana. Međutim, prilikom analize inflacije, važno je posmatrati i kretanje prihoda građana. Čak i kada inflacija djeluje umjereno, poput 3%, ona može dovesti do pada kupovne moći ako, recimo, plate u istom periodu rastu sporijim tempom, na primjer za 2%. U tom slučaju, iako nominalno primamo veću platu, njena realna vrijednost opada – jer sa povećanjem od 2% naspram inflacije od 3%, stvarna, realna kupovna moć zapravo bilježi pad.

Zbog toga, kako bi analizirali realni rast prihoda, poredili smo inflaciju i rast cijena s rastom plata i penzija u periodu od januara 2020. do decembra 2024. godine, kako bismo dobili precizniju sliku o kupovnoj moći građana. Tako, prema podacima Monstata, za dati period ukupna inflacija je iznosila 29.4%.

Minimalna penzija je od januara 2020. do decembra 2024. porasla sa 128.8 na 450 eura (rast od 249.4%), dok je prosječna penzija prema podacima Fonda PIO porasla sa 288.9 na 519.6 eura (rast od 79.9%). Kada se uzme u obzir inflacija od 29.4%, realni rast penzija i dalje je visok – 170% za minimalnu i 39% za prosječnu penziju. To znači da crnogorski penzioneri imaju 39% više realne vrijednosti prosječne penzije za trošenje nego prije pet godina.

Foto: Pokret Evropa sad

Slična dinamika primijećena je i kada su u pitanju netto zarade - minimalna netto zarada za radnike sa srednjom stručnom spremom u posmatranom periodu porasla je sa 222 eura na 600 eura (+170.3%), za visokoškolce sa 222 eura na 800 eura (+260.4%), dok je prosječna netto zarada porasla sa 524 eura u januaru 2020. na 1012 eura u decembru 2024. godine (+93.1%). Realni rast prosječne netto zarade, kada se uzme u obzir inflacija, iznosi 49.3%, što demantuje spekulacije da je inflacija "pojela" povećanja prihoda i da ljudi raspolažu sa manje novca nego prije implementacije programa Evropa sad 1 i 2. Upravo suprotno – u uslovima dramatične globalne inflacije, ovakva dinamika rasta prihoda značajno je pomogla održanje životnog standarda građana Crne Gore, jer bi bez povećanja plata i penzija on bio narušen.

Foto: Pokret Evropa sad

Inflacija pohlepe

Ranije smo, na grafiku br. 3, već prikazali da je inflacija u Crnoj Gori brže rasla, a sporije padala u poređenju sa državama EU i eurozone. Jedan od razloga za to je što se Crna Gora, pored „uvezene” inflacije, suočila i sa tzv. "inflacijom pohlepe" (engleski „greedflation”) – fenomenom u kojem trgovci, koristeći opšti rast cijena, dodatno povećavaju marže kako bi ostvarili ekstra profit. To je najbolje vidljivo na grafiku ispod, koji je vrlo sličan onom sa početka teksta, uz dvije razlike - prikazuje kraći period, od januara 2021. do decembra 2024. godine, i osim nivoa ukupne inflacije prikazuje i nivo inflacije za hranu i bezalkoholna pića.

Vidljivo je da postoji snažna veza između ove dvije krivulje, ali primjetno je da su u periodu neobuzdane inflacije koja se desila za vrijeme vlade Dritana Abazovića cijene hrane i bezalkoholnih pića rasla znatno više od prosječne inflacije. Tako, dok je kao što smo rekli, najviša ukupna inflacija bila zabilježena u novembru 2022. godine kada su cijene u odnosu na novembar 2021. porasle 15.8%, cijene hrane i bezalkoholnih pića su za isti vremenski period porasle čak 28.8%.

Nasuprot tome, cjelokupno trajanje vlade Milojka Spajića obilježio je trend prema kome je porast cijena prehrambenih proizvoda bio niži od ukupne inflacije - simptomatično, to je najvidljivije bilo od jula 2024. do kraja godine, kada su u većini mjeseci prema podacima EUROSTAT-a cijene bile niže nego u istom periodu 2023. godine.

Foto: Pokret Evropa sad

Porast cijena hrane i bezalkoholnih pića, znatno veći od prosječne inflacije, pogodovao je poslovanju trgovinskih lanaca. Prodajni prihodi najvećeg crnogorskog trgovinskog lanca, kompanije Voli trade u vlasništvu Dragana Bokana, su na kraju 2021. iznosili više od 251 milion eura, u 2022. su porasli na preko 305 miliona a u 2023 na preko 348 miliona.

Sličan trend rasta imao je i HD Laković, drugi najveći trgovinski lanac u Crnoj Gori, koji je 2021. ostvario prihode od prodaje u visini od 165 miliona eura. Prihodi od prodaje su sljedeće godine porasli na više od 194 miliona eura, da bi poslovnu 2023. godinu HD Laković završio sa više od 225 miliona prihoda. Kada posmatramo zbirne podatke za šest najvećih trgovinskih lanaca u Crnoj Gori (Voli trade, HD Laković, Idea, Domaća Trgovina, Franca i Megapromet) primjećujemo impozantan porast prihoda sa 693 miliona u 2021. na gotovo milijardu eura u 2023. godini.

Foto: Pokret Evropa sad

Rastao je ne samo prihod, već i netto dobit, tj, razlika između prihoda i rashoda. Tako, Voli trade je 2021. godine zaradio više od 5 miliona eura netto, godinu dana kasnije je taj iznos dupliran na preko 11 miliona, a 2023. utrostručen na više od 15 miliona eura. Sličan trend rasta, doduše nešto sporiji, zabilježio je i HD Laković – dobit ovog trgovinskog lanca narasla je sa nepunih 5 miliona na gotovo 10 miliona eura između 2021. i 2023. godine. Ukupan netto profit najvećih šest crnogorskih trgovinskih lanaca u 2023. godini iznosio je skoro 33 miliona eura, što je znak izuzetno dobrog poslovanja, pogotovo ako se ima u vidu činjenica da je u posljednjoj pred-Covid godini kumulativni profit kompanija bio „svega“ 13 miliona eura.

Foto: Pokret Evropa sad

Još jedna potvrda fenomena „inflacije pohlepe” je snažan rast netto dobiti trgovačkih lanaca, koji je procentualno bio veći od rasta njihovih prihoda od prodaje. To znači da su preduzeća pored povećanog obima poslovanja, dodatno povećavala i profitne marže, što je još više poguralo inflaciju i zaradu trgovinskih lanaca. Tako, udio netto dobiti u ukupnim prihodima od prodaje je kod Volija porastao više nego dva puta (sa 2.1% na 4.5%), kod HD Lakovića za pola (sa 2.9% na 4.4%), a kod najvećih šest trgovinskih lanaca zbirno porastao je dva ipo puta u periodu između 2021. i 2023. godine (sa 1.35% na 3.3%).

Zaključak

Ekonomski pokazatelji jasno ukazuju na ključne razlike između politika dvije posljednje vlade. Period vladavine Dritana Abazovića obilježen je nekontrolisanim rastom inflacije, koja je u novembru 2022. dostigla rekordnih 15.8%. Njegova vlada nije uspjela da kontroliše rast cijena, niti da preduzme konkretne uspješne mjere za zaštitu kupovne moći građana.

Nasuprot tome, dolaskom Milojka Spajića na čelo vlade, inflacija je postepeno svedena na prihvatljiv nivo, a u drugoj polovini 2024. godine bila je čak niža od prosjeka EU. Programi "Evropa sad 1" i "Evropa sad 2" značajno su doprinijeli rastu plata i penzija, čime su građani imali realno veću kupovnu moć uprkos globalnim inflatornim pritiscima.

Međutim, analiza podataka ukazuje i na prisustvo "inflacije pohlepe", gdje su trgovački lanci koristili inflaciju kao izgovor za dodatno povećanje cijena i ekstraprofita. Najveći trgovinski lanci ne samo da su povećali prihode, već su i znatno povećali profitne marže, čime su dodatno pogoršali inflatorne pritiske. Dok su se plate i penzije povećavale u korist građana, trgovački sektori su ostvarivali rekordne profite na račun potrošača.

Iako je Crna Gora sada u fazi stabilizacije, ostaje pitanje regulacije tržišta i zaštite građana od neopravdanog rasta cijena u budućnosti. Ukoliko se ne nastave mehanizmi kontrole marži i transparentnosti u trgovinskom sektoru, postoji opasnost da će se slični inflatorni trendovi ponoviti.

PR objava

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vuković: Realni rast BDP-a u 2024. i prvom kvartalu 2025. godine NADMAŠUJE prosjek EU i Eurozone

Četvrtak, 03.07.2025 | 18:36

Realni rast BDP-a od tri odsto u 2024. i 2,5 odsto u prvom kvartalu 2025. godine nadmašuje prosjek EU i Eurozone, saopštio je ministar finansija Novica Vuković na godišnjem sastanku belgijsko-holandske Konstituence Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke, koja okuplja predstavnike fiskalne i monetarne politike iz 18 zemalja Evrope i šire.

PLATA preko 2.000 eura za 30 poslanika: Pogledajte ko je NAJVIŠE ZARADIO

Četvrtak, 03.07.2025 | 13:46

U junu, zaradu veću od 2.000 eura, primilo je 30 poslanika.

Lovćen banka na tri lokacije u Budvi

Četvrtak, 03.07.2025 | 09:04

Lovćen banka AD nastavlja širenje svoje poslovne mreže

Đukanović: Do kraja godine NEĆE biti POSKUPLJENJA struje, zadržaćemo popuste za potrošače čiji su računi ispod 50 eura

Srijeda, 02.07.2025 | 20:48

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Milutin Đukanović najavio je da do kraja godine neće biti poskupljenja struje, ali će preispitati politiku popusta. 

Mujović: Penzionerima ćemo omogućiti BESPLATAN PREVOZ; Borovinić Bojović: Očekujem konstruktivnu raspravu i glasanje za važne odluke

Srijeda, 02.07.2025 | 19:37

Sjednica Skupštine Glavnog grada na kojoj će se raspravljati o trideset tačaka dnevnog reda, zakazana je za sjutra. Među najvažnijima su završni račun budžeta za 2024. godinu, izvještaji o radu gradskih preduzeća, kao i predlozi koji se tiču svakodnevnog života građana Podgorice.

TRAGEDIJA - POGINUO fudbaler Diogo Žota

Četvrtak, 03.07.2025 | 10:22

Napadač Liverpula stradao je u saobraćajnoj nesrećeni tokom odmora u Španiji, u četvrtak rano ujutru.

Poginuo 11 dana poslije vjenčanja: Divna LJUBAVNA PRIČA Dioga Žote završila se na najbolniji način

Četvrtak, 03.07.2025 | 12:52

Kad je imao samo 16 godina, fudbaler koji je poginuo jutros u Španiji, pronašao je ljubav svog života. Sudbina je htjela da se oni konačno vjenčaju tik pred njegovu smrt.

POZNATI DETALJI nesreće u kojoj su poginuli Diogo Žota i njegov brat: Sletjeli s puta, auto potpuno izgorio

Četvrtak, 03.07.2025 | 11:38

Strašne vijesti stigle su ovog jutra. Fudbaler Liverpula i reprezentativac Portugalije, Digogo Žota, poginuo je u saobraćajnoj nesreći sa svojim bratom Andreom (26).

Jelena Karleuša ponovo o Dušku Tošiću: Nikada me NIJE VOLIO stvarno

Četvrtak, 03.07.2025 | 08:47

Jelena Karleuša prošle godine okončala je brak sa dugogodišnjim suprugom Duškom Tošićem, a sada je javno progovorila o njihovom odnosu i razvodu koji, kako tvrdi, za nju nije bio težak korak.

Božović: Ako nam SMANJE PLATE u ponedjeljak ćemo održati PROTEST ispred Ministarstva

Četvrtak, 03.07.2025 | 12:12

Predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović na konferenciji negoduje što će se plate umanjiti nastavnicima kroz novi obračun zarada. Kaže da su nadležni ranije obećavali da neće doći do smanjenja. Istakao je da su im se do sada obračunavale zarade po propisu i da nije tačno da je sve rađeno mimo zakona. Božović kritikuje što nema socijalnog dijaloga.

Brza POBJEDA - Siner prelako savladao Vukića

Četvrtak, 03.07.2025 | 21:40

Prvi reket sveta Janik Siner plasirao se u treće kolo Vimbldona pobedom nad Aleksandrom Vukićem iz Australije.

„The Running Man“: Objavljen PRVI trejler za rimejk kultnog filma sa Arnoldom Švarcenegerom (VIDEO)

Četvrtak, 03.07.2025 | 21:29

Studio Paramount Pictures objavio je prvi službeni trailer za novu verziju adaptacije distopijskog romana Trkač (The Running Man), kojeg je Stephen King napisao još 1982. godine.

"Zaista je teško, nisam više ista": Princeza Kejt progovorila o OPORAVKU od raka

Četvrtak, 03.07.2025 | 20:59

Kejt Midlton se vratila javnim dužnostima značajnom posjetom bolničkoj bašti, gdje je otvoreno govorila o izazovima svog puta kroz borbu s rakom, čak i nakon završetka liječenja.

Adžić će PODNIJETI OSTAVKU na funkciju poslanika

Četvrtak, 03.07.2025 | 20:26

Adžić će, kako saznaje Televizija Vijesti, biti izabran za zamjenika predsjednika URE, nakon Kongresa te partije koji se u subotu održava na Lovćenu.

Abazović: Predstavićemo novi PROGRAM sa inovativnim politikama

Četvrtak, 03.07.2025 | 20:22

Predsjednik GP URA Dritan Abazović u emisiji Argumenti na TVCG kazao je se taj pokret trudi da bude inovativan, posebno kad je riječ o politikama koje će promovisati u narednom periodu, a koje će predstaviti u novom programu "Crna Gora 365" koji će prezentovati na Kongresu u subotu.

Savršena ljetnja poslastica - Kafa, šlag i čokolada u jednom zalogaju!

Četvrtak, 03.07.2025 | 19:59

Ledeni krem kolač sa kafom ne mora da se peče i često ćete ga praviti.

Đoković: U PENZIJI zamišljam sebe, Federera i Nadala kako na plaži pijemo KOKTELE

Četvrtak, 03.07.2025 | 19:33

Posle plasmana u treće kolo Vimbldona Novak Đoković je istakao da je za najviši nivo tenisa potrebno veliko odricanje, ali i to da još planira da igra i da mu je Vimbldon omiljeni turnir.

"Nekim čudom sam ostala živa": Danijela Dimitrovska prvi put o teškom UDESU koji je doživjela

Četvrtak, 03.07.2025 | 19:18

Juče je slavila svoj "drugi rođendan" u godini.

Pet ljetnjih APLIKACIJA koje morate imati – Jedna može sve da PROMIJENI

Četvrtak, 03.07.2025 | 18:56

Zaboravite na dane kada ste lutali po nepoznatim gradovima tražeći Wi-Fi ili plaćali ogromne roaming račune. Današnje aplikacije pretvaraju vaš telefon u sveznajući turistički vodič koji govori sve jezike, zna sve rute i nikad ne spava.

Super DETOKS na tanjiru - 'Metla Salata' koja obnavlja ORGANIZAM

Četvrtak, 03.07.2025 | 18:27

Zovu je metla ili četka jer ima sposobnost da očisti organizam od masnoća i suvišnih kilograma.