Cijeli poslovni model Mete zapravo je osmišljen tako da maksimalno poveća prikupljanje podataka korisnika, al postoje načini da se zaštitite.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Meta nije samo društvena mreža, već i moćna kompanija koja se oslanja na oglašavanje temeljen na prikupljanju korisničkih podataka. Što više podataka prikuplja, efikasniji su ciljani oglasi. Iako je Apple-ovo ažuriranje privatnosti smanjilo mogućnosti praćenja na iPhone uređajima, Meta nastavlja da koristi razne metode za sakupljanje podataka.
Njeno praćenje nije ograničeno samo na Fejsbuk i Instagram, alati za praćenje su ugrađeni u milijone web stranica i prikupljaju osjetljive informacije poput navika pretraživanja, finansijskih podataka i podataka o zdravlju. Iako su korisnici deaktivirali račune, Meta nastavlja da prati njihove aktivnosti na drugim sajtovima. Čak su i bolnice u SAD-u nesvjesno dijelile podatke s Metom.
Kako smanjiti praćenje na Meti?
- Prvo podesite privatnost u postavkama Fejsbuka ili Instagrama. U postavkama oglasa isključite opciju koja koristi podatke za ciljanje oglasa.
- Za sprečavanje praćenja van Metinih platformi, isključite opciju za oglase prikazane izvan Metinih platformi.
- Ako imate firmu, onemogućite buduće aktivnosti dijeljenja podataka u postavkama.
- Takođe, koristite alate za privatnost poput proširenja za web preglednike koji blokiraju Metine alate za praćenje. Takođe, isključite pristup lokaciji za ove aplikacije i onemogućite ID za oglase na svom telefonu.
- Iako postavke privatnosti pomažu, stvarna zaštita zahtijeva jače zakone o privatnosti. Do tada, podešavanje postavki ostaje najbolji način zaštite podataka.
KOMENTARI (0)