Međunarodni je dan djece oboljele od karcinoma. U Crnoj Gori prošle godine, Fond za zdravstveno osiguranje uputio je 113 djece u inostranstvo, ali osim liječenja, mnoge porodice i dalje se suočavaju s velikim troškovima života. Iz Fonda najavljuju izmjene zakona koje bi regulisale taj problem.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Crna Gora nema registar oboljele djece od karcinoma. Prema podacima Crnogorskog društva za borbu protiv raka, godišnje obolijeva između dvadesetoro i tridesetoro djece. Prošle godine u inostranstvo je na liječenje upućeno 113 oboljelih , a najvise njih liječilo se u Srbiji i Turskoj.
“Ne postoji unazad dvije i po godine, od kad sam ja na čelu Fonda, da neko dijete nije upućeno na liječenje u inostranstvo ukoliko je stigao predlog od strane ljekara da je potrebno to dijete uputiti negdje. Bez obzira da li imamo ugovor sa tom zdravstvenom ustanovom i sa tom zemljom”, kaže Vuk Kadić, direktor FZO-a.
Iako Fond za zdravstvo finansira liječenje i putne troškove za djecu i roditelje, mnoge porodice suočavaju se s velikim izdacima kako bi pokrile troškove života u inostranstvu. Upravo za propratne rashode, a ne za liječenje, se prikuplja novac preko SMS poruka, objašnjavaju u Fondu.
“I tu su vjerovatno, s obzirom na kontinuitet liječenja i dužinu liječenja, troškovi koji su veliki, koje takve porodice ne mogu da istrpe. Moramo da mijenjamo Zakon o zdravstvenom osiguranju, što smo mi već inicirali prošle i pretprošle godine”, kaže Kadić.
A dok zakon ne dođe na red, roditelji djece oboljele od karcinoma, osim Fondu, mogu da se obrate i Fondaciji Budi human.
Fondacija organizuje i akcije za djecu koja se liječe eksperimentalnim tretmanima.
“Pored toga imamo i naš opšti fond i fond koji je još uvijek od Teletona, to je 77.000 eura koji stoje na raspolaganju, znači i koje možemo dodijeliti djetetu kojem je potrebno liječenje eksperimentalnim putem”, kaže Goran Jovanović iz NVO Budi human.
A Vuk Kadić poziva porodicu Mije Popović iz Podgorice, za koju se ovih dana prikuplja novac, da se obrati Fondu kako bi nastavila liječenje o trošku države.
“Ukoliko ljekari u Beogradu smatraju da je, konkretno i za Miju, potrebno da se nastavi liječenje u klinici u Bolonji, tu neće biti nikakva prepreka da, kada prođe taj konzilijum, da bude na račun i na teret države”, poručio je Kadić.
Međunarodni dan djece oboljele od raka podiže svijest o izazovima s kojima se suočavaju mališani i njihove porodice.
KOMENTARI (0)