Ne morate da izbjegavate bijeli luk zbog njegovog neprijatnog mirisa, jer imamo rješenje.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Ako se brinete zbog gripa ili prehlade, obavezno uvrstite bijeli luk u svoju ishranu, u kombinaciji sa čajem, medom i limunom. Ovaj prirodni sastojak ne samo da jača vaš imunitet, već zahvaljujući svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim, antiparazitskim i antioksidativnim svojstvima, pomaže u prevenciji infekcija, piše večernji.hr.
Ovo dobro znaju naše majke i bake, koje su često koristile bijeli luk kao prirodni lijek, iako je bio poznat po svom neprijatnom mirisu koji je trajao satima nakon jela. Ali nemojte se brinuti — postoji način da se riješite tog problema.
Miris bijelog luka koji dugo ostaje nakon jela izazvan je sumpornim jedinjenjima koja se oslobađaju tokom varenja i ulaze u krvotok. Zbog toga, obične osvježavajuće vodice za ispiranje usta neće moći da prikriju prepoznatljiv miris. Međutim, određene namirnice mogu.
Istraživanja pokazuju da konzumacija jabuka, zelene salate, celera, krompira, peršuna, mente, bosiljka ili pečurki, bilo sa bijelim lukom ili neposredno nakon njega, može značajno smanjiti njegov miris. Ove namirnice sadrže fenole, jedinjenja koja hemijski reaguju sa sumporom iz bijelog luka i neutralizuju njegov miris.
Ovaj zaključak su potvrdile naučne studije uz pomoć masene spektrometrije, koja analizira molekule prema njihovoj masi. Nakon konzumacije ovih namirnica, nivo sumpora u dahu dobrovoljaca bio je znatno niži.
Nana sadrži najviše fenola, ali iznenađujuće, listovi zelene salate, koji imaju manju koncentraciju fenola, takođe efikasno potiskuju miris bijelog luka.
KOMENTARI (0)