Holivud je od muškaraca napravio oličenje romantike, ali da li su muškarci romantičniji u stvarnom životu zavisi od toga kako definišete romantiku, kao i od kulturoloških, društvenih i drugih očekivanja koja mogu uticati na romantično ponašanje, kažu stručnjaci.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Još uvijek se podrazumijeva da muškarac planira i plaća izlazak, kupuju cvijeće, pridržava vrata i izvlači stolicu. I pored sve većeg naglaska koji se stavlja na rodnu ravnopravnost, još uvijek postoji mnogo normi koje na mnogo načina čine da ponašanje muškaraca izgleda romantičnije, jer se to od njih očekuje.
Istraživanja nisu pokazivala da su muškarci globalno možda romantičniji od žena, ali u studiji iz 1989. godine koja je razvila skalu romantičnih uvjerenja, koja se široko koristi u istraživanjima za mjerenje koliko se neko slaže ili ne slaže sa romantičnim idejama kao što je ljubav na prvi pogled, istraživači su primijetili da je generalno veća vjerovatnoća da će muškarci podržati romantične ideje i uvjerenja nego žene.
Druga istraživanja ukazuju da muškarci imaju tendenciju da teže uspostavljanju romantičnih odnosa i da imaju više koristi od njih, da prvi kažu „volim te“ i da više pate zbog izgubljene ljubavi. Ipak, rezultati većine istraživanja su ograničeni jer su se zasnivali na anketama samoprocene i obavljani su na manjim podskupovima ukupne populacije.
Ispitujući brojne psihološke i sociološke studije o rodnim razlikama u partnerskim vezama, istraživači su prošle godine primijetili da jedno od mogućih objašnjenja može biti da se muškarci više oslanjaju na svoje partnerke u pogledu emocionalne podrške i da je manje vjerovatno da će takav vid podrške tražiti van romantičnih veza.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Istraživanje iz 2021. pokazalo je da muškarci znatno manje od žena dele svoja lična osjećanja ili dobijaju emocionalnu podršku od prijatelja.
Uprkos istraživanjima koja ukazuju da muškarci imaju više romantičnih ideala, žene se u društvu često doživljavaju kao romantičnije. Psiholozi smatraju da je razlog tome možda to što žene češće sebe vide kao povezane sa svojim romantičnim partnerima, žude za većom bliskošću i povezanošću u romantičnim vezama i ulažu više truda u održavanje veze – razmišljaju o vezi, traže društvenu podršku i iniciraju diskusije o vezi.
Tehnički, to se ne može nazvati romantičnim, jer romantika se odnosi na opšta uvjerenja o ljubavi, a ne na akcije preduzete u romantičnim vezama. Vjerovati u ljubav na prvi pogled ili da svi imamo samo jednu pravu ljubav ne zavisi od toga koliko truda ulažemo u svoju stvarnu vezu iz dana u dan, napominju stručnjaci.
Iako postoje značajne razlike u tome kako muškarci i žene razmišljaju o romantičnim vezama, pristupaju i upuštaju se u njih, važno je zapamtiti da romantika može značiti različite stvari različitim parovima.
Ono što je važno jeste da i muškarci i žene imaju tendenciju da žele iste stvari u svojim vezama.
„Iste stvari koje čine muškarce srećnim, usrećuju i žene – imati nekoga ko vam čuva leđa, nekoga kome možete da odete kada ste uspješni, nekoga ko će biti uz vas kada su teška vremena, nekoga ko je uzbudljiv i zasmijava vas“, naglašava psiholog Pol Istvik, profesor na kalifornijskom Univerzitetu u Dejvisu. „Ne postoji ni trunke dokaza da se muškarci i žene razlikuju u mjeri u kojoj im je stalo do tih stvari.“
KOMENTARI (0)