Alkoholizam predstavlja globalni javnozdravstveni izazov.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), 283 miliona ljudi starijih od 15 godina živi sa poremećajima izazvanim alkoholizmom, što čini 5,1% svjetske odrasle populacije.
Zavisnost od alkohola, najteži oblik ovog poremećaja, pogađa 144 miliona ljudi, odnosno 2,6% odraslih. Smrti izazvane alkoholizmom najčešće se javljaju u mlađem životnom dobu, a u starosnoj grupi od 20 do 39 godina čak 13,5% smrtnih slučajeva može se povezati sa upotrebom alkohola.
MUŠKARCI I DALJE VODE U STOPI ALKOHOLIZMA
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2019. godine, Crna Gora se nalazi na 12. mjestu u svijetu po količini alkohola koji se konzumira po glavi stanovnika, sa prosječnom potrošnjom od 12,24 litra godišnje. Za muškarce je ovaj broj 19,51 litra, dok je za žene 5,3 litra.
Istraživanje o kvalitetu života, životnim stilovima i zdravstvenim rizicima stanovništva Crne Gore iz 2017. godine pokazalo je da je više od 60% osoba u starosnoj dobi od 15 do 64 godine konzumiralo alkohol barem jednom u posljednjih 12 mjeseci. Zanimljivo je da nije bilo značajnih razlika između muškaraca i žena u ovom pogledu.
Podaci Instituta za javno zdravlje, prenijeti portalu Kolektiv.me, ukazuju da je 54,2% mladih u starosnoj grupi od 15 do 34 godine konzumiralo alkohol u posljednjoj godini, dok je čak 65,2% priznalo da su pili alkohol u nekom trenutku tokom svog života.
“Evropsko istraživanje o upotrebi psihoaktivnih supstanci i nehemijskih sredstava zavisnosti među mladima u Crnoj Gori (ESPAD) koje je Institut za javno zdravlje Crne Gore sproveo 2019. godine među šesnaestogodišnjacima pokazalo je da je 68% dječaka i 57% djevojčica konzumiralo alkohol u prethodnih 12 mjeseci. Upotreba alkohola, izražena u procentu učenika koji su ovu supstancu konzumirali u 30 dana koji su prethodili istraživanju, pokazuje da je 33% djevojčica i 44% dječaka konzumiralo alkohol. Pri tome su dječaci tri puta češće to činili 40 i više puta, odnosno svakodnevno”, upozoravaju iz IJZCG.
KONZUMIRANJE ALKOHOLA VEĆ SA 13 GODINA ILI RANIJE
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Prema istom istraživanju, 70 % ispitanika smatra da je alkohol u Crnoj Gori lako dostupan, uz jednaki udio dječaka i djevojčica. Najdostupnija alkoholna pića su pivo, dok se odmah iza njega nalazi vino. Kada je riječ o percepciji rizika od konzumacije alkohola, svaki peti dječak i više od svake desete djevojčice vjeruju da konzumiranje jednog ili dva alkoholna pića svakog dana ne nanosi štetu ni njima ni drugima. Ovo ukazuje na značajnu ulogu porodičnog okruženja i društvenih normi koje tolerišu upotrebu alkohola.
“Više od četvrtine učenika (28%) pilo je pet ili više pića u jednoj prilici u toku prethodnih mjesec dana što nam ukazuje da je ekscesivno pijenje vrlo uobičajen način konzumacije alkohola među mladima”, pokazuju podaci IJZCG dostavljeni portalu Kolektiv.me.
Takođe, zabrinjavajući podatak je da 70% šesnaestogodišnjaka smatra da je alkohol lako dostupan, a više od trećine njih prvi put je probalo alkohol sa 13 godina ili ranije.
OZBILJAN PROBLEM RJEŠAVATI KROZ EDUKACIJU
IJZCG prepoznaje ozbiljnost problema konzumacije alkohola, posebno među mladima, i ističe značaj edukativnih i preventivnih programa. Ovi programi obuhvataju sve društvene nivoe – od obrazovnog sistema, preko lokalnih zajednica, do nacionalnog nivoa, a fokus je na podizanju svijesti o štetnim efektima alkohola.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Prema podacima iz ESPAD-ovog istraživanja iz 2019. godine, čak 77% šesnaestogodišnjaka u Crnoj Gori barem je jednom u životu konzumiralo alkohol, dok je svaki četvrti adolescent iskusio pijanstvo. Ovi podaci jasno ukazuju na ozbiljan problem koji zahtijeva hitnu pažnju, a IJZCG kažu da je ključno usmjeriti preventivne aktivnosti na mlade.
“Podaci o konzumaciji alkohola među mladima zaista su zabrinjavajući. S obzirom na to da je svaki četvrti šesnaestogodišnjak doživio pijanstvo, potrebno je još snažnije djelovati kroz edukaciju i prevenciju”, naglasili su za naš portal.
U cilju smanjenja rizika povezanih s prekomjernom konzumacijom alkohola, IJZCG sprovodi različite kampanje, često povodom obilježavanja značajnih datuma poput Međunarodnog dana borbe protiv alkoholizma, 1. aprila.
Međutim, aktivnost nije ograničena samo na te datume.
“Iako kampanje variraju u učestalosti, one se tokom cijele godine sprovode u školama širom Crne Gore, a cilj je stvoriti dugoročnu promjenu svijesti“.
Foto: Arhiva/Kolektiv.me
Kampanje uključuju edukativne radionice, promotivne materijale i medijske poruke koje se fokusiraju na ozbiljne zdravstvene, društvene i ekonomske posljedice prekomjerne konzumacije alkohola”.
“Mediji su ključna karika u širenju informacija o štetnosti alkohola. Oni imaju moć da utiču na stavove i ponašanja, stoga je od esencijalnog značaja da se stalno koristi ovaj kanal za podizanje svijesti među stanovništvom“, ističu iz IJZCG.
Jedan od značajnih alata u borbi protiv konzumacije alkohola među mladima jeste i izborni predmet „Zdravi stilovi života“, koji je prisutan u školama.
“Kroz ovaj predmet učenici se edukuju o važnosti ponašanja koje je u skladu sa zdravljem, razumijevanju štetnih posljedica alkohola na fizičko i mentalno zdravlje, kao i razvoju vještina koje im pomažu da se odupru pritiscima vršnjaka. Ovaj predmet bi se trebao uvrstiti u redovne školske kurikulume, jer bi na taj način bio obavezan predmet za sve učenike, a ovako ga pohađa ograničen broj djece”.
ZABRANA RINFUZNIH ALKOHOLNIH PIĆA I STROŽA KONTROLA TRŽIŠTA
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Trenutna zakonska regulativa u Crnoj Gori u vezi sa prodajom alkohola predviđa da je prodaja i konzumacija alkoholnih pića licima mlađim od 18 godina zabranjena. Ova zabrana je regulisana Zakonom o javnom redu i miru, kao i Zakonom o turizmu i ugostiteljstvu, koji imaju za cilj zaštitu maloljetnika od štetnih posljedica konzumacije alkohola.
Međutim, kako bi se dodatno regulisala prodaja alkohola i unaprijedila kontrola tržišta, trenutno je u pripremi Nacrt Zakona o jakim alkoholnim pićima.
“Jedan od ključnih prijedloga ovog zakona jeste zabrana prodaje jakih alkoholnih pića u rinfuznom stanju na pijacama, javnim površinama i u ugostiteljskim objektima. Ova mjera ima za cilj da osigura da se alkoholna pića prodaju isključivo u originalnom pakovanju, čime se doprinosi većoj kontrolisanosti i bezbjednosti tržišta”, naglašavaju iz IJZCG za portal Kolektiv.me
Takođe, predloženo je da se svi proizvođači jakih alkoholnih pića obavezno registruju u Registar proizvođača jakih alkoholnih pića prije nego što svoje proizvode plasiraju na tržište.
“Ova mjera treba da omogući praćenje i kontrolu kvaliteta proizvoda, čime bi se smanjila mogućnost distribucije neregistrovanih i potencijalno štetnih alkoholnih pića”.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Dodatno, Vlada Crne Gore predložila je izmjene Zakona o akcizama, koje uključuju uvođenje akcize od 25 centi po litru na „mirna vina“ (nepjenušava vina).
“Ovaj prijedlog ima za cilj da poboljša fiskalnu politiku, ali i dodatno reguliše tržište alkoholnih pića. Važno je napomenuti da su neki od ovih prijedloga još uvijek u fazi nacrta i da njihovo konačno usvajanje zavisi od daljih rasprava i konsultacija”.
BEZ PODATAKA KOJI BI PRATILI EFIKASNOST PROGRAMA ZA LIJEČENJE I REHABILITACIJE
IJZCG ne raspolaže podacima koji bi pratili efikasnost programa liječenja i rehabilitacije. Podaci koji se dostavljaju IJZ se odnose na broj posjeta izabranom doktoru na primarnom nivou zdravstvene zaštite, kao i na broj otpusta i dana ležanja na sekundarnom i tercijarnom nivou.
“Prema podacima dostavljenim IJZCG tokom 2023. godine, u primarnoj zdravstvenoj zaštiti broj posjeta izabranom doktoru za odrasle zbog alkoholne bolesti jetre je iznosio 199. Kada je u pitanju sekundarni i tercijarni nivo zdravstvene zaštite, broj otpusta sa dijagnozom K70 (Alkoholna bolest jetre) je u 2023. iznosio 73, a sa dijagnozom F10 (Mentalni i bihejvioralni poremećaji uzrokovani upotrebom alkohola) 217”, naglašavaju za Kolektiv.me.
Institut za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG) prepoznaje alkoholizam kao jedan od najvećih zdravstvenih izazova među mladima, te predlaže niz mjera kako bi se smanjila konzumacija alkohola u ovoj populaciji
Ključna strategija u ovoj borbi je edukacija, koja ima za cilj da mlade informiše o štetnim efektima alkohola, razvija njihove vještine za suočavanje sa društvenim pritiscima i promoviše zdrave životne navike.
„Prevencija je najbolji alat u borbi protiv alkoholizma, a edukacija mladih je osnovna poluga za postizanje dugoročnih rezultata. Naša misija je da mladi shvate ozbiljnost problema, ali i da im pružimo alate kako da se odupru društvenim pritiscima“.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Edukativni programi koje IJZCG implementira u osnovnim i srednjim školama uključuju kontinuirane radionice, predavanja i interaktivne aktivnosti o prevenciji bolesti zavisnosti, sa posebnim fokusom na alkohol. Aktivnosti su osmišljene da se bave ne samo fizičkim, već i socijalnim aspektima konzumacije alkohola.
„Mi ne želimo da se mladima samo kaže 'ne pij alkohol', već im želimo pomoći da razumiju razloge zašto je to loše za njihovu budućnost. Naš cilj je da ih osnažimo da se samouvjereno odupru pritiscima koji dolaze iz njihove okoline“.
OSNAŽIVANJE I PODRŠKA U SUOČAVANJU SA DRUŠTVENIM PRITISCIMA
Zbog toga, osim informisanja o fizičkim posljedicama konzumacije alkohola, predavanja obuhvataju i teme kao što su socijalni pritisci, samopouzdanje i važnost socijalnih veza u donošenju odluka. Mnogi mladi se suočavaju s izazovima kada je u pitanju izbor da li će piti alkohol na društvenim događanjima. To im može otežati da donesu ispravnu odluku, pa je izuzetno važno da im se pruži podrška i razumijevanje.
„Društveni pritisak je jedan od najvećih izazova s kojima se mladi susreću. Programi koje implementiramo pomažu mladima da se osnaže, postave granice i izgrade samopouzdanje da kažu 'ne' alkoholu bez straha od isključenosti“
U saradnji sa školama, IJZCG promoviše i kreiranje inkluzivnog okruženja u kojem se svi mladi ljudi, bez obzira na to da li konzumiraju alkohol ili ne, osjećaju prihvaćeno i poštovano. Ovaj pristup omogućava mladima da donesu odgovorne odluke, bez straha od socijalne izolacije.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
„Važno je stvoriti okruženje u kojem svaki mladi čovjek, bez obzira na svoje odluke u vezi s alkoholom, osjeća da ima podršku svojih vršnjaka i odraslih. Tako stvaramo zajednicu koja poštuje zdrave životne izbore“.
ULOGA ZAJEDNICE I INSTITUCIJA
Takođe, kulturološki aspekti takođe igraju značajnu ulogu, jer je alkohol duboko ukorijenjen u društvenim običajima i često se smatra sastavnim dijelom porodičnih i društvenih okupljanja.
“Ovakav pristup može dovesti do normalizacije konzumacije alkohola i povećanja rizika od razvoja zavisnosti. Rješavanje ovog problema zahtijeva sveobuhvatan pristup koji uključuje edukaciju, prevenciju i dostupne programe liječenja. Kroz ovakve inicijative, IJZCG se trudi da mladi postanu svjesni dugoročnih posljedica konzumacije alkohola i razviju zdrave navike koje će im omogućiti da izbegnu rizične situacije i održe svoje zdravlje i budućnost”, zaključuju za naš portal.
Borba protiv konzumacije alkohola među mladima mora postati prioritet na svim nivoima – od porodica i škola do šire društvene zajednice.
Piše: Višnja Cvetković
KOMENTARI (0)