Direktorica Nacionalnih parkova Crne Gore Marinela Đuretić saopštila je gostujući u “Bojama jutra” na TV Vijesti, da se to javno preduzeće suočava sa ozbiljnim finansijskim izazovima zbog visokih troškova zarada, koji čine 80 odsto ukupnih troškova.
Foto: YouTube screenshot/Nacionalni parkovi Crne Gore
Istakla je da se prihodi dominantno ostvaruju kroz ulaznice i druge usluge, dok je učešće državnih subvencija značajno smanjeno.
Đuretić je naglasila i probleme s nelegalnim aktivnostima, uključujući krivolov i zloupotrebu prodaje ulaznica. U tom cilju, pojačana je kontrola i uspostavljena služba za monitoring, što je već rezultiralo brojnim disciplinskim postupcima i jednim otkazom.
“Pokrenut je veliki broj disciplinskih postupaka. Ja sad ne znam tačno da li je u pitanju cifra od, recimo, petnaestak čak. Imali smo, nažalost i jedan otkaz ugovora o radu. Konkretno, uglavnom su nelegalne aktivnosti koje se vezuju za prodaju ulaznica, kada su u pitanju disciplinski postupci”, istakla je Đuretić.
Tokom 2024. godine Nacionalne parkove posjetilo je oko 717.000 ljudi, a najposjećeniji je bio Nacionalni park Durmitor.
U narednom periodu fokus će biti na povećanju prihoda i boljoj kontroli, dok preduzeće očekuju i značajna finansijska izlaganja zbog sudskih sporova zaposlenih vezanih za razlike u zaradama.
KOMENTARI (0)