Napravite korak ka tome da se oslobodite i ponovo preuzmete kontrolu nad svojim životom i emocijama.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Emocionalna manipulacija je oblik psihološkog zlostavljanja u kojem manipulator postepeno natjera žrtvu da dovede u pitanje svoju percepciju stvarnosti, svoja osjećanja i sjećanja.
Ovo se najčešće događa u bliskim vezama, bilo da je u pitanju partnerski odnos, prijateljstvo ili porodica. Manipulatori koriste ovu taktiku kako bi stekli kontrolu, izazvali nesigurnost kod žrtve i iskrivili njenu percepciju stvarnosti.
S vremenom, žrtva počinje da vjeruje da nešto nije u redu sa njom, da preteruje ili čak da je psihički nestabilna, što je tačno ono što manipulatori žele da postignu. Manipulacija stvarnošću je veoma podmukla, jer se odvija u malim, gotovo neprimetnim koracima, što otežava žrtvi da prepozna šta se tačno događa, dok ne postane prekasno.
Negiranje stvarnosti
Jedan od osnovnih elemenata emocionalne manipulacije je negiranje stvarnosti. Manipulatori često negiraju događaje koji su se stvarno dogodili, izjave koje su dali ili postupke koje su učinili. Kada žrtva pokuša da skrene pažnju na nešto što se desilo, manipulator to negira i tvrdi da se to nije dogodilo, tjerajući žrtvu da sumnja u svoje pamćenje i percepciju stvarnosti.
U tom procesu, žrtva počinje da preispituje svoja sjećanja i da se oseća nesigurno, a manipulator ostaje u kontroli.
Negiranje stvarnosti može biti vrlo suptilno i često se događa kroz sitne obmane, što čini da žrtva sumnja u vlastitu sposobnost da prepozna istinu.
Umanjivanje osjećanja
Manipulatori često umanjuju ili potcenjuju osjećanja žrtve, tvrdeći da su ona preterana, da je žrtva previše osetljiva ili da reaguje na "nešto što nije bitno". Kroz ovo, manipulator želi da žrtva vjeruje da njena osećanja nisu opravdana, da je ona problematična ili previše emocionalna. U tom procesu, žrtva počinje da se osjeća nesigurno u vezi sa sopstvenim reakcijama, sve dok ne počne da vjeruje da je zaista preterano reagovala.
Oni takođe koriste ovu taktiku da preuzmu kontrolu u situacijama u kojima je žrtva povređena ili uznemirena, a oni žele da izbegnu odgovornost za svoje postupke.
Sve ovo može dovesti do toga da žrtva prestane da vjeruje u vlastita osjećanja i prestane da ih izražava iz straha da će biti ponovo kritikovana ili umanjena.
Sumnja u mentalno zdravlje žrtve
Manipulatori mogu naterati žrtvu na sumnju u njen mentalni sklop, govoreći joj da je "luda" ili da je previše emotivna i nerealna u svojim procenama. Ova taktika ima cilj da destabilizuje žrtvu i da je izoluje od stvarnosti. U ovom procesu, manipulator može početi da ubeđuje žrtvu da svi oko nje misle isto, stvarajući atmosferu u kojoj žrtva osjeća da je ona jedina koja "ne vidi" stvari kako treba.
Na kraju, onaj koji manipuliše može preuzeti potpunu kontrolu nad situacijom, jer žrtva više nije sigurna da može da vjeruje svom zdravom razumu.
Ova manipulacija može biti naročito opasna, jer žrtva počinje da sumnja u sopstvenu stabilnost, što dovodi do daljeg gubitka samopouzdanja i samopouzdanja u svoje sposobnosti da rasuđuje.
"Loše pamćenje"
Manipulatori često koriste strategiju kojom pokušavaju da dovedu žrtvu u sumnju u vezi sa sopstvenim sjećanjima. Oni mogu tvrditi da se stvari nisu dogodile onako kako žrtva pamti, ili da su se dogodile drugačije. Ovakvo ponašanje čini žrtvu nesigurnom i tjera je da sumnja u svoju sposobnost da prepozna istinu.
Tokom vremena, žrtva postaje zbunjena, ne zna više šta je tačno a šta nije, a manipulator koristi ovu nesigurnost da bi preuzeo kontrolu nad situacijom.
Ovo je izuzetno ozbiljan oblik emocionalne manipulacije, jer gubitak povjerenja u svoja sjećanja može ozbiljno ugroziti mentalnu stabilnost žrtve.
Prebacivanje odgovornosti na žrtvu
Manipulatori vrlo često prebacuju odgovornost za svoje postupke na žrtvu, govoreći joj da je ona "trebala da zna" kako će reagovati. Ova taktika omogućava manipulatoru da izbjegne odgovornost za svoje ponašanje i da žrtvu učini odgovornom za njegovu reakciju.
Prebacivanje odgovornosti čini da žrtva osjeća da je ona ta koja je izazvala situaciju, što dalje smanjuje njen osećaj moći i kontrole u odnosu. Kroz ovu taktiku, manipulatori često izazivaju osjećaj krivice kod žrtve, čime povećavaju svoju kontrolu i moć u vezi.
Kako se zaštititi od emocionalne manipulacije
Zaštita od emocionalne manipulacije počinje sa prepoznavanjem njenih znakova i uzimanjem odgovarajućih koraka da biste zaštitili svoje mentalno zdravlje. Ako primjetite da vaša osjećanja ili sjećanja postepeno postaju predmet sumnje, a vaše reakcije se minimiziraju, to je jasan znak da se manipulacija može dešavati.
Postavljanje granica je ključni element u zaštiti od emocionalne manipulacije. Naučite da prepoznate kada su vaša osjećanja minimizirana i kada vaša percepcija stvarnosti postaje izopačena. Ako primetite da vaš partner stalno dovodi u pitanje vaše sposobnosti da rasuđujete, obratite se stručnjaku ili oslonite se na druge osobe koje vas podržavaju.
KOMENTARI (0)