Alkoholizam nije samo lični problem pojedinca, već društvena pošast koja razara porodice, ugrožava zdravlje i povećava broj saobraćajnih nesreća.
Ustupljena fotografija; Foto: privatna arhiva
A proces liječenja od alkoholizma dug je i zahtjevan. Prvi korak ka oporavku je priznanje problema, a zatim i pronalazak adekvatne pomoći, bilo kroz stručnu terapiju, grupnu podršku ili porodičnu podršku.
U Crnoj Gori, liječenje od alkoholizma još uvijek je tabu tema, a oni koji se suočavaju s ovim problemom često nailaze na osudu umjesto podrške. Ipak, postoje programi rehabilitacije, stručnjaci i organizacije koje pomažu onima koji žele da prekinu začarani krug zavisnosti.
KORAK PO KORAK KA SLOBODI OD ZAVISNOSTI
Supspecijalistkinja psihijatrije dr Sandra Vlahović, načelnica Odjeljenja za bolesti zavisnosti u Specijalnoj bolnici za psihijatriju “Dobrota”, za naš portal kaže da oporavak nije lak, ali jeste moguć. Svaka osoba koja se odluči na taj korak ne samo da spašava sebe, već i svoje najbliže - jer borba protiv alkoholizma nije samo lična, već i društvena odgovornost.
U Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici, gdje se intenzivno radi na liječenju bolesti zavisnosti, primjenjuje se kombinovani farmakoterapijski i psihoterapijski pristup.
"Po prijemu pacijenta, obavljamo osnovne dijagnostičke metode, uključujući psihijatrijsku anamnezu, laboratorijske analize, internistički pregled i psihološko testiranje. Farmakoterapijski tretman podrazumijeva primjenu lijekova prilagođenih stanju pacijenta, dok se kroz psihoterapiju koriste različite tehnike poput kognitivno-bihevioralne terapije, porodične terapije i grupnog rada", ističe dr Sandra Vlahović.
Osim medicinske pomoći, pacijenti prolaze kroz program edukacije o alkoholizmu, kako bi bolje razumjeli svoju zavisnost i stekli alate za dugoročnu borbu protiv nje.
“Ključni faktor uspješnog oporavka jeste motivacija pacijenta i njegova spremnost na saradnju. Svaki korak ka oporavku donosi novu priliku za život bez alkohola”.
OD POČETKA DO OPORAVKA
Liječenje od alkoholizma zahtijeva strpljenje, posvećenost i multidisciplinarni pristup. U Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici, trajanje tretmana zavisi od stanja pacijenta, prisustva drugih bolesti i procjene stručnog tima.
“Tretman obično traje od 21 dan do tri mjeseca, ali u slučajevima kada sud izrekne mjeru obaveznog liječenja, može potrajati i duže. Nakon uspostavljanja apstinencije, u dogovoru sa porodicom, pacijente upućujemo na adaptacione vikende, kako bismo pratili njihovo funkcionisanje u porodičnom i društvenom okruženju“.
Ovaj pristup, dodaje, omogućava stručnjacima da procijene koliko je pacijent spreman za povratak svakodnevnom životu, dok istovremeno pruža porodici priliku da se uključi u proces rehabilitacije. Oporavak od alkoholizma nije samo medicinski tretman – to je postepeni povratak stabilnom i kvalitetnom životu.
Foto: Ilustracija, Pixabay
EFIKASNE TERAPIJE ZA OSOBE ZAVISNE OD ALKOHOLA
Kako naglašava za naš portal dr Sandra Vlahović, liječenje od alkoholizma podrazumijeva multidisciplinaran pristup pa su u proces liječenja pored ljekara - psihijatara uključeni i psiholozi, radni terapeuti, socijalni radnici kao i medicinski tehničari.
“Nastojimo da uključimo i porodicu pacijenta, kao saradnike u liječenju kad god je to moguće. Kao što sam već pomenulaj primjenjuje se farmako i psihoterapijski tretman, kao i radno okupaciona terapija da bi se pacijentima omogućilo lakše i bolje integrisanje u socijalnu sredinu. Psihoterapijski tretman može biti grupni i individualni, takođe uključujemo članove porodice u program sistemskoporodične terapije u zavisnosti od potrebe”.
PREVAZILAŽENJE IZAZOVA NA PUTU OPORAVKA
Liječenje alkoholizma suočava pacijente s brojnim izazovima, koji se ne odnose samo na samu zavisnost, već i na posljedice koje ona ostavlja na fizičko i mentalno zdravlje.
“Kao posljedica alkoholizma česti su zdravstveni problemi sa kojima se pacijenti susreću u vidu somatskih i psihičkih posljedica (delirijum tremens, Vernike-Korsakovljev sindrom, alkoholna demencija, epilepsija, patološka ljubomora, alkoholna halucinoza i sl.), takođe mnogi pacijenti mogu imati i druge psihijatrijske ili somatske bolesti (anksioznost, depresiju, hipertenziju, dijabetes i sl.) koje tretiramo tokom liječenja”, objašnjava dr Sandra Vlahović za portal Kolektiv.me.
Kao posljedica alkoholizma, pacijenti se često susreću sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, a takođe, mnogi se bore sa problemima u porodici i finansijama. Izgubljeno povjerenje, narušeni porodični odnosi, pa čak i nasilje, česti su pratilac ove bolesti.
“U takvim slučajevima, uključujemo socijalnu službu kako bismo pomogli u rješavanju ovih problema“.
TRETMAN LIJEČENJA ALKOHOLIZMA KOD MLADIH
Alkoholizam među mladima predstavlja poseban izazov.
Mladi, podložni društvenim pritiscima, često posežu za čašom mnogo prije nego što postanu svjesni posljedica. U Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici, program liječenja za mlade osobe razlikuje se od onog za odrasle, jer se oslanja na sveobuhvatan pristup koji uključuje i porodicu.
“Na Odeljenju za bolesti zavisnosti liječe se punoljetna lica, dok za maloljetne postoji specifičan program porodične psihoterapije, koji uključuje i njihove porodice. Takođe, edukacija o alkoholizmu realizuje se u školama, kako bi se preventivno djelovalo na mlađe generacije“, objašnjava za naš portal dr Vlahović.
Foto: Ilustracija, Pixabay
ULOGA PORODICE
U Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici, članovi porodice aktivno učestvuju u terapiji kao saradnici, a često se primjenjuje sistemska-porodična terapija kako bi se rješavali problemi unutar porodice, koji mogu biti uzrok ili posljedica alkoholizma.
„Članovi porodice su uključeni u proces liječenja i rehabilitacije kao saradnici. Kroz sistemsku-porodičnu terapiju, cilj nam je rješavanje problema u porodici, jer je to ključni faktor koji može doprineti uspehu terapije”.
Mnogi pacijenti tek tokom liječenja postaju svjesni ozbiljnosti tih posljedica, koje često uključuju narušene porodične odnose, probleme u društvenim interakcijama, ali i pravne i profesionalne poteškoće.
“Društvene posljedice alkoholizma koje naši pacijenti prepoznaju tokom liječenja najčešće su prekinuti porodični odnosi, problemi sa zakonom, poput saobraćajnih prekršaja i nasilja, kao i narušena radna i profesionalna sposobnost. Sve ove posljedice, koje često nisu bile očigledne na početku, postaju jasne tek kada pacijent započne proces oporavka“.
Shvatanje i suočavanje s tim posledicama ključni su za oporavak, jer pacijent mora da se suoči ne samo sa zavisnošću, već i sa svim aspektima života koje je alkoholizmom narušio.
POSTTRETMANSKA PODRŠKA
Nakon što pacijenti završe primarni tretman u bolnici, važno je da nastave sa podrškom i terapijama kako bi izbjegli povratak zavisnosti. U Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici, pacijentima se predlaže dalji ambulantni tretman, koji mogu nastaviti u toj ustanovi ili kod nadležnog psihijatra u mjestu boravka.
“Nakon završetka bolničkog tretmana, pacijentima predlažemo dalji ambulantni tretman, koji omogućava kontinuitet u praćenju njihovog napretka. Takođe, predlažemo i nastavak rehabilitacije u nekom od rehabilitacionih centara, kako bismo im omogućili stabilnost u oporavku“, zaklučuje dr Sandra Vlahović za portal Kolektiv.me.
Ova posttretmanska podrška ključna je za očuvanje postignutih rezultata i dalji napredak u životu, jer proces oporavka od alkoholizma traje i nakon izlaska iz bolnice.
Piše: Višnja Cvetković
KOMENTARI (0)