Iako su Oskari najprestižnija filmska priznanja, tokom godina, mnogi filmovi koji su osvojili ove nagrade izazvali su kontroverze i podijeljena mišljenja među kritičarima i publikom.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Za neke od filmova koji su osvojili Oskar smatra se da su ispod nivoa drugih filmova koji su bili nominovani ili da su jednostavno pogrešno odabrani za nagrade koje su osvojili. Evo nekoliko filmova koji, prema mnogima, nisu zaslužili Oskara.
"Slumdog Millionaire" (2008)
Iako je ovaj film Denija Bojlea osvojio čak osam Oskara, uključujući i nagradu za najbolji film, mnogi smatraju da "Slumdog Millionaire" nije zaslužio toliku količinu nagrada.
Iako je bio uspješan na globalnom nivou, kritičari su smatrali da je mnogo bolji film tog perioda, "The Dark Knight", potpuno neopravdano isključen iz nominacija za najbolji film. Ova odluka je bila toliki šok da je kasnije dovela do povećanja broja nominacija u ovoj kategoriji.
"The Imitation Game" (2014)
Film o Alanu Turingu, genijalnom matematičaru koji je pomogao u razbijanju nacističkog šifrovanog sistema, imao je velike ambicije. Međutim, mnogi smatraju da je film previše pojednostavio Turingovu priču, a posebno scenarijo koji je osvojio Oskara za najbolji adaptirani scenario.
Kritičari su istakli da film nije dovoljno istraživao Turingovu seksualnu orijentaciju i njegov društveni život na način koji bi zaista doprinio priči. Umjesto njega, mnogi smatraju da su filmovi kao što su "Inherent Vice" i "Whiplash" zaslužili ovu nagradu.
"Green Book" (2018)
Film o prijateljstvu između afroameričkog pijaniste i njegovog vozača koji je bijelac, tokom turneje po Jugu SAD-a u 1960-im godinama osvojio je tri Oskara, uključujući nagradu za najbolji film.
Iako je film bio uspješan među širom publikom i kritikama, mnogi smatraju da je film previše pojednostavio problem rasne diskriminacije. Mnogi su smatrali da je film "Roma", koji je istraživao teme društvene nejednakosti i identiteta, zaslužio ovu nagradu mnogo više.
"Crash" (2004)
Jedna od najpoznatijih i najkontroverznijih Oskarovskih pobjeda bila je kada je film "Crash" pobijedio u kategoriji za najbolji film, dok je "Brokeback Mountain", film koji se bavio ozbiljnim temama poput homofobije i ljubavi između dva muškarca, ostao bez te nagrade.
"Crash" je često kritikovan zbog toga što se oslanjao na stereotipe o rasi i klasi, dok se tematika u filmu tretira na način koji je, kako mnogi smatraju, pojednostavljen i površinski. Ova pobjeda je postala jedan od ključnih trenutaka koji je izazvao raspravu o tome kako Oskari tretiraju raznolike teme.
"CODA" (2021)
Film "CODA" o djevojci koja je dio porodice gluvih i pokušava da balansira svoj život između svijeta gluvih i ljudi koji čuju, osvojio je tri Oskara, uključujući i onaj za najbolji film.
Iako su glumci, kao i emocionalna snaga filma, bili pohvaljeni, mnogi smatraju da je "CODA" bila daleko od najboljeg filma godine. Kritičari su smatrali da je prvi dio filma, u kojem se likovi često ponašaju iritantno, bio prepun frustracija i teško ga je bilo pratiti.
Kada se film poboljšao u poslednjoj polovini, bilo je prekasno da popravi prvi dio. Mnogi smatraju da je "The Power of the Dog" ili "Drive My Car" bili mnogo bolji izbori za ovu nagradu.
KOMENTARI (0)