Novi detalji potvrdili su strepnje građana Brčko distrikta o tome šta se dešavalo u kući gdje je boravilo 31 dijete. Postoje osnove sumnje da bi ih trgovci djecom dalje odveli ko zna gdje i sa kakvim kobnim ishodom. Za dvije uhapšene osobe, vlasnicu kuće i njenog sina, određen je pritvor.
Foto: Youtube screenshot/FACE HD TV
Djeca su sada dobro, smještena su u jednom brčanskom hotelu i službe im pružaju sve vrste pomoći i podrške. Mirsada Bajramović, direktorka Udruženja "Zemlja dece u BiH", organizacije posvećene zaštiti djece i borbi protiv trgovine ljudima ispričala je za N1 neke nove informacije koje je saznala o ovom slučaju.
“Nažalost i ovaj slučaj, ali i mnogi prethodni, ukazuju na to da BiH se još uvek suočava s nizom izazova koji jasno ukazuju da prava djece nisu prioritet u programima i politikama bh. vlasti na svim nivoima. Nemamo nikakvu strategiju niti akcioni plan koji je posvećen pravima djece niti na jednom nivou vlasti. Trinaest godina lobiramo u FBiH da se Lanzarote konvencija primenjuje u krivičnom zakondavstvu FBiH, to se još nije desilo i imamo slučajeva da predatori i dalje mogu otkupiti kaznu zatvora do jedne godine. To su veliki apsurdi”, kazala je Bajamović u Novom danu.
Ističe da u slučaju u Brčkom postoji elementi trgovine ljudima jer su djeca bila vrbovana, skrivana i zatočena. Vjeruje da Policija Brčko distrikta istragom može dokazati ova djela.
“Djeca su bila higijenski zapuštena, u socijalnoj izolaciji. Ona su sada premještena u smještajne kapacitete zajedno, ne razdvajaju ih što je bitno jer još nije poznat identitet sve djece i vrlo je važno da se ne odvajaju da ne bi razdvojili bliže srodnike, a to bi dodatno moglo traumatizovati ovu djecu. Ona su medicinski zbrinuta”, kazala je.
Bajramović je podsjetila na slučaj od prije pet godina u Sanskom Mostu koji je imao iste odrednice – djeca iz Italije “data su na čuvanje ženi”, i ilegalno prešla granicu.
“Ovo je neki novi modalitet vrbovanja i pripreme djece za određeni oblik eksploatacije da li u BiH ili zemljama u okruženju”, navela je.
Upitala je kako je moguće da toliki broj djece boravi, a da ljudi iz okruženja ne primijete.
"Djeca su bila prepuštena sama sebi. Dobila sam informaciju da su djeca od 10 do 12 godina morala da brinu o bebama. Preuzimali su ulogu odrasle osobe. Rečeno mi je i da je nevjerovatno koliko su disciplinovani i kako za kratko vrijeme devojčica od 10 godina presvuče bebu. Vidimo da je ovo korišćeno, po mom mišljenju i na osnovu iskustava s djecom žrtvama trgovine ljudima, da bi ovo bilo sabirno mjesto za djecu koja su pripremana za određenu vrstu eksploatacije. Treba imati sumnju da su određeni roditelji davali svoju djecu u zakup. Imali smo slučajeve gdje su bebe davali u zakup. Treba voditi računa i dali su sami roditeji bili eksplatatori”, navela je Bajramović.
Podsjetimo, djeca su u kući pronađena 25. februara, a policija i dalje vodi istragu o cijelom slučaju. Brojne spekulacije o tome šta se događalo iza zatvorenih vrata nedovršene dvospratnice u kojoj su držana djeca u nehigijenskim uslovima, svakom ledi krv u žilama. Policija je istog dana kada su djeca pronađen privela tri osobe, vlasnicu kuće, njenog sina i još jednu osobu, koja je navodno boravila u kući i čuvala djecu... Na kraju je određen pritvor samo za vlasnicu kuće i sina.
Prema navodima nadležnih, jedno od djece koje je pronađeno u kući u Brčkom ima svega šest mjeseci, dok je čak deset mališana mlađe od dvije godine. V.d. glavnog tužioca Brčko distrikta Radmilo Ivanović izjavio je da je objavljen ljekarski pregled djece koja su pronađena prije dva dana, te da je utvrđeno da nisu živjeli u higijenskim uslovima i da imaju određene parazite.
Izvor: telegraf.rs
Ovo je dječji logor .
KOMENTARI (1)