Srijeda, 05.03.2025 | 08:16
IZVOR: vijesti.me

Upućen predlog - Rok za zamjenu lične karte da se produži do 30. septembra

Krajem marta ističe petogodišnji rok za zamjenu ličnih karata, Skupštini upućen predlog da se taj rok produži.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Aktuelni Zakon propisuje rok od pet godina za zamjenu starih ličnih karata, pa to znači da su svi građani u obavezi da zahtjev za novu ličnu podnesu do kraja marta.

Pet godina od početka izdavanja nove, elektronske lične karte, Skupštini Crne Gore upućen je predlog da se rok za zamjenu starih dokumenata, kraj marta, pomjeri za još šest mjeseci.

Poslanici Duško Stjepović (Demokrate) i Miodrag Laković (Evropa sad) uputili su juče predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću Predlog zakona o izmjeni zakona o ličnoj karti, prema kojem se produžava rok za zamjenu lične karte do kraja septembra:

“Lične karte izdate u skladu sa Zakonom o ličnoj karti (Službeni list Crne Gore broj 12/07, 73/10, 28/11, 50/12, 10/14) mogu se upotrebljavati do isteka roka njihovog važenja, a najkasnije do 30. septembra 2025. godine”, izmjena je koju su predložili Stjepović i Laković.

Izdavanje nove lične karte predviđeno je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti iz 2019. godine. Na osnovu zakona, trebalo je da Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) sa izdavanjem tog dokumenta počne 30. marta 2020, ali je to odloženo do početka ljeta iste godine, zbog mjera u cilju sprečavanja širenja epidemije koronavirusa.

Zakon, takođe, propisuje rok od pet godina za zamjenu starih ličnih karata, pa to znači da su svi građani u obavezi da zahtjev za novu ličnu podnesu do kraja marta.

Stjepović i Laković, u obrazloženju za izmjenu zakona, pored ostalog, navode da je taj rok neophodno produžiti, jer “značajan broj građana” to nije učinio u propisanom roku:

“Imajući u vidu rok zamjenu ličnih karata izdatih prije početka primjene Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti, odnosno izdatih prije 30. marta 2020. godine, ističe 30. marta 2025. godine, a s obzirom na to da značajan broj građana nije izvršio zamjenu trenutno važećih ličnih karata elektronskim ličnim kartama u propisanom roku, neophodno je produžiti navedeni period za zamjenu ličnih karata, kako bi se izbjegle administrativne prepreke i građanima osiguralo nesmetano ostvarivanje prava i obaveza”, navode oni u obrazloženju.

Kako su dodali, produžavanjem roka, “građanima se omogućava dodatno vrijeme za zamjenu ličnih karata”:

“Čime se smanjuje rizik od eventualnih pravnih posljedica koje mogu nastati usljed isteka trenutno važećih ličnih karata. Takođe, ova izmjena zakona doprinosi efikasnijem radu nadležnih državnih organa, sprečavajući stvaranje administrativnih gužvi i doprinoseći kontinuitetu u izdavanju ličnih karata, na način koji odgovara potrebama građana i tehničkim kapacitetima nadležnog organa”, naveli su Stjepović i Laković u predlogu koji je dostavljen Skupštini.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova, kojim rukovodi Danilo Šaranović (Demokrate) nedavno su “Vijestima” rekli da je rok koji je predviđen zakonom, odnosno kraj marta, dovoljan:

“Lične karte izdate prije 30. marta 2020. godine, važe do isteka roka njihovog važenja, odnosno najkasnije do 30. marta 2025. godine, što je smatramo, dovoljan i adekvatan vremenski period u kom građani mogu podnijeti zahtjev za izdavanje elektronske lične karte. Takođe, vjerujemo da će građani postupiti odgovorno i na vrijeme izvršiti zamjenu ličnih karata”, stoji u izjavi resora unutrašnjih poslova, koja je “Vijestima” dostavljena početkom decembra prošle godine.

U odnosu na staru ličnu, elektronska je “pametna”. I jedna i druga mogu da se koriste i za identifikaciju u fizičkom svijetu. Elektronska, međutim, sadrži sertifikat za elektronsku identifikaciju i sertifikat za kvalifikovani elektronski potpis, pa može da se koristi za dokazivanje identiteta u onlajn i digitalnom prostoru, a moguće je i da građani, koristeći je, digitalno potpišu dokumenta.

“Ova izmjena zakona doprinosi efikasnijem radu nadležnih državnih organa, sprečavajući stvaranje administrativnilh gužvi i doprinoseći kontinuitetu u izdavanju ličnih karata, na način koji odgovara potrebama građana i tehničkim kapacitetima nadležnog organa”, navodi se u obrazloženju poslanika koji su podnijeli predlog
Da bi bilo moguće koristiti sertifikate sa eLK, taj dokument je neophodno aktivirati. Podaci za aktivaciju, PIN/PUK dolaze u koverti sa ličnom, koju građanin dobija prilikom preuzimanja dokumenta. U koverti je i jedinstveni identifikacioni broj građanina, za koji je ideja bila da se zamijeni matični. To se, za sada, nije desilo i taj ID nije vidljiv na dokumentu, već je upisan u čip lične karte.

Kovertu, odnosno podatke iz koverte, neophodno je sačuvati. U slučaju gubljenja PIN/PUK kodova, podnosi se zahtjev za novu ličnu.

Lična karta aktivira se provlačenjem kroz čitač kartica. Za aktivaciju neophodno je unijeti kodove koji se dobiju prilikom preuzimanja (PIN/PUK).

Čitač može da bude sastavni dio računara, može da se kupi nezavisno, a više hiljada tih uređaja kroz kampanje ranije su podijelili resori unutrašnjih poslova i javne uprave.

Nova lična karta može da se koristi i kao zdravstvena knjižica. U tom slučaju, neophodno je to potvrditi u nekoj od filijala Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO), gdje zapravo većina građana i aktivira novu ličnu. Da bi zaposleni u FZO mogli da aktiviraju nečiju eLK, neophodno je ponijeti sa sobom kovertu koja se dobija u MUP-u, prilikom preuzimanja lične.

Iz FZO su nedavno “Vijestima” rekli da se dešavalo i da sa nekih ličnih karata nisu mogli da očitaju podatke, odnosno da LK aktiviraju, te da je to zbog problema sa softverom MUP-a. U tom slučaju, rekli su iz FZO, neophodno je, bez odlaganja, obratiti se resoru unutrašnjih poslova.

Iz MUP-a nisu komentarisali te navode, ni odgovorili na ranija pitanja “Vijesti” u vezi sa tim.

Za građane koji registruju ličnu kartu kod FZO, važno je da znaju i da to znači da na portal eZdravlje.me ubuduće, umjesto broja zdravstvene knjižice, za prijavu unose broj eLK.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Pretresom kuće u Ulcinju pronađena dva pištolja i preko 100 komada municije, uhapšena jedna osoba zbog ometanja policije

Srijeda, 22.07.2026 | 15:15

Službenici Uprave policije pretresali su jednu kuću u Ulcinju i tom prilikom su oduzeli dva pištolja i municiju i tom prilikom uhapsili I.D (59), jer je ometao policijske službenike u vršenju dužnosti.

Ivanović i Perazić: Jačanje uloge mladih u evropskim integracijama i međunarodnoj saradnji

Srijeda, 22.07.2026 | 13:23

 Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove  Filip Ivanović sastao se sa generalnim sekretarom Mreže za mlade Crne Gore Vladimirom Perazićem, kako bi razgovarali o unaprjeđenju položaja mladih, njihovom većem uključivanju u proces evropske integracije, jačanju institucionalne saradnje i mogućnostima razvoja međunarodnih partnerstava u oblasti omladinske politike.

Otvoreno kiseoničko postrojenje u okviru Kliničkog centra Crne Gore – investicija u sigurnost pacijenata i otporniji zdravstveni sistem

Srijeda, 22.07.2026 | 13:15

Klinički centar Crne Gore dobio je novo kiseoničko postrojenje vrijedno više od milion eura, koje će toj zdravstvenoj ustanovi omogućiti potpuno nezavisno i kontinuirano snabdijevanje medicinskim kiseonikom. Riječ je o investiciji koja bi, kako je ocijenjeno prilikom svečanog puštanja u rad, trebalo da unaprijedi bezbjednost pacijenata i dodatno ojača otpornost crnogorskog zdravstvenog sistema.

Jovićević: Oprez u moru zbog vatrenih crva

Srijeda, 22.07.2026 | 12:44

Usljed ljetnjeg špica sezone i velikog priliva domaćih i stranih turista, u Zdravstvenoj stanici Petrovac bilježi se značajno povećan obim posla. Ljekari svakodnevno zbrinjavaju pacijente sa respiratornim i crijevnim infekcijama, povredama, toplotnim udarima, ali i stanjima uzrokovanim kontaktom sa otrovnim morskim životinjama.

Radović ocijenio da u slučaju Medovine nije došlo do povrede prava na suđenje u razumnom roku

Srijeda, 22.07.2026 | 12:41

Viši sud u Podgorici odbio je kao neosnovan zahtjev Vesne Pejović za ubrzanje postupka u predmetu koji se pred tim sudom vodi po žalbi na presudu Osnovnog suda na Cetinju.

SDT pokrenulo istragu protiv 12 osoba zbog kriminalne organizacije i ubistva Saše Klikovca

Srijeda, 22.07.2026 | 09:45

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo je istragu protiv 12 osoba zbog sumnje da su izvršile krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, teško ubistvo i pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela. Istraga se odnosi na djelovanje grupe koju je, prema navodima SDT-a, organizovao sada pokojni Alen Kožar, a koja se dovodi u vezu sa ubistvom Saše Klikovca u Zeti u julu 2020. godine.

Desetine miliona pregleda i snažan medijski talas: EXIT to Montenegro postao velika promotivna razglednica Crne Gore

Utorak, 21.07.2026 | 21:05

Više od 42 miliona pregleda festivalskih objava, snažan odjek na međunarodnim platformama i profilima izvođača, objave poznatih javnih ličnosti, među kojima su Miloš Biković, Nenad Okanović i Nataša Kovačević Njezvanova, kao i konkretan efekat na turističku sezonu u Ulcinju pokazali su da prvo izdanje festivala EXIT to Montenegro nije bilo samo veliki muzički događaj, već i jedna od najsnažnijih promotivnih priča Crne Gore ovog ljeta.

Rok za upis bespravnih objekata produžiti još godinu

Srijeda, 22.07.2026 | 09:20

Poslanik Dejan Đurović podnio je Skupštini Crne Gore Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o legalizaciji bespravnih objekata, kojim se, između ostalog, predviđa produženje roka za upis bespravnih objekata u katastar sa 12 na 24 mjeseca, kao i uvođenje naknade za rad komisija koje sprovode postupak legalizacije.

Milatović: Šavnik je vjekovno svjedočanstvo o Crnoj Gori koja je postojana i ponosna

Srijeda, 22.07.2026 | 08:25

Predsjednik Crne Gore, Jakov MIlatović uputio je čestitku čelnim ljudima Šavnika i njegovim građanima povodom Dana opštine.

Majami greškom otkrio Lebronovu "odluku"

Srijeda, 22.07.2026 | 08:45

Jedna od glavnih tema ovog ljeta jeste gdje će Lebron Džejms nastaviti karijeru, a izgleda da bi uskoro mogli da dobijemo epilog.

Pretresom kuće u Ulcinju pronađena dva pištolja i preko 100 komada municije, uhapšena jedna osoba zbog ometanja policije

Srijeda, 22.07.2026 | 15:15

Službenici Uprave policije pretresali su jednu kuću u Ulcinju i tom prilikom su oduzeli dva pištolja i municiju i tom prilikom uhapsili I.D (59), jer je ometao policijske službenike u vršenju dužnosti.

ČETVRTAK: Promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima

Srijeda, 22.07.2026 | 15:30

U četvrtak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme uz slab do umjeren razvoj dnevne oblačnosti, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Ibrahimović sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a: Jačanje kolektivne odbrane i evroatlantskih vrijednosti

Srijeda, 22.07.2026 | 14:41

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se danas sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a za obavještajne i bezbjednosne poslove, Skotom Brejem, koji boravi u posjeti Crnoj Gori.

Alternativa kritikovala Perića: Konsultacije sa građanima iskorišćene za partijski skup Preokreta

Srijeda, 22.07.2026 | 14:23

Alternativa Crna Gora oštro je kritikovala način na koji je danas u Skupštini Glavnog grada organizovana konsultacija sa građanima povodom tačaka dnevnog reda XX sjednice, ocjenjujući da se radi o partijskom skupu koji je, kako navode, predstavljen kao institucionalni mehanizam dijalog

PES Kotor: DPS ponovo nudi jedino što zna - restrikcije

Srijeda, 22.07.2026 | 14:35

Od Demokratske partije socijalista očekivali smo da će na jučerašnjoh sjednici Skupštine opštine Kotor, posvećenoj problemu vodosnabdijevanja, ponuditi makar jedno konkretno, odgovorno i održivo rješenje. Umjesto toga, nakon višesatne rasprave postalo je jasno da iz njihove političke kuhinje ponovo stiže isti, dobro poznati recept — restrikcije, saopšteno je Pokreta Evropa sad Kotor.

Đurović: Stigao predlog za rekonstrukciju Vlade, sjednica sjutra

Srijeda, 22.07.2026 | 14:15

Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije (NSD) Dejan Đurović rekao je za RTCG da je u Skupštinu stigao predlog za rekonstrukciju Vlade i parlament će sjutra o tome raspravljati.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 22.07.2026 | 14:09

Novi filmovi na repertoru bioskopa Cineplexx.

Top Hill pobijedio kišu: Jala Brat i Buba Corelli priredili jednu od najenergičnijih noći ljeta

Srijeda, 22.07.2026 | 14:01

Postoje večeri koje se jednostavno dogode i postanu legendarne. Sinoć je upravo takva noć ispisana na Top Hillu. 

Abazović predlaže uvođenje turističke kartice “I Love Montenegro”

Srijeda, 22.07.2026 | 13:36

Država treba da uvede turističku karticu “I Love Montenegro” i na taj način dobije cjelogodišnju promociju, jer bi svaki gost mogao da postane ambasador crnogorskog turizma, predlaže lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.

Ivanović i Perazić: Jačanje uloge mladih u evropskim integracijama i međunarodnoj saradnji

Srijeda, 22.07.2026 | 13:23

 Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove  Filip Ivanović sastao se sa generalnim sekretarom Mreže za mlade Crne Gore Vladimirom Perazićem, kako bi razgovarali o unaprjeđenju položaja mladih, njihovom većem uključivanju u proces evropske integracije, jačanju institucionalne saradnje i mogućnostima razvoja međunarodnih partnerstava u oblasti omladinske politike.