Četvrtak, 06.03.2025 | 10:52
IZVOR: rtcg.me

Gorčević: ISPLATA PRVE tranše iz Plana rasta za ZB u narednim nedjeljama

Isplata prve tranše novčane podrške iz Plana rasta za Zapadni Balkan koja iznosi nešto manje od 27 miliona eura, očekujemo da bude u narednim nedjeljama, saopštila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.




Foto: screenshot/ gov.me

Ona je, gostujući u emisiji "Link" na Radiju Crne Gore, istakla da je instrument za plan rasta ozbiljan instrument kojim je Vlada Crne Gore usvojila reformsku agendu, nakon intenzivne komunikacije koju smo imali sa Evropskom komisijom. Taj dokument je, podsjeća Gorčević, usvojen krajem prošle godine i sada kaže već imamo određene reforme i obaveze ka Evropskoj komisiji.

"Prva tranša koja će biti u iznosu od 7 odsto cjelokupnog iznosa, to je nekih 27 miliona eura, očekujemo da bude u narednim nedjeljama. Usvajanje sporazuma u Skupštini, vezano za potpisivanje sporazuma za Plan rasta između Evropske komisije i Vlade Crne Gore je prvi preduslov nakon kojeg dolazi i potpisivanje ugovora o zajmu koje potpisuje Centralna banka Crne Gore zajedno sa Evropskom komisijom. Tek nakon isplate tog ugovora, koji očekujemo u narednih 10-ak dana, očekujemo isplatu prve tranše", istakla je Gorčević u Linku. 

Ona je kazala da od tih 27 miliona, 14 je planirano izdvojiti za izgradnju infrastrukturnih projekata vezano za Ministarstvo energetike, dok će ostatak novca, kaže, biti uplaćen kroz direktne budžetske podrške kako bi taj novac iskoristili za reforme koje preostaju do kraja 2027. godine. Ulaganje u infrastrukturu i tri projekta iz Ministarstva energetike će biti prvi pokazatelj spremnosti ove vlade da ulaže u infrastrukturu, a sa druge stane i reforme.

Na pitanje od čega će zavisiti isplata preostalih tranši, Gorčević ističe da je 383,5 miliona eura novac koji je obezbijeđen za Crnu Goru i on će, kaže, zavisiti od ispunjavanja reformi kojim smo se obavezali reformskom agendom.

"MEP će koordinirati cjelokupan proces unutar Vlade i obavještavati EK o ispunjenosti reformi i svih koraka kojima smo se obavezali. Moram da kažem da kao država kandidat imamo najambiciozniju reformsku agendu i reforme kojima smo se mi obavezali su one koje će nas približiti krajnjem cilju, a to je članstvo u EU. Sigurna sam da će tranša ići na osnovu rezultata odnosno na osnovu ispunjenosti obaveza koje imamo", kazala je Gorčević.

Poručuje da je stanje izvještaja u toku, te da je rok za njegovo slanje do 15. marta, nakon čega će u saradnji sa EK procijeniti koji su koraci sve ispunjeni a koji ne.

"Ukoliko neka reforma nije ispunjena u potpunosti ili djelimično, ne znači da novac namijenjen za određenu reformu nećemo dobiti. To znači da će taj novac biti uplaćen na račun Vlade Crne Gore i račun našeg trezora onog trenutka kada mi tu obavezu ispunimo. Naša obaveza će biti da dva puta godišnje šaljemo izvještaj o ispunjavanju svih reformi koje nedostaju", navela je Gorčević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ustavni sud u slučaju MANS-a: I podaci o prisluškivanim osobama podliježu kontroli

Srijeda, 22.04.2026 | 13:05

Ustavni sud Crne Gore usvojio je ustavnu žalbu NVO MANS i ukinuo presudu Vrhovnog suda u sporu sa Agencijom za nacionalnu bezbjednost o broju prisluškivanih osoba, ocijenivši da je povrijeđeno pravo na slobodu izražavanja garantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, saopštili su iz Ustavnog suda.

Adrović Vulić: U ŽPCG ozbiljna zakonska odstupanja, nadležni da ispitaju rad rukovodstva

Srijeda, 22.04.2026 | 12:45

Dugogodišnja pravnica u Željezničkom prevozu Crne Gore, Kalina Adrović Vulić, u javnom obraćanju upozorava na ozbiljna odstupanja od zakonskih i profesionalnih standarda u radu ove kompanije, uključujući moguće sukobe interesa i neformalne uticaje u donošenju odluka, te zahtijeva da nadležne institucije što prije provjere rad rukovodstva.

Dojave o bombama u školama i na podgoričkom aerodromu lažne

Srijeda, 22.04.2026 | 12:09

Dojave o bombama u školama i na podgoričkom aerodromu su lažne, pokazale su provjere policije.

Proglašen Dan žalosti u Rožajama

Srijeda, 22.04.2026 | 11:45

Povodom tragične smrti Denisa i Nezrina Hota iz Rožaja i Kenana Miraljemovića iz Novog Pazara, koja se desila 20. aprila, Odlukom predsjednika Opštine Rožaje, danas je proglašen Dan žalosti na teritoriji ove opštine.

Lidija Mitrović iz bjekstva poslala prijavu protiv sudija: Osudili su me na osnovu lažiranih brojki

Srijeda, 22.04.2026 | 11:37

Nekadašnja specijalna tužiteljka Lidija Mitrović, koja je od februara nedostupna organima koji je traže zbog odsluženja kazne, podnijela je krivične prijave protiv više osoba.

Alabar: Crna Gora ima ogroman potencijal, ali kapital traži pravila, stabilnost i profitabilne projekte

Srijeda, 22.04.2026 | 13:31

Mohamed Alabar, osnivač kompanije Emaar Properties i jedan od najpoznatijih investitora sa Bliskog istoka, poručio je da budućnost biznisa, investicija i razvoja više nije moguća bez pune uključenosti u vještačku inteligenciju, ali i bez jasnih pravila, političke stabilnosti i profitabilnih projekata.

Cetinje: Uhapšena osumnjičena za prijetnje djeci

Srijeda, 22.04.2026 | 13:17

M.N. koja je osumnjičena da je juče prijetila osnovcima u blizini OŠ „Lovćenski partizanski odred“, privedena je u policiju nakon što su građani prijavili incident, prenosi RTV Cetinje.

Ustavni sud u slučaju MANS-a: I podaci o prisluškivanim osobama podliježu kontroli

Srijeda, 22.04.2026 | 13:05

Ustavni sud Crne Gore usvojio je ustavnu žalbu NVO MANS i ukinuo presudu Vrhovnog suda u sporu sa Agencijom za nacionalnu bezbjednost o broju prisluškivanih osoba, ocijenivši da je povrijeđeno pravo na slobodu izražavanja garantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, saopštili su iz Ustavnog suda.

CNP: “Mali bračni zločini” u četvrtak na Sceni Studio

Srijeda, 22.04.2026 | 13:02

Predstava “Mali bračni zločini”, autorski projekat glumaca Marije Đurić i Pavla Bogojevića, prema tekstu Erika Emanuela Šmita, u produkciji Crnogorskog narodnog pozorišta, biće izvedena sjutra (četvrtak, 23. april) na Sceni Studio u 20 sati. Sve ulaznice su rasprodate.

Đoković: Ne znam hoću li igrati u Rimu, ali biću spreman za Rolan Garos

Srijeda, 22.04.2026 | 12:58

Novak Đoković izjavio je za španske medije da očekuje da će biti spreman za nastup na predstojećem grend slemu Rolan Garosu, uprkos povredi zbog koje je primoran da preskoči masters u Madridu.

Milatović i Takaiči otvaraju novu fazu odnosa CG i Japana: Ambasada u Tokiju i snažno jačanje ekonomske saradnje

Srijeda, 22.04.2026 | 12:34

U okviru zvanične posjete Japanu, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se sa premijerkom Japana Sanae Takaiči, a u fokusu razgovora bili su ekonomska saradnja, sporazumi i otvaranje Ambasade Crne Gore u Tokiju, saopšteno je iz Kabineta Milatovića,

Adrović Vulić: U ŽPCG ozbiljna zakonska odstupanja, nadležni da ispitaju rad rukovodstva

Srijeda, 22.04.2026 | 12:45

Dugogodišnja pravnica u Željezničkom prevozu Crne Gore, Kalina Adrović Vulić, u javnom obraćanju upozorava na ozbiljna odstupanja od zakonskih i profesionalnih standarda u radu ove kompanije, uključujući moguće sukobe interesa i neformalne uticaje u donošenju odluka, te zahtijeva da nadležne institucije što prije provjere rad rukovodstva.

Dojave o bombama u školama i na podgoričkom aerodromu lažne

Srijeda, 22.04.2026 | 12:09

Dojave o bombama u školama i na podgoričkom aerodromu su lažne, pokazale su provjere policije.

Greška koju pravi većina putnika zbog koje ih zaustavljaju na aerodromu

Srijeda, 22.04.2026 | 12:21

Ovaj bezopasni predmet nije zabranjen od strane nijedne aviokompanije i mnogi ga pakuju u ručni prtljag, ali njegov oblik može aktivirati znakove upozorenja na aerodromskoj sigurnosnoj kontroli i dovesti do zadržavanja u redu.

Kendal Džener zavela najpoželjnijeg glumca Holivuda

Srijeda, 22.04.2026 | 12:33

Manekenka Kendal Džener pokrenula je glasine o vezi sa Džejkobom Elordijem, glumcem nominovanim za Oskara, a kako piše “People”, par je već neko vrijeme zajedno.