Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) u potpunosti je posvećeno ispunjavanju obaveza iz pregovaračkog procesa sa Evropskom unijom, ispunjavajući zacrtane ciljeve u okviru pregovaračkih poglavlja. U prilog tome govori i činjenica da je MUP ispunilo sve obaveze iz pregovaračkog poglavlja 27 – Životna sredina i klimatske promjene, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.
Foto: Facebbok screenshot/ Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore
“Podsjećamo da je pregovaračko poglavlje 27 jedno od najzahtjevnijih i najkompleksnijih u pregovaračkom procesu Crne Gore sa Evropskom unijom, koje je otvoreno na Međuvladinoj konferenciji krajem 2018. godine u Briselu. Civilna zaštita, za koju je nadležan Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a, predstavlja jednu od 10 oblasti koje su obuhvaćene ovim poglavljem”, navodi se u saopštenju.
Kako su pojasnili, akcionim planom za ispunjavanje završnih mjerila u pregovaračkom poglavlju 27 definisana je realizacija 251 obaveze za sve nadležne institucije, od čega se devet konkretnih obaveza odnosi na oblast civilne zaštite.
“Zahvaljujući predanom radu i odgovornom pristupu, Direktorat za zaštitu i spašavanje u potpunosti je ispunio svih devet obaveza iz svoje nadležnosti. Pored ispunjenja obaveza iz Akcionog plana, Crna Gora je imala obavezu da odgovori na zahtjeve sadržane u Zajedničkoj poziciji Evropske unije za PP 27”, dodali su.
Kako su kazali, iako civilna zaštita nije imala posebno završno mjerilo, bila su postavljena dva specifična zahtjeva.
“Jačanje međuresorne saradnje između Ministarstva unutrašnjih poslova i drugih nadležnih institucija u oblasti upravljanja rizicima od katastrofa, naročito u segmentima poplava i industrijskih nesreća”, prvi je od njih.
Drugi zahtjev, kako se navodi, odnosi se na povezivanje Crne Gore sa evropskim sistemima za hitne situacije u skladu sa Sporazumom o učešću u Mehanizmu Unije za civilnu zaštitu, uključujući uspostavljanje Sigurnog trans-evropskog servisa za telematiku između administracija (sTESTA) i povezivanje sa Zajedničkim komunikacijskim i informacionim sistemom za hitne slučajeve (CECIS).
“U odnosu na prvi zahtjev, Direktorat za zaštitu i spašavanje je, u saradnji sa drugim resorima, inicirao i uspješno realizovao usvajanje nacionalnih planova zaštite i spašavanja za ključne rizike: zemljotresi (2018), požari (2018), poplave (2019), industrijske nesreće (2019), hemijski i biološki rizici (2021), klizišta i odroni (2021) te radijacione i nuklearne nesreće (2023). Time su jasno definisani mehanizmi koordinacije i saradnje u kriznim situacijama”, istakli su.
Kako su podsjetili, u vezi sa drugim zahtjevom, tokom decembra 2021. godine u prostorijama Uprave policije instalirana je neophodna sTESTA oprema, dok je u decembru 2023. uspostavljeno povezivanje Operativno-komunikacionog centra 112 na sTESTA platformu.
“Konačno, u februaru 2024. godine realizovano je i povezivanje na softversko rješenje CECIS i CECIS 2.0, čime je Crna Gora u potpunosti integrisana u evropski sistem za razmjenu informacija u vanrednim situacijama”, naglasili su.
Prema njihovim riječima, da su rezultati Ministarstva unutrašnjih poslova prepoznati i od strane Evropske komisije, potvrđeno je i na 13. sastanku Pododbora za stabilizaciju i pridruživanje, održanom u Podgorici 21. februara 2024. godine.
“Tom prilikom, predstavnici Evropske komisije konstatovali su da su svi zahtjevi u oblasti civilne zaštite ispunjeni, a čime su ispunjeni preduslovi za zatvaranje ovog podpoglavlja. Posebno ističemo da je rad Direktorata za zaštitu i spašavanje prepoznat kao primjer dobre prakse, koji može poslužiti kao model drugim institucijama u ispunjavanju obaveza u okviru poglavlja 27.”, kazali su iz MUP-a.
Kako su naveli, Ministarstvo unutrašnjih poslova nastavlja sa odgovornim i posvećenim radom u cilju jačanja bezbjednosti i zaštite građana Crne Gore, kao i ostvarivanja ključnog spoljnopolitičkog cilja – punopravnog članstva u Evropskoj uniji.
“Rezultati koje postižemo na ovom putu još jednom potvrđuju da Crna Gora ima kapacitet da bude ravnopravna članica evropske porodice”, zaključili su u saopštenju.
KOMENTARI (0)