Google-ov internet pretraživač Chrome najpopularniji je na svijetu – procjenjuje se da ga svakodnevno koristi više od 3,45 milijardi korisnika, odnosno gotovo 66 posto korisnika interneta.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Međutim, znate li da do stvaranja Chromea ne bi došlo da su dvojica osnivača Googla poslušala tadašnjeg izvršnog direktora Erika Šmida?
Kako je gostujući na Stanfordu priznao sam Šmid, da se on pitao, Chrome ne bi postojao.
U videu objavljenom na platformi X, Šmid se prisjetio kako su mu suosnivači Google-a, Lari Pejdž i Sergej Brin iznijeli svoju ideju da žele izgraditi vlastiti operativni sistem i internet pretraživač i tako postati konkurenti Microsoftu.
Šmid je tu ideju odbijao, govoreći kako bi ih „Microsoft ubio“, a da su ga već ranije „ubijali“ na drugim poslovima. Nema scenarija u kojem ćemo raditi operativni sistem, ispričao je Šmid.
Naizgled, ideja o stvaranju Google-ovog operativnog sistema i pretraživača, bila je zaboravljena. Barem što se Šmida ticalo.
How Chrome was “invented” @ericschmidt ‘s fun BTS. pic.twitter.com/N2fCylQ38f
— Vijay Shekhar Sharma (@vijayshekhar) May 23, 2021
Koji mjesec nakon toga Pejdž i Brin angažovali su jednu osobu da „poboljša performanse Firefoxa“.
„Šest mjeseci kasnije, zovu me u jednu kancelariju da mi pokažu nešto, a osoba koja je angažovana da poboljša performanse Firefoxa „slučajno“ je uspjela izmisliti Chrome“, prisjetio se bivši izvršni direktor Googlea, nazvavši sve „šokantnim“.
U razgovoru s tom osobom Šmid je otkrio kako su Pejdž i Brin ciljano zaposlili osobu da radi na razvoju Chromea i podsticali ga.
Ostalo je, kako kažu, istorija. Google Chrome svijetlo dana ugledao je 2008. godine i od tad samo dobija na popularnosti.
Danas se Google Chrome nalazi kako na računarima, tako i na pametnim uređajima, a Chrome OS pokreće tek oko dva posto uređaja širom svijeta, no pokazao se kao zanimljiva alternativa drugim operativnim sistemima, piše Dnevnik.hr.
KOMENTARI (0)