Premijer Milojko Spajić odgovara na pitanja predstavnika poslaničkih klubova na posebnoj sjednici Skupštine Crne Gore.
Foto: Vlada Crne Gore/Bojana Ćupić
Tok sjednice:
Poslanik Pokreta Evropa sad Uglješa Urošević naveo je da je u posljednje vrijeme bilo više informacija o dolasku novog investitora u Crnu Goru Mohameda Alabara i, očekivano, još više dezinformacija o samom investitoru, načinu realizacije, pa i samom projektu.
On pita Spajića o kakvoj investiciji je riječ, šta preduzima na planu privlačenja investicija i kako uopšte ocjenjuje efekte ekonomske politike na trenutnu situaciju u zemlji.
Spajić je kazao da Vlada od prvog dana posvećeno radili na svim ovim oblastima kako bi Crnu Goru učinili atraktivnijom za strane insvesticije i obezbijedili uslove za puno korišćenje našeg ekonomskog potencijala.
“Za Crnu Goru, kao malu zemlju zavisnu od uvoza i s ograničenom proizvodnom bazom, strane direktne investicije su od izuzetnog značaja. Stvaranje povoljnog ambijenta za njihovo privlačenje ključni je prioritet. Kao predsjednik Vlade, u svakoj inostranoj posjeti, a posebno prilikom učešća na ekonomskom forumu u Davosu i Samitu Vlada u Dubaiju, predstavio sam neiskorišćene potencijale Crne Gore. Ti potencijali, prije svega, obuhvataju energetiku, turizam, poljoprivredu, IT sektor i infrastrukturu”, kazao je Spajić.
Za odabir zemlje u koju ulažu, veliki i reputabilni investitori traže stabilan politički i ekonomski ambijent, kvalifikovanu radnu snagu i, što je najvažnije, sigurnost svoje investicije, garantovanu stepenom vladavine prava.
“Stoga smo, kao 44. Vlada, od prvog dana posvećeno radili na svim ovim oblastima, s ciljem da Crnu Goru učinimo atraktivnijom za strane investicije i omogućimo punu iskorišćenost njenog ekonomskog potencijala”, dodo je Spajić.
Crna Gora je, ističe, u junu prošle godine dobila pozitivan IBAR i zatvorila tri poglavlja, čime je konačno ostvaren napredak na polju vladavine prava.
“Takođe, predvidiv, podsticajan i transparentan poreski sistem predstavlja konkurentsku prednost u privlačenju stranih investicija. Usvojili smo Fiskalnu strategiju i sproveli program Evropa sad 2, koji je, uz Evropu sad 1, omogućio da Crna Gora postane država s najnižim i najkonkurentnijim poreskim opterećenjem rada u Evropi, što je ključno za poslovanje. Na osnovu ove reforme očekujemo nastavak pozitivnih trendova ulaganja stranih investitora i intenziviranje investicionog ciklusa”, kazao je Spajić.
Prema njegovim riječima, dodatni podsticaj afirmativnom ambijentu za strana ulaganja daje unapređenje kreditnog rejtinga Crne Gore u 2024. godini, kao i pozitivni izvještaji međunarodnih institucija, koje ekonomski rast zemlje u narednom periodu zasnivaju na snažnom investicionom ciklusu.
“Prema preliminarnim podacima, u 2024. godini ostvaren je neto priliv stranih direktnih investicija od gotovo 490 miliona eura, što je 13% više u odnosu na 2023. godinu, dok je ukupni priliv stranih investicija dostigao 890 miliona eura, uz rast od 3,2%”, kazao je Spajić.
Ipak, uprkos pozitivnim trendovima, nije zadovoljan obimom stranih investicija u prethodnim godinama, kao ni njihovom strukturom, s obzirom na to da su najveća ulaganja zabilježena u sektoru nekretnina.
“Zato se za svakog investitora moramo boriti, jer ni konkurencija – kako u regionu, tako i globalno – ne sjedi skrštenih ruku”, kazao je Spajić.
Investitor Mohamed Alabar pokazao je interesovanje za ulaganje u Crnu Goru
“On je osnivač kompanije Emaar, jedne od najvećih u oblasti izgradnje u UAE i svijetu, kao i vlasnik Eagle Hills, koji sprovodi projekte u 16 zemalja. Potencijalna saradnja s njim bi bila uspostavljena kroz Sporazum o ekonomskoj saradnji između Vlade Crne Gore i Vlade UAE, koji obuhvata oblasti poput infrastrukture, turizma, poljoprivrede, industrije i telekomunikacija. Očekuje se da će ovaj sporazum uskoro biti potpisan, a na njegovoj osnovi slijedi zaključivanje konkretnih sporazuma za pojedinačne oblasti”, naveo je Spajić.
U kontekstu ovog sporazuma, kaže Spajić, UAE kao država stoji iza svojih investitora, garantujući kredibilitet i kvalitet ulaganja.
“Alabar je konkretno zainteresovan za projekte u turizmu, s fokusom na izgradnju najvećeg turističkog rizorta na Jadranu. Ovaj kompleks bi obuhvatao hotelske sadržaje, marine i infrastrukturu, a planirano je da se realizuje na Velikoj plaži u Ulcinju, uz investicije vrijedne milijarde eura. Projekat uključuje i razvoj lokalne zajednice – kroz podršku preduzetnicima, univerzitetu, revitalizaciju Starog grada i unapređenje aerodroma”, kazao je Spajić.
Duboko vjeruje da Crna Gora obiluje razvojnim potencijalima i smatram da šansu za velike projekte treba pružiti svima koji to zaista žele.
“Sporazumom je predviđen razvoj projekata u oblasti turizma i nekretnina, i to kroz jedan projekat na jugu i jedan na sjeveru zemlje. S tim u vezi, sve opštine ova dva regiona pozvane su da kandiduju svoje ideje i projekte”, kazao je Spajić.
Premijer je kazao da je sporazum sa UAE utvrđen.
“Ovim sporazumom je omogućeno da najveći investoti svijeta dođu u Crnu Goru i razvijaju svoj biznis u Crnoj Gori”, kazao je Spajić, dodajući da će sličan sporazum sa UAE ubrzo potoisati i SAD.
KOMENTARI (0)