Etiopija ima jedinstveni kalendar u svijetu, kod njih je trenutno tek 2017. godina, a na drugačiji način računaju i vrijeme u danu.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Nevjerovatni pejzaži, drevne crkve, zanimljiva kultura koja se ponosi svojom autentičnošću… I sasvim jedinstven kalendar i način računanja vremena! Sve je to Etiopija, zemlja u kojoj je trenuto 2017. godina i kojoj dan ima samo 12 sati! Etiopija, naime, ima jedinstveni kalendar, koji drukčije računa godine, dane i mjesece, a drugačije od ostatka svijeta računaju i sate u danu.
PUTOVANJE KROZ VRIJEME I SASVIM DRUGA PRAVILA
Putnici koji posjećuju ovu zemlju susreću se s neobičnim “putovanjem kroz vrijeme” i vraćaju se tačno sedam godina i osam mjeseci u prošlost. Uz to, njihovo poimanje jutra, večeri i noći, te uobičajeno gledanje na sat, ovdje ima neka sasvim druga pravila. Iako je zbog globalizacije u zemlji sve veći pritisak da se kalendar uskladi s onim u ostatku svijeta, Etiopljani zasad ne odustaju od svog tradicionalnog računanja protoka vremena.
DAN ZAPOČINJE IZLASKOM SUNCA, A ZAVRŠAVA KAD PADNE MRAK
U Etiopiji dan započinje s izlaskom sunca, a ne u ponoć, kao što je to uobičajeno u zapadnom svijetu. To znači da se vrijeme počinje brojati od nule u šest sati ujutro po međunarodnom računanju. Kada je prema našem sistemu podne, Etiopljani kažu da je šest sati. Kada je ponoć, za njih je to šest sati uveče. Jedno od objašnjenja zašto im ovaj sistem funkcioniše je činjenica da se zemlja nalazi blizu ekvatora, pa je dužina dana i noći uvijek podjednaka, a sat se prilagodio tom prirodnom ritmu.
KAKO IZBJEĆI NESPORAZUME? LOKALCI SU NAVIKLI NA ZBUNJENOST TURISTA
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Ako se nađete u Etiopiji i želite izbjeći nesporazume, uvijek pitajte sagovornika koristi li “zapadno” ili “etiopsko” vrijeme. Neće vas čudno gledati, lokalci su navikli na zbunjenost turista pa često preciziraju vrijeme dodajući “etiopsko vrijeme” ili “zapadno vrijeme”. Ako je međunarodno vrijeme 7 ujutro, po etiopskom satu je 1. U podne, odnosno 12 sati, Etiopljanima je 6, a za međunarodnih 18 sati, u ovoj će zemlji reći da je 12.
ZAŠTO ETIOPIJA „KASNI“ ZA OSTATKOM SVIJETA 7 GODINA I 8 MJESECI?
Etiopija ima i sasvim drugačiji kalendar od ostatka svijeta. Druga najmnogoljudnija zemlja u Africi je sedam godina i osam mjeseci “iza” većeg dijela svijeta. Objašnjenje leži u tradiciji staroj hiljadam godina, ali i povezanosti kalendara s osjećajem nacionalnog identiteta u Etiopiji.
U toj se zemlji, naime, godina rođenja Isusa Hrista računa sedam ili osam godina kasnije u odnosu na gregorijanski kalendar koji koristi zapadni svijet, a koji je uveo papa Grgur XIII 1582. godine. Neki stručnjaci tvrde da je rimska crkva prilagodila izračun oko 500. godine nove ere, dok se Etiopska pravoslavna crkva odlučila držati starih datuma.
GODINA TRAJE 13 MJESECI, A POSLJEDNJI IMA SAMO PET DANA
Velik dio svijeta prihvatio je, dakle, gregorijanski kalendar, ali Etiopija je zadržala svoj. On je star najmanje 1500 godina i ima mnogo sličnosti s koptskim kalendarom egipatske pravoslavne crkve sa sjedištem u Aleksandriji. Oba kalendara prate solarno-lunarni sistem. Godina traje 13 mjeseci, od kojih njih 12 traje 30 dana.
KOMENTARI (0)