Iako smo statičku kosu navikli povezivati s jesenjim i zimskim mjesecima, stručnjaci upozoravaju da nas ista neugodnost može zadesiti i s dolaskom proljeća.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Nešto je očito u vazduhu – bukvalno – jer pretrage poput „zašto mi je kosa toliko naelektrisana?“ naglo su porasle na Googlu. Iako smo statičku kosu navikli povezivati s jesenjim i zimskim mjesecima, stručnjaci upozoravaju da nas ista neugodnost može zadesiti i s dolaskom proljeća.
Šta uzrokuje statičku kosu?
U osnovi, statički elektricitet nastaje kada se dva predmeta trljaju jedan o drugi, što uzrokuje neravnotežu elektrona i stvaranje električnog naboja. Ta dva predmeta tada se odbijaju – baš poput magneta – što objašnjava zašto ti kosa može "levitirati".
Frizer Larry King, stručnjak i Redken ambasador, za Glamour UK pojašnjava kako do toga dolazi kada se, primjer, kaput ili kardigan trljaju o kosu. Vrijeme takođe može pogoršati situaciju. „Ako živite u vlažnoj klimi, statička kosa nije čest problem, ali ako je vazduh suv i tvoja kosa dehidrirana, statički elektricitet je puno češći“, kaže Larry. „Zimi, hladan vazduh i grijani prostori dodatno isušuju kosu, a ako je već oštećena, biće još sklonija naelektrisanosti.“
Ali, statička kosa ne bira sezonu – klima-uređaji, koji su sve češće u pogonu s dolaskom toplijih dana, takođe mogu isušiti kosu i doprinijeti ovom efektu.
Jesu li neki tipovi kose skloniji statičkom elektricitetu?
Tanka kosa lakše „poleti“ jer je laganija od guste ili grublje kose. Isto vrijedi za tzv. baby hairs – sitne vlasi koje prve „iskaču“. Osim toga, suva, oštećena i dehidrirana kosa sklona je statičkom elektricitetu, jer joj nedostaje prirodne vlage koja bi smirila vlasi i neutralizovala električni naboj.
Kako spriječiti statičku kosu?
Uslovi suvog vazduha znatno pogoršavaju problem naelektrisane kose. Zato je statika u kosi izraženija tokom zimskih mjeseci – hladan vazduh na otvorenom i grijani, suvi prostori u zatvorenom stvaraju okruženje koje dodatno isušuje kosu i povećava pojavu statičkog elektriciteta.
Hidratacija je ključ
Jedan od najefikasnijih načina da smanjiš statički elektricitet u kosi je da joj osiguraš dovoljno vlage. Koristite hidratantne šampone i regenerator dubinskog djelovanja, a frizuru završi s nekoliko kapi hranjivog ulja.
Avokadovo ulje
Suva kosa puno lakše postaje naelektrisana, stoga je pravilna hidratacija prvi korak. Avokadovo ulje djeluje poput hidratantne kreme za kosu – zatvara kutikulu, sprječava gubitak vlage i dodatno štiti od pucanja i oštećenja.
Ulje makadamije
Ako imaš problema s neukrotivim, kovrdžavim pramenovima, ulje makadamije može biti tvoj saveznik. Pomiješaj ga s proizvodom koji već koristiš za stiliziranje, nanesi malu količinu duž cijele kose i zagladi. Rezultat? Nahranjena, sjajna i kontrolisana kosa.
Izbjegavate plastične četke
Češljanje povećava trenje, što dodatno postiče stvaranje statičkog elektriciteta. Plastične četke pogoršavaju situaciju jer proizvode više statike. Umjesto njih, biraj drvene četke ili one s prirodnim vlaknima, a odlična alternativa je i češalj sa širokim zupcima.
Ne ispiri balzam do kraja
Ostavljanje balzama u kosi može pomoći u zadržavanju vlage i tako smanjiti statički elektricitet. Hidrirana kosa manje je sklona „poletjeti“ u svim smjerovima.
Koristi zaštitu od topline
Proizvodi za zaštitu od toplinskih uređaja poput figara i pegle ne samo da štite kosu od oštećenja, već i pomažu zadržati vlagu. A gdje je kosa zaštićena i hidrirana, manje je šanse da će biti naelektrisana.
KOMENTARI (0)