Ljubav i veze oduvijek su bile centralna tema u našim životima, ali kako se svijet mijenja, tako se mijenja i naše shvatanje šta znači "voljeti" i "biti voljen". Za generaciju Z, romantika više ne izgleda kao nekada i možda je to zapravo dobra stvar.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Dok su se prethodne generacije očekivano vjenčavale u ranim dvadesetima te osnivale porodice i prihvatale tradicionalne uloge - muškarci kao hranitelji, žene kao domaćice Gen Z potpuno mijenja pravila.
Normalizacija toga da žene grade karijere, postaju finansijski nezavisne i traže lično ispunjenje, ima snažan uticaj na partnerske odnose. Prema podacima Kancelarija za nacionalnu statistiku žene češće pokreću brakorazvodne parnice protiv muškaraca,najčešće zbog neravnomjerne podjele emocionalnog i kućnog rada u vezi ili braku.
Autentičnost iznad svega
Iako društvo sve više odstupa od tradicionalnih životnih pravila, romantične veze i dalje imaju značajnu ulogu. Međutim, Generacija Z traži nešto drugačije: potpunu autentičnost.
Klinička psihologinja i istraživačica romantičnih odnosa Pingkan CB Rumondor, objasnila je šta generacija Z cijeni kod partnera.
"Gen Z daje prioritet komunikaciji, otvorenosti, međusobnom povjerenju i poštovanju."
Uspon društvenih mreža olakšao je prepoznavanje i dijeljenje takozvanih red flagova, koji označavaju toksična ponašanja koji su nekada mogli biti ignorisani. Bilo da se radi o emocionalnoj nedostupnosti, nedostatku komunikacije ili suptilnoj manipulaciji, Gen Z to ne prihvata.
Ipak, čak i u post-patrijarhalnom svijetu, romantične geste nisu izgubile svoj šarm. Gen Z i dalje cijeni džentlmensko ponašanje.
Život u digitalnom svijetu znači da su romantične veze generacije Z u velikoj mjeri oblikovane razvojem tehnologije i društvenih mreža. Aplikacije za upoznavanje, poput Tindera, koje su nekada bile stigmatizovane ili smatrane očajničkim, sada su postale sasvim uobičajene.
Gen Z ih koristi ne samo kao alat za pronalaženje ljubavi, već i kao način da preciziraju šta tačno traže u odnosima. Nisu svi partneri koje pronađete na aplikacijama za upoznavanje "put" prema ozbiljnoj vezi.
Također, pojavili su se novi modeli veza koji odgovaraju modernim životnim stilovima. Jeste li čuli za Only Weekend Couples (OWC)? To su parovi koji se posvećuju jedno drugome samo tokom vikenda. Tu je i nanoshipping, koji opisuje kratke i povremene avanture.
Također, postoji i pocketing, trend u kojem jedan partner skriva vezu od važnih aspekata svog života, posebno od prijatelja i porodice.
Međutim, nisu svi trendovi zdravi. Scrooging – raskidanje pred praznike kako bi se izbjeglo kupovanje poklona – predstavlja jedan od mračnijih aspekata modernih veza.
Hookup kultura podstiče slučajne seksualne susrete, bez emotivne intimnosti, dok je situationship romantičan ili seksualan odnos čiji članovi nisu formalno definisali odnos. Uspon veza za jednu noć i kratkotrajnih avantura naveo je mnoge mlade ljude da više istražuju i promišljaju o ozbiljnim vezama.
Kako danas izgleda ljubav?
Iako neki uživaju u ovim povremenim dogovorima, drugi počinju osjećati emocionalnu iscrpljenost. Sve više pripadnika generacije Z romantizuju sporiji način ulaska u vezu.
Sve veći broj mladih ljudi čak "odbacuje" aplikacije za upoznavanje i radije biraju susrete u pravom životu. Za generaciju Z ljubav nije umrla, ona je samo drugačija. To podrazumijeva poštovanje granica, otvorene razgovore, zajedničku odgovornost, prepoznavanje vlastite vrijednosti i odbijanje da se pristane na manje od toga.
KOMENTARI (0)