Srijeda, 09.04.2025 | 16:48
IZVOR: kolektiv.me

Regionalni fond za izazove objavljuje Četvrti poziv za PRIJAVE — Značajna sredstva za jačanje vještina i unapređenje konkurentnosti biznisa na Zapadnom Balkanu

Institucije za stručno obrazovanje i obuku i kompanije iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije i Srbije pozvane da se prijave do 6. juna 2025.




Foto: RCF

Regionalni fond za izazove (RCF) zvanično je otvorio Četvrti poziv za podnošenje Izjava o zainteresovanosti, pozivajući konzorcijume institucija za stručno obrazovanje i obuku i kompanija iz svih šest ekonomija Zapadnog Balkana da se prijave za sredstva namijenjena unapređenju razvoja vještina i jačanju regionalne konkurentnosti privrede.

Institucije za stručno obrazovanje i obuku, DODAJU, u partnerstvu sa najmanje tri kompanije, ohrabruju se da svoje prijave podnesu do 6. juna 2025. godine u 23:59 po srednjoevropskom vremenu. Odabrani aplikanti dobiće pristup značajnim bespovratnim sredstvima za podršku investicijama u savremenu opremu, unapređenje infrastrukture i programe učenja kroz rad.

„RCF osnažuje pružaoce stručnog obrazovanja i obuke da radnicima pruže vještine koje su potrebne privredi — što je doprinos koji donosi dugoročne koristi cijelom regionu Zapadnog Balkana“, naglasio je David Piegazki, generalni sekretar Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana 6 (WB6-CIF).

44 miliona eura već uloženo u razvoj vještina širom regiona

Od svog osnivanja, RCF je privukao više od 450 prijava i podržao 99 projekata sa približno 44 miliona eura uloženih u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji.

Fond je pokrenulo Njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), koje je obezbijedilo 64,43 miliona eura, uz dodatnih 10 miliona eura sufinansiranja od strane Vlade Švajcarske, koju predstavlja Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC). Sredstva su povjerena Njemačkoj razvojnoj banci (KfW), a Komorski investicioni forum Zapadnog Balkana 6 (WB6-CIF) sprovodi program na terenu.

Novi alati za razmjenu znanja: Pokrenuta platforma Net4VET

Četvrti poziv je najavljen tokom onlajn događaja „Razmjena znanja Regionalnog fonda za izazove: Osnaživanje razvoja vještina za transformaciju biznisa“, održanog  7. aprila 2025. godine.

Pored najave novog poziva, RCF je predstavio Net4VET — onlajn platformu posvećenu razmjeni znanja, te osmišljenu kako bi povezala biznise, pružaoce stručnog obrazovanja i obuke, kao i druge zainteresovane strane.

„Ponosni smo što predstavljamo Net4VET — prostor kreiran radi podsticanja razmjene najboljih praksi, uspješnih priča i inovativnih modela obuke iz cijelog regiona“, izjavio je Frider Verman, vođa tima Jedinice za upravljanje fondom RCF.

Potencijalni aplikanti ohrabruju se da istraže platformu Net4VET kako bi učili iz nagrađenih projekata, otkrili inovativne modele saradnje i pristupili resursima koji se odnose na stručno obrazovanje i razvoj ljudskog kapitala u zemljama Zapadnog Balkana.

Kako se prijaviti?

Konzorcijumi pružalaca stručnog obrazovanja i obuke i kompanija mogu pronaći detaljne informacije o kriterijumima za prijavu, proceduri i smjernicama za podnošenje prijava ovdje.

Kompletan raspored predstojećih onlajn informativnih sesija u svim ekonomijama WB6 — uključujući linkove za registraciju — dostupan je ovdje.

O Regionalnom fondu za izazove (RCF)

RCF je jedinstveni finansijski mehanizam koji jača vezu između stručnog obrazovanja i potreba tržišta rada na Zapadnom Balkanu. Kroz konkurentne grantove, podržava projekte kooperativnog i dualnog obrazovanja koji premošćuju jaz između obrazovanja i zapošljavanja, povećavaju zapošljivost mladih i podstiču ekonomski rast u regionu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Regionalni fond za izazove dodijelio skoro pola miliona eura za projekat iz Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:22

Četvrta nacionalna ceremonija dodjele grantova Regionalnog fonda za izazove (RCF) održana je danas u Privrednoj komori Crne Gore (PKCG). Događaj je bio prilika da se oda priznanje ljudima i partnerstvima koja oblikuju budućnost vještina, a pored predstavnika RCF-a okupio je nacionalne i međunarodne partnere, kao i predstavnike institucija, poslovne zajednice i obrazovanja.

Monstat: Prosječna neto zarada u martu 1,03 hiljade eura

Četvrtak, 30.04.2026 | 13:13

Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u martu je, prema podacima Monstata, iznosila 1,03 hiljade eura i bila je 0,2 odsto veća nego u februaru.

EU finansirala 330.000 eura za efikasniju kontrolu ribarskih aktivnosti

Četvrtak, 30.04.2026 | 08:45

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore u okviru IPA 2021 projekta „EU za podršku poljoprivrednom sektoru u Crnoj Gori“, odnosno komponente tri – ribarstvo, realizuje aktivnosti ukupne vrijednosti od preko 1,7 miliona eura, uz stoprocentno finansiranje Evropske unije. Kao dio ove podrške, ugovorena je nabavka opreme i vozila za potrebe Direktorata za ribarstvo i nadležne inspekcije u vrijednosti od 330.000 eura, saopštili su iz Ministarstva.

Keković poručio Vladi: Ukoliko se za najkasnije 15 dana ne potpiše novi OKU, bićemo prinuđeni na radikalne mjere

Srijeda, 29.04.2026 | 16:54

Policija je postavila ograde kod zgrade Vlade, tako da je protest održan na raskrsnici Bulevara Stanka Dragojevića i Karađorđeve ulice, koja je bila zatvorena za saobraćaj.

Milović: Vlada ponovo zavukla ruku u džepove građana, akcize rastu, podrška nestaje

Srijeda, 29.04.2026 | 16:05

Vlada je još jednom zavukla ruku u džepove građana, umjesto stvarne podrške i najavljenog smanjenja akciza, dobili smo novo "korigovanje" koje u praksi znači skuplje gorivo i dodatni udar na kućni budžet, kazao je poslanik DPS-a Nikola Milović.

Kankaraš: Joković pokušao da me izjednači sa osobama protiv kojih se vode krivični postupci

Četvrtak, 30.04.2026 | 16:45

Načelnik Direkcije za šumarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ranko Kankaraš saopštio je da smatra da je ministar Vladimir Joković pokušao da ga dovede u isti kontekst sa licima protiv kojih su formirani krivični predmeti zbog pustošenja šuma i organizovanog kriminala.    

Spajić: Za vrijeme DPS-a građani živjeli u feudalnim uslovima; Živković: Najnesposobnija Vlada u crnogorskom parlamentarizmu

Četvrtak, 30.04.2026 | 16:05

Premijer Milojko Spajić odgovara na pitanja poslanika na posebnoj sjednici Skuštine posvećenoj premijerskom satu.

Advokatski tim Aca Đukanovića Bogdanoviću: Krivična prijava nije politički pritisak, već ukazuje na sumnju u ozbiljne zloupotrebe ovlašćenja

Četvrtak, 30.04.2026 | 16:20

Advokatski tim biznismena Aca Đukanovića reagovao je na izjavu šefa poslaničkog kluba Demokrata Borisa Bogdanovića koji je, kako su prenijele Vijesti, kazao “da krivična prijava nije proizvod pravne zaštite jednog građanina, nego nastavak političke operacije DPS-a za potrebe advokata nosilaca organizovanog kriminala”, i saopštio da prijava nije politički pritisak, već ukazuje na sumnju u ozbiljne zloupotrebe ovlašćenja.  

Spajić: Ranije nas kočili endemska korupcija i kriminal, danas EU vjeruje Crnoj Gori i pruža punu podršku

Četvrtak, 30.04.2026 | 15:19

Premijer Milojko Spajić je tokom Premijeskog sata danas saopštio da Crna Gora u ranijem periodu nije postala članica Evropske unije zbog EU, kako je naveo, endemske korupcije i organizovanog kriminala koji je bio infiltriran u sve pore sistema.

Spajić sa farmerima: Otkup viška mlijeka crnogorskih proizvođača mora biti riješen u najkraćem roku

Četvrtak, 30.04.2026 | 15:03

Otkup viška mlijeka crnogorskih proizvođača mora biti riješen u najkraćem roku, ocijenio je premijer Milojko Spajić tokom sastanka sa crnogorskim farmerima i predstavnicima mljekara.  

Zirojević: Ako je direktor policije rekao da Medenica nije počinio niti jedno krivično djelo, za koje su mu djelo Laković i Mučalica bili saučesnici

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:59

Ako je direktor Uprave policije Lazar Šćepanović u emisiji Načisto rekao da Milošu Medenici, parafraziram, nijesu mogli ništa jer i kad je napustio mjesto stanovanja on nije počinio nikakvo krivično djelo, za šta se onda terete Saša Laković i Nemanja Mučalica, upitao je na mreži X poslanik Evropskog saveza Nikola Zirojević.  

Uhapšena državljanka Kosova – pronađena falsifikovana lična karta Republike Srbije

Četvrtak, 30.04.2026 | 16:33

Službenici Regionalnog centra granične policije „Centar“ su na zajedničkom graničnom prelazu Vraćenovići–Deleuša, prilikom pokušaja ulaska u Crnu Goru, kao saputnicu u vozilu kontrolisali lice B.M. (33), koja je na uvid dala ličnu kartu izdatu od strane Republike Srbije.

Bečić: Murino nas trajno obavezuje da čuvamo uspomenu na nevino stradale

Četvrtak, 30.04.2026 | 15:16

Danas se sa tugom prisjećamo 30. aprila 1999. godine, dana kada je tokom NATO bombardovanja u Murinu stradalo šest civila, među kojima i troje djece, saopštio je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić.  

Regionalni fond za izazove dodijelio skoro pola miliona eura za projekat iz Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:22

Četvrta nacionalna ceremonija dodjele grantova Regionalnog fonda za izazove (RCF) održana je danas u Privrednoj komori Crne Gore (PKCG). Događaj je bio prilika da se oda priznanje ljudima i partnerstvima koja oblikuju budućnost vještina, a pored predstavnika RCF-a okupio je nacionalne i međunarodne partnere, kao i predstavnike institucija, poslovne zajednice i obrazovanja.

Bogdanović: Odluka suda da na slobodu pusti Lakovića i Mučalicu je skandal prvog reda

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:21

Odluka sudije Osnovnog suda da na slobodu pusti Lakovića i Mučalicu, koji se terete da su pomogli Milošu Medenici da pobjegne, predstavlja skandal prvog reda i brutalno ogoljava dubinu truleži u slučaju Medenica. Ovo je pitanje sistema u kojem su, predugo, pojedinci iz institucija bili spremni da pomognu onima kojima je zakon morao biti najbliža, a ne najdalja adresa, kazao je Boris Bogdanović, generalni sekretar i šef Kluba poslanika Demokrata.