Petak, 11.04.2025 | 09:25
IZVOR: cdm.me

Đurašković: Cetinje TRAŽI odgovore i odgovornost

Svi koraci koje je Prijestonica preduzela nakon dva tragična događaja koja su se dogodila na Cetinju bili su pokušaj da se odgovori na nezamislive tragedije, međutim, da bi se zaista stvorio sistem otpornosti, potrebna je snaga institucija i jasan odgovor države koji će osigurati da se glas Cetinja čuje i poštuje i da Zaključci Skupštine Prijestonice Cetinje ne ostanu mrtvo slovo na papiru, poručio je gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković u obraćanju na vanrednoj sjednici Skupštine posvećenoj dinamici realizacije zaključaka donesenih povodom tragičnih događaja.




Foto: arhiva, Prijestonica Cetinje

Podsjetio je da je Skupština Prijestonice nakon tragičnog događaja početkom ove godine donijela niz zaključaka sa jasnim ciljem da se slična tragedija nikada više ne ponovi i da se obnovi povjerenje građana u institucije koje imaju obavezu da ih zaštite.

Nažalost, kako kaže, uprkos odlučnosti zahtjeva, odgovor dijela državnih organa je izostao, kao i reakcija koja bi makar simbolično priznala težinu situacije.

„Umjesto institucionalnog odgovora, uslijedila je tišina, a umjesto odgovornosti – ćutanje. Zato sam, kao gradonačelnik Prijestonice Cetinje, odlučio da zatražim sazivanje još jedne vanredne sjednice Skupštine Prijestonice, ne iz političkih pobuda, već iz osjećaja moralne obaveze prema svima koji su stradali, prema njihovim porodicama i prema svakom građaninu ovog grada koji zaslužuje da zna što smo uradili i gdje stojimo danas. Zbog svih građanki i građana Cetinja koji svakodnevno protestuju i svih onih koji su danima protestovali širom Crne Gore. Hvala im na istrajnosti i odlučnosti”, kazao je Đurašković, saopšteno je iz Prijestonice.

On je istakao da u trenucima kada odgovori nijesu stizali od onih od kojih su se najviše očekivali, kada su dopisi, zahtjevi i javni apeli upućeni nadležnim državnim organima ostajali bez odgovora ili konkretne reakcije, gradska uprava Prijestonice Cetinje je, u okviru svojih nadležnosti, preduzela konkretne i sadržajne korake usmjerene ka oporavku grada.

 „Formirali smo Operativni tim za unapređenje psihosocijalne podrške, sastavljen od predstavnika svih relevantnih institucija, sa ciljem unapređenja mentalnog zdravlja naših sugrađana, gdje su razmatrani programi kontinuirane podrške svim kategorijama stanovništva i mjere za dugoročno praćenje i zaštitu mentalnog zdravlja. U skladu sa donesenim Zaključcima Skupštine Prijestonice, pokrenuli smo projekat uspostavljanja savremenog sistema video nadzora. Nakon formiranja radne grupe i održanih sastanaka sa Agencijom za zaštitu ličnih podataka, slijedi izrada sporazuma sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, te definisanje lokacija i priprema projektne dokumentacije nakon ispunjenja svih tehničkih preduslova”, istakao je gradonačelnik.

Đurašković je podsjetio da je Prijestonica, u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, svim vaspitno-obrazovnim ustanovama na Cetinju obezbijedila zaštitare.

„Ova mjera ima za cilj da pruži dodatnu podršku školama i vrtićima, da pojača osjećaj sigurnosti među djecom, roditeljima i zaposlenima, te da se preventivno djeluje u slučaju bilo kog oblika nasilja. Pored toga, predviđeno je angažovanje psihologa u svim vaspitno-obrazovnim ustanovama, kao i dodatno angažovanje psihijatara, psihologa i socijalnog radnika u Domu zdravlja Cetinje, kako bi se obezbijedio širi i dostupniji sistem podrške, ne samo za djecu i mlade, već i za sve naše sugrađanke i sugrađane kojima je potrebna stručna pomoć u procesima suočavanja i oporavka”, kazao je Đurašković.

Prijestonica je osnovala i Kuću zdravlja, koja će biti centar za pružanje usluga psihosocijalne podrške pojedincima, porodicama i grupama, kao i za savjetodavne i druge usluge iz oblasti zdravstva, socijalne i dječije zaštite.

„Kroz aktivnosti sekretarijata, ustanova i službi Prijestonice organizovane su brojne radionice, predstave i tribine za više od 1000 učenika, sa ciljem promocije mentalnog zdravlja i pružanja sigurnog prostora za izražavanje i učenje. Vođeni su i brojni razgovori sa predstavnicima kulturnih i obrazovnih institucija, akademija, kao i međunarodnim partnerima, kako bismo kroz zajedničke programske aktivnosti dodatno osnažili duh zajedništva i solidarnosti među svim stanovnicima Prijestonice”, dodao je on.

Đurašković je zaključio da je Cetinje bilo i ostalo grad prkosa i ponosa, ali i grad koji zna da nosi bol sa dostojanstvom.

Stoga, poručuje da „naš zadatak danas nije samo da se sjećamo, već da stvaramo uslove da se ovakva tragedija nikada ne ponovi”.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Kompletan Irak je u mraku: Ministarstvo objavilo da su pogođeni potpunim nestankom struje u državi

Srijeda, 04.03.2026 | 21:21

Kompletan Irak je u mraku danas, a uzrok nestanka struje širom države nije u potpunosti jasan.

MVP poziva crnogorske državljane zainteresovane za evakuaciju da se jave ambasadama i konzulatima

Srijeda, 04.03.2026 | 20:46

Oni su apelovali na crnogorske državljane da do daljnjeg ne putuju u pogođena i bezbjednosno rizična područja.

Milatović upriličio iftar: Ramazan je simbol zajedništva, mira i međusobnog uvažavanja

Srijeda, 04.03.2026 | 19:40

Ramazan je simbol zajedništva, mira i međusobnog uvažavanja, kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, koji je večeras upriličio iftar.

Uprava policije: Požar na gradilištu u Botunu podmetnut, policija saslušala 13 osoba i traga za počiniocem

Srijeda, 04.03.2026 | 17:42

Uprava policije saopštila je da traga za osobom osumnjičenom za podmetanje požara na radnoj mašini na gradilištu kolektora u Botunu, a do sada je prikupila obavještenja od 13 osoba, potvrđujući ranije objavu Portala Standard da je požar podmetnut i da nadležni rade na identifikaciji počinioca.

Mujović: Napad na gradilište u Botunu svojevrstan državni udar, inspirisan manipulacijama neodgovornih političkih krugova

Srijeda, 04.03.2026 | 17:25

Napad na gradilište u Botunu svojevrstan je državni udar, inspirisan manipulacijama neodgovornih političkih krugova, kazao je za TV Podgorica gradonačelnik Podgorice Saša Mujović.

Mujović: Napadom na imovinu izvođača radova u Botunu pređena crvena linija

Srijeda, 04.03.2026 | 09:33

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović saopštio je za Portal RTCG da je vandalizmom i napadom na imovinu izvođača radova na postrojenju u Botunu pređena crvena linija.

Botunjani i danas protestuju, Stojanović: Zapaljen bager na gradilištu, obezbjeđenje nije reagovalo

Srijeda, 04.03.2026 | 08:29

Mještani Botuna i jutros su se okupili kod gradilišta sistema za prečišćavanje otpadnih voda u tom zetskom naselju, najavljujući radikalizaciju protesta. Jedan od okupljenih Peđa Stojanović, kazao je za ADRIA TV da je jutros neko zapalio bager na gradilištu, a da ti povodom obezbjeđenje nije reagovalo.

Aco Đukanović nakon pregleda u privatnoj klinici vraćen u pritvor

Srijeda, 04.03.2026 | 10:35

Uhapšeni biznismen Aco Đukanović viđen je sinoć u jednoj privatnoj bolničkoj ustanovi u Podgorici, gdje je doveden u pratnji policije. To je Portalu RTCG potvrđeno iz više izvora.  

Ministarstvo javnih radova raspisalo tender za izgradnju bazne stanice budućeg ski centra Hajla–Štedim

Srijeda, 04.03.2026 | 09:20

U cilju daljeg razvoja zimskog turizma i jačanja turističke infrastrukture na sjeveru Crne Gore, Ministarstvo javnih radova raspisalo je tender za izradu glavnog projekta i izvođenje radova na izgradnji bazne stanice budućeg ski centra „Hajla–Štedim“.

Sančez poručio Trampu: Ne možete da igrate ruski rulet sa sudbinom miliona

Srijeda, 04.03.2026 | 10:07

Tenziје između dvije NATO saveznice porasle su nakon što je Sančez osudio američko i izraelsko bombardovanje Irana kao nepromišljeno i nezakonito, a potom zabranio američkim avionima korišćenje pomorskih i vazdušnih baza na jugu Španije za ofanzivu protiv Teherana.

Vremenska prognoza - ČETVRTAK u znaku ovih temperatura

Srijeda, 04.03.2026 | 21:25

U južnim i centralnim oblastima promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima, ali i uslovima ponegdje za kratkotrajnu kišu. 

Ani Ivanović tokom razvoda propao biznis vrijedan tri miliona eura

Srijeda, 04.03.2026 | 21:44

Bivša srbijanska teniserka Ana Ivanović se tokom razvoda od nekadašnjeg nogometaša Bastiana Schweinsteigera suočila i s propadanjem biznisa u koji je uložila tri miliona eura.

Kompletan Irak je u mraku: Ministarstvo objavilo da su pogođeni potpunim nestankom struje u državi

Srijeda, 04.03.2026 | 21:21

Kompletan Irak je u mraku danas, a uzrok nestanka struje širom države nije u potpunosti jasan.

Primorac dobio Jug uprkos lošem startu

Srijeda, 04.03.2026 | 21:49

Minimalna pobjeda vaterpolista Primorca u prvoj utakmici osmine finala Evrokupa.

STEGA: Sada se pokazuje koliko bi bio pogubno za vladavinu prava da je uspio planirani “blickrig”

Srijeda, 04.03.2026 | 20:13

Redakcija za pravo i politički sistem Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru (STEGA) izrazila je zadovoljstvo činjenicom da je u javno objavljenom odgovoru Evropske komisije (EK) potvrđen stav STEGE da izmjene dva zakona iz oblasti bezbjednosti nijesu usaglašeni sa EK, posebno u dijelu radno-pravnog statusa zaposlenih.

Lesor bi sredinom marta mogao da se vrati na teren

Srijeda, 04.03.2026 | 20:10

Matijas Lesor bi uskoro mogao da se vrati na teren, nakon pauze od više od godinu zbog povrede skočnog zgloba.

MVP poziva crnogorske državljane zainteresovane za evakuaciju da se jave ambasadama i konzulatima

Srijeda, 04.03.2026 | 20:46

Oni su apelovali na crnogorske državljane da do daljnjeg ne putuju u pogođena i bezbjednosno rizična područja.

Milatović upriličio iftar: Ramazan je simbol zajedništva, mira i međusobnog uvažavanja

Srijeda, 04.03.2026 | 19:40

Ramazan je simbol zajedništva, mira i međusobnog uvažavanja, kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, koji je večeras upriličio iftar.

Mikić: EU potvrdila da je Vlada obmanjivala javnost, Zakone o ANB-u i MUP-u povući iz skupštinske procedure

Srijeda, 04.03.2026 | 19:14

Evropska komisija je danas jasno potvrdila ono na šta smo upozoravali, da predloženi Zakon o unutrašnjim poslovima i Zakon o ANB-u nijesu u potpunosti usklađeni sa pravnom tekovinom EU i da njihovo usvajanje nije uslov za ispunjavanje završnih mjerila u okviru Poglavlja 24, saopštio je poslanik Građanskog pokreta URA Zoran Mikić, dodajući da su naši partneri iz EU potvrdili da su Vlada i resorna ministarstva mjesecima obmanjivali crnogorske poslanike i domaću javnost.

Leković odgovorio Nikoliću: Šaranović govorio istinu, zakon usklađivan sa Evropskom komisijom

Srijeda, 04.03.2026 | 19:11

Poslanik Demokrata Momčilo Leković reagovao je na navode Andrije Nikolića(DPS), poručujući da je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović iznio tačne informacije i da su predloženi amandmani rezultat višemjesečnog usaglašavanja sa nadležnim direktoratima Evropske komisije. Kako je naveo, dio zakona koji se odnosi na zaštitu podataka biće dodatno usklađen kroz izmjene nakon usvajanja.