Sindikat zdravstvenih radnika Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) upozorio je na alarmantno stanje profesije medicinskih sestara i tehničara u Crnoj Gori, navodeći da je profesija dovedena na ivicu opstanka.
Foto: Arhiva/ Kolektiv.me
Smatraju apsurdnim da nemedicinski radnici u zdravstvenom sistemu imaju veće plate od medicinskog osoblja, što je, kako navode u saopštenju, presedan koji nije zabilježen ni u regionu ni u svijetu.
"Ono što bi trebalo da bude temelj zdravstvenog sistema, danas je marginalizovano, potcijenjeno i sistemski zanemareno. U državi u kojoj je minimalna zarada 600 eura, medicinska sestra koja tek započinje svoj profesionalni put sa srednjom stručnom spremom prima tek 620 eura", navode u saopštenju.
Taj iznos, kako navode, ne predstavlja samo finansijsku nepravdu, već je "simbol društvenog ignorisanja jednog od najodgovornijih i najplemenitijih poziva".
"Posljednje povećanje zarada koje je Vlada dogovorila sa Sindikatom zaposlenih u ustanovama socijalne djelatnosti, po kojem medicinske sestre u toj oblasti sada primaju višestruko više od svojih koleginica i kolega zaposlenih u zdravstvenom sistemu, uz isti nivo obrazovanja, za nas predstavlja dodatni udarac. Taj potez doživljavamo kao svojevrsno poniženje i još jedan korak ka potpunoj degradaciji naše struke", naglašavaju u iz Sindikata zdravstvenih radnika Kliničkog centra Crne Gore.
Poručili su da se osjećaju zaboravljeno.
"Vrlo brzo su izblijedile slike iz pandemijskih godina, kada smo bili jedina linija odbrane, kada smo danonoćno, pod punom opremom, u neizvjesnosti i strahu, stajali uz bolesne, riskirajući sopstveno zdravlje i živote svojih porodica. Danas mnoge naše kolege žive na ivici egzistencije", ističu.
"Bez riješenog stambenog pitanja, bez sistemske podrške, ali i dalje sa ogromnom posvećenošću obavljaju svoj posao, brinući se o onima kojima je pomoć najpotrebnija", dodaju u saopštenju.
KOMENTARI (0)