Pravoslavni i katolički vjernici ove godine zajedno proslavljaju Vaskrs, odnosno Uskrs. Veliki petak se smatra najtužnijim danom hrišćanstva. Na taj dan se ne služi liturgija, osim ako su Blagovijesti.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Prije nego što je došao Veliki Petak, na Tajnoj večeri, Isus je prorekao ono što će se desiti. U strahu od mogućih posledica, apostol Petar se tri puta odrekao svog Gospoda, a odmah potom, kad je shvatio šta je učinio, gorko je plakao i pokajao se. Izdajnik Juda, mučen grižom savjesti zbog svoje izdaje, objesio se kad je saznao da je Isus osuđen na smrt.
Na Veliki Petak crkva se sjeća događaja koji su neposredno prethodili raspeću – od izvođenja Hrista pred sud Pontija Pilata, neuspjelog pokušaja da ga optuže, pa do glasnog vikanja judejskog naroda: „Raspni ga!“. Zatim, Hristos je nosio krst kroz grad, na putu prema Golgoti, gdje je bio razapet. I dok su ga razapinjali, On je praštao svojim dželatima, govoreći: „Oče, oprosti im, jer ne znaju šta rade“.
Na Veliki Petak se ne služi liturgija, osim ako su Blagovijesti. Ovo je dan strogog posta, kada se jede samo suvi hleb i pije voda. Običaj je da se farbaju uskršnja jaja, najčešće crvenom bojom koja simbolizuje Hristovu krv, što nas podsjeća na žrtvu koju je podnio za spasenje svijeta.
Takođe, na Veliki Petak se ne pjeva, ne veseli se, a od Velikog četvrtka do Vaskrsa, nedelje kada je Isus vaskrsao, crkvena zvona ne zvone. U pravoslavnoj crkvi, zvona su znak radosti, pa se vrijeme bogosluženja i oglašenja umrlih najavljuje drvenim klepalom, što simbolizuje tugu i pokajanje.
Stariji ljudi vjeruju da će vremenski uslovi na Veliki petak predskazati plodnost i rodnost u godini koja dolazi. Ako na ovaj dan pada kiša, to znači da neće biti mnogo šljiva, dok toplo i sunčano vrijeme obećava bogat rod voća.
Na Veliki Petak, žene tradicionalno farbaju uskršnja jaja, koja će kasnije ukrasiti prazničnu trpezu. Takođe, pripremaju bogatu porodičnu trpezu za predstojeći praznik, sa željom da okupe porodicu i obilježe ovaj sveti dan.
Prvo obojeno jaje ostavlja se na stranu do idućeg Vaskrsa i zove se „čuvarkuća“, simbolizujući vjeru, ljubav i nadu u vaskrsenje.
Veliki Petak je dan kada se prisjećamo Hristove žrtve i pokajanja, dan kada je On podnio sve patnje i dao život za naše spasenje. Ovaj dan nas podsjeća na značaj ljubavi, praštanja i nade, koje je Hristos unio u svijet kroz svoju žrtvu na krstu.
KOMENTARI (0)