Nedjelja, 27.04.2025 | 13:22
IZVOR: kolektiv.me

Koprivica sa Espozitom: Sprovođenje preporuka ključno za ostvarenje strateškog CILJA Crne Gore – ČLANSTVA u Evropskoj uniji

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju, Momo Koprivica, boravi u radnoj posjeti Strazburu, gdje se sastao sa Đanlukom Espozitom, generalnim direktorom za ljudska prava i vladavinu prava u Savjetu Evrope




Foto: Vlada Crne Gore

"Tokom sastanka, Koprivica je upoznao Espozita sa ključnim reformskim aktivnostima koje Vlada Crne Gore sprovodi u okviru evropske integracije, s posebnim akcentom na oblasti vladavine prava, borbe protiv korupcije, jačanja nezavisnosti pravosuđa i zaštite ljudskih prava", saopšteno je iz Vlade. 

Koprivica je, kako je saopšteno, istakao da su prioriteti Vlade usklađeni sa zahtjevima iz poglavlja 23 i 24, koji su od suštinskog značaja za napredak Crne Gore ka punopravnom članstvu u EU.

"Osim toga, naglasio je da Vlada Crne Gore dijeli stanovište Savjeta Evrope da je demokratska bezbjednost preduslov sveukupne bezbjednosti, te da se na svim poljima moramo boriti protiv različitih trendova koji vode nazadovanju demokratije i širenju neistinitih informacija koje potkopavaju vrijednosti demokratskog poretka", navode iz Vlade. 

Koprivica je, kako je saopšteno, naglasio važnost sprovođenja preporuka, posebno GRECO-a te ukazao na konkretne pomake i mjere u oblasti jačanja pravnog i etičkog integriteta lica na najvišim funkcijama izvršne vlasti posebno kroz Predlog zakona o državnim službenicima i namještenicima, zatim transparentnosti kroz utvrđivanje Predloga zakona o slobodnom pristupu informacijama, kao i jačanja mehanizama za borbu protiv korupcije.

Generalni direktor Espozito je, kako navode iz Vlade, pozitivno ocijenio napore Crne Gore i istakao da je u proteklom periodu ostvaren vidljiv napredak u oblasti vladavine prava.

"On je naglasio da su učinjene brojne pozitivne promjene koje predstavljaju važan korak naprijed, te da Savjet Evrope prepoznaje snažnu političku volju crnogorske Vlade za sprovođenje reformi. Espozito je istakao da su preporuke GRECO i MONEYVAL, i poglavlja 23 i 24 od ključne važnosti za cjelokupan proces reforme i pristupanja EU, te da su ciljevi i postignuti rezultati u tim oblastima ohrabrujući. Izrazio je spremnost Savjeta Evrope da nastavi da pruža Crnoj Gori punu podršku kroz ekspertsku pomoć, kako bi reformski proces bio uspješno završen i usklađen sa najvišim evropskim standardima", saopšteno je iz Vlade Crne Gore. 

Sastanak je, kako je saopšteno, ocijenjen kao konstruktivan i podsticajan za dalji rad, a obje strane su se saglasile da je nastavak intenzivne saradnje i sprovođenja preporuka ključan za ostvarenje strateškog cilja Crne Gore – članstva u Evropskoj uniji.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Bjelopoljska URA pružila PODRŠKU Abazoviću: Politika URE garant očuvanja građanskog bića Crne Gore

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 15:45

U susret IV Kongresu Građanskog pokreta URA održan je sastanak i Opštinskog odbora bjelopoljske URE na kojem donešena odluka da se za predsjednika partije kandiduje  Dritan Abazović, a za potpredsjednicu Ana Novaković Đurović.

Milatović: VK potvrdila da NIJE ispoštovana procedura predviđena Ustavom, očekujem da nadležni PAŽLJIVO razmotre preporuke

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 13:30

Venecijanska komisija je potvrdila da prilikom penzionisanja sutkinje Dragane Đuranović nije ispoštovana procedura predviđena Ustavom, time je jasno potvrđen i stav koji sam, svojevremeno, zauzeo po ovom pitanju, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Radovanić: Krajnje je vrijeme da parlamentarna većina prihvati STAN ZA SVE koji ćemo ponovo predložiti u Parlamentu

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 11:46

Generalni sekretar Građanskog pokreta URA Mileta Radovanić saopštio je da će poslanički klub URE zbog konstantnog divljanja cijena stanova ponovo uputiti prema Skupštini Crne Gore Zakon o formiranju državnog fonda STAN ZA SVE.

Abazović: Različita mišljenja u partiji su kvalitet više, nisu tačne tvrdnje da je Adžić odbio da ispoštuje odluku GO

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 08:15

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović kazao je da nije tačna informacija da je potpredsjednik i poslanik te partije Filip Adžić odbio da ispoštuje odluku Glavnog odbora o rotaciji u poslaničkom klubu.

Đoković: Anketni odbor otvara put ISTINI, pravda nema rok trajanja

Nedjelja, 15.06.2025 | 14:00

Poslanik Nove srpske demokratije (NSD) Velimir Đoković izjavio je da je formiranje Anketnog odbora važan korak ka rasvjetljavanju brojnih nezakonitosti iz vremena bivšeg režima, naglašavajući da je upravo ovaj odbor trenutno u centru interesovanja javnosti.

UP: U saobraćajnoj nezgodi učestvovalo i vozilo MUP-a u kojem je bio ministar Šaranović

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 00:05

Na magistralnom putu Bar–Podgorica, u nedjelju u mjestu Virpazar, oko 20:30 časova došlo do saobraćajne nezgode u kojoj su učestvovala tri vozila, među kojima i jedno službeno vozilo Ministarstva unutrašnjih poslova, u kojem se nalazio ministar, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Abazović: Različita mišljenja u partiji su kvalitet više, nisu tačne tvrdnje da je Adžić odbio da ispoštuje odluku GO

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 08:15

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović kazao je da nije tačna informacija da je potpredsjednik i poslanik te partije Filip Adžić odbio da ispoštuje odluku Glavnog odbora o rotaciji u poslaničkom klubu.

Rudnik uglja Pljevlja: Klizište zatrpalo mašinu, lakše povrijeđen bagerista

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 09:42

Tokom izvođenja redovnih radova na PK “Potrlica” u nedelju, 15. juna u poslepodnevnim časovima, došlo je do iznenadnog pomjeranja tla i aktiviranja klizišta. Klizište je zahvatilo zaglinjeni prostor i dovelo do zatrpavanja mašine, saopšteno je iz Rudnika uglja Pljevlja.

Luka Modrić ODUŠEVIO Milicu Todorović: "Ne postoje riječi da opišem zahvalnost" (VIDEO)

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 11:05

Pala je i po koja suza.

MVP: Izbjegavati putovanja u Izrael i Iran, nema povrijeđenih crnogorskih državljana

Nedjelja, 15.06.2025 | 20:47

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore pažljivo prati razvoj bezbjednosne situacije u Izraelu, Iranu i širem regionu, te savjetuje građanima da, zbog pogoršane bezbjednosne situacije i povećanog rizika po ličnu sigurnost, do daljnjeg izbjegavaju sva putovanja u pomenute zemlje.

Zvijezde su odabrale: Ovih PET DANA će biti NAJSREČNIJI u 2025.

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 16:01

Pobjede u karijeri, sjajne veze i bogatstvo, još su uvijek mogući ove godine pa ne dopustite da vas vrijeme iznenadi!

Vujović u Solunu: Države moraju GRADITI SISTEM koji garantuje sigurnost novinarima

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 15:52

Bezbjednost novinara mora biti zajednička odgovornost institucija, društva i međunarodne zajednice. Crna Gora je reformskim procesima unaprijedila stanje u medijima i bezbjednost novinara, ali i dalje mora raditi na razvoju efikasnih pravnih mehanizama zaštite medija i novinara, od zloupotreba sudskog procesa kao  jednog od sredsatva nedozvoljenog pritiska, kao i svih poznatih oblika nasilja, sa akcentom na onlajn nasilje.   

Bjelopoljska URA pružila PODRŠKU Abazoviću: Politika URE garant očuvanja građanskog bića Crne Gore

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 15:45

U susret IV Kongresu Građanskog pokreta URA održan je sastanak i Opštinskog odbora bjelopoljske URE na kojem donešena odluka da se za predsjednika partije kandiduje  Dritan Abazović, a za potpredsjednicu Ana Novaković Đurović.

Auto-put od početka godine opslužio 1,16 MILIONA VOZILA

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 15:36

Auto-putem Princeza Ksenija je od početka ove godine prošlo 1,16 miliona vozila, pokazuju podaci sa sajta Monteputa.

Vučetić uoči Eurobasketa: Izazov je velik, ali VJERUJEM u NAS

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 15:21

Ženska košarkaška reprezentacija otputovaće rano ujutro za Brno, koji će od srijede do nedjelje biti domaćin C grupe Evropskog prvenstva.

Ove horoskopske znakove je nemoguće ZABORAVITI čak i nakon raskida

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 15:12

Prekidi veza nikad nisu laki, a svaka osoba nosi se s njima na svoj način. Prekidi veza nikad nisu laki, a svaka osoba nosi se s njima na svoj način.

Da li je BIJELA ČOKOLADA samo ime ili prava poslastica?

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 14:58

Prisutna u milionima kuhinja širom svijeta, čokolada dolazi u mnogo različitih oblika i ukusa. Najpopularnije vrste uključuju crnu, poluslatku, miječnu i bijelu, ali jedna od njih je predmet mnogih debata.

Iz Morače IZVUČENO tijelo ženske osobe

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 14:54

Iz Morače je danas izvučeno tijelo ženske osobe, saopšteno je CdM-u iz policije i Službe zaštite i spašavanja.

Analiza Vrhovnog suda: Na 100 stanovnika 39,1 komad ORUŽJA

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 14:46

Na 100 stanovnika u Crnoj Gori bilježi se 39,1 komad oružja, pokazala je analiza koju je inicirao Vrhovni sud. Iz suda ukazuju da postoji izrazito visok procenat osuđujućih presuda za nelegalno držanje oružja, što ukazuje na sistemski problem u našem društvu te da je neophodna temeljna promjena.

Ova fitnes UŽINA se pravi za DVA minuta – Savršena nakon treninga

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 14:32

Put do izvajanog tijela podrazumijeva posvećenost treninzima, ali i ishrani što nije lak zadatak.