Ponedjeljak, 28.04.2025 | 15:19
IZVOR: kolektiv.me

Nišić: Pravo na rad u bezbjednim i zdravim uslovima mora biti UNIVERZALNO DOSTUPNO svakom zaposlenom

Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga organizovalo je danas konferenciju povodom obilježavanja Svjetskog dana zaštite i zdravlja na radu, pod nazivom “Zaštita i zdravlje na radu u digitalnom dobu”, u hotelu Ramada u Podgorici.




Foto: Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić

Konferenciju su svečano otvorili ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić, ministar zdravlja Vojislav Šimun i ministar javne uprave Maraš Dukaj, a u uvodnom dijelu obratili su se i predstavnici socijalnih partnera, Slobodan Mikavica, predsjednik Unije poslodavaca Crne Gore, Ivana Mihailović iz Unije slobodnih sindikata Crne Gore i Vladimir Krsmanović ispred Saveza sindikata Crne Gore.

Obraćajući se , ministarka Naida Nišić naglasila je da pravo na zaštitu i zdravlje na radu nije samo pravno pitanje, već pitanje dostojanstva svakog pojedinca, te istakla da je ono zagarantovano Ustavom Crne Gore. Ukazala je na kontinuirane napore Ministarstva u jačanju zakonskog i institucionalnog okvira, u skladu sa standardima Evropske unije i Međunarodne organizacije rada.

„Pravo na rad u bezbjednim i zdravim uslovima mora biti univerzalno dostupno svakom zaposlenom. Digitalno doba nosi brojne prednosti, ali i nove izazove po bezbjednost i zdravlje na radu. Naša je odgovornost da te izazove prepoznamo, razumijemo i odgovorimo na njih strateški i odgovorno. Današnja razmjena znanja i iskustava doprinosi stvaranju radnog okruženja koje podstiče razvoj, ali prije svega štiti život i zdravlje radnika,“ poručila je ministarka Nišić.

 Ministar javne uprave Marash Dukaj istakao je značaj usklađivanja primjene digitalnih tehnologija sa zaštitom prava zaposlenih, naglasivši da „naš cilj nije samo digitalizacija procesa, već izgradnja sistema u kojem tehnologije služe unapređenju kvaliteta života, očuvanju zdravlja i stvaranju sigurnijeg radnog ambijenta.“

Ministar zdravlja Vojislav Šimun ukazao je na potrebu jačanja preventivnih mjera i međuresorne saradnje kako bi se očuvalo zdravlje zaposlenih u uslovima ubrzane digitalizacije i promjena na tržištu rada.

“Kontinuirano radimo na unapređenju zakonske regulative i politika koje štite zdravlje zaposlenih, a novim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti prepoznali smo značaj novih tehnologija za praćenje zdravlja svih građana. Obezbijedilili smo mogućnost uvođenja modela telemedicine, kao zdravstvene usluge u svrhu novih inicijativa, koje mogu biti usmjerene na smanjenje stresa i podizanje mentalnog zdravlja zaposlenih.”, naglasio je Šimun.

Posebnu vrijednost konferenciji dodao je nastup gospodina Michele Dinellija iz Evropske agencije za zaštitu i zdravlje na radu (EU-OSHA), koji je predstavio ključne elemente evropske kampanje “Zaštita i zdravlje na radu u digitalnom dobu”, ukazujući na obavezu svih aktera da zajednički odgovore na rizike koje nove tehnologije donose.

U nastavku konferencije održana je panel diskusija „Prevencija teških, kolektivnih i smrtnih povreda na radu – izazovi i postupanja u praksi“.

Panelisti – predstavnici Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Uprave za inspekcijske poslove – Inspektorata rada, zdravstvenih institucija, pravosuđa i drugih relevantnih subjekata – analizirali su stvarne izazove u oblasti zaštite na radu.

Razgovarano je o mehanizmima prevencije teških povreda, neophodnosti pravovremenog reagovanja, odgovornostima poslodavaca, te o ulozi pravosudnih institucija u zaštiti prava zaposlenih. Posebna pažnja posvećena je potrebama za jačanjem inspekcijskog nadzora, podizanjem nivoa edukacije zaposlenih i poslodavaca, kao i unapređenjem međuresorne saradnje.

Zaključeno je da odgovorna primjena digitalnih tehnologija mora biti praćena kontinuiranim jačanjem kapaciteta za zaštitu i zdravlje na radu, kroz aktivnu saradnju svih relevantnih aktera, u cilju stvaranja bezbjednijeg, zdravijeg i pravednijeg radnog okruženja u Crnoj Gori.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Desetine miliona pregleda i snažan medijski talas: EXIT to Montenegro postao velika promotivna razglednica Crne Gore

Utorak, 21.07.2026 | 21:05

Više od 42 miliona pregleda festivalskih objava, snažan odjek na međunarodnim platformama i profilima izvođača, objave poznatih javnih ličnosti, među kojima su Miloš Biković, Nenad Okanović i Nataša Kovačević Njezvanova, kao i konkretan efekat na turističku sezonu u Ulcinju pokazali su da prvo izdanje festivala EXIT to Montenegro nije bilo samo veliki muzički događaj, već i jedna od najsnažnijih promotivnih priča Crne Gore ovog ljeta.

Bogdanović: Oni koji su bezbjednosni sektor pretvorili u ispostavu mafije nemaju pravo da danas drže lekcije

Utorak, 21.07.2026 | 14:04

Predsjednik Kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović saopštio je da oni koji su, kako tvrdi, godinama upravljali bezbjednosnim sektorom i omogućili infiltraciju organizovanog kriminala u institucije danas nemaju kredibilitet da govore o stanju u policiji.

Uhapšen Podgoričanin: Kod njega pronađeni kokain, novac, mobilni telefoni…

Utorak, 21.07.2026 | 12:59

Budvanaka policija uhapsila je O.K. (36) iz Podgorice zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Na trajektima iz mjeseca u mjesec promet bolji od lanjskog

Utorak, 21.07.2026 | 12:48

Kompletna trajektna flota na prelazu Kamnenari-Lepetane u Bokoktorskom zalivu je u pogonu 24 sata.

Žuti meteoalarm u Crnoj Gori zbog najavljenog jakog vjetra, lokalnih nepogoda i visokih temperatura

Utorak, 21.07.2026 | 12:27

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju saopštio je da je danas na teritoriji cijele Crne Gore na snazi žuti meteoalarm zbog najavljenog jakog vjetra, mogućih lokalnih nepogoda i visokih temperatura, posebno u centralnim i južnim predjelima.

Promjenljivo OBLAČNO, moguća kiša prijepodne - Ove TEMPERATURE nas očekuju u SRIJEDU

Utorak, 21.07.2026 | 15:12

U srijedu nas očekuje  promjenljivo oblačno i nestabilno uz kišu, pljuskove i grmljavinu, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Savić objavio spisak za pripreme na Zlatiboru

Utorak, 21.07.2026 | 15:08

Selektor mlađe kadetske fudbalske reprezentacije Crne Gore, Vladan Savić objavio je spisak igrača koji će od 24. jula do 3. avgusta boraviti na pripremama na Zlatiboru.

Spajić: Malo su svi potrčali da paniče, ali mogli smo i mi biti koordinisaniji ruku na srce

Utorak, 21.07.2026 | 14:52

Premijer Milojko Spajić priznao je da je bilo prostora za bolju koordinaciju u komunikaciji sa javnošću u vezi sa jučerašnjim informacijama o cijenama goriva, ali je poručio da je najvažnije što je Vlada na vrijeme reagovala i spriječila nagle inflatorne pritiske.

Knežević: Pljevlja osvijetlila obraz Crnoj Gori

Utorak, 21.07.2026 | 14:38

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević čestitao je svim odbornicima SO Pljevlja koji su danas glasali za odluku o priznanju tzv. države Kosovo i tako doprinijeli da se Pljevlja grad velike istorije i svijetle tradicije dobrih i plemenitih ljudi pridruže Opštini Zeta u ispravljanju najcrnje istorijske neprave, a to je priznanje Kosova.

Ministarstvo javnih radova raspisalo tender: Za nadzor izgradnje Bulevara Velje brdo 400.000 eura

Utorak, 21.07.2026 | 14:29

Ministarstvo javnih radova raspisalo je tender vrijedan 400.000 eura sa PDV-om za stručni nadzor nad izvođenjem radova na izgradnji Bulevara Velje brdo sa pratećom infrastrukturom.

Ćeman: Pokrećemo raspravu o neustavnoj dodjeli stanova i kredita funkcionerima

Utorak, 21.07.2026 | 14:24

Nakon dva neuspjela pokušaja, zbog nedostatka kvoruma, za zakazivanje tematske sjednice Odbora za zdravstvo rad i socijalno staranje na temu neustavne dodjele stanova i stambenih kredita javnim funkcionerima, danas sam, kao što sam i obećao građanima, tražio dopunu dnevnog reda sa ovom tačkom, saopštio je poslanik Demokrata Albin Ćeman.

Bogdanović: Oni koji su bezbjednosni sektor pretvorili u ispostavu mafije nemaju pravo da danas drže lekcije

Utorak, 21.07.2026 | 14:04

Predsjednik Kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović saopštio je da oni koji su, kako tvrdi, godinama upravljali bezbjednosnim sektorom i omogućili infiltraciju organizovanog kriminala u institucije danas nemaju kredibilitet da govore o stanju u policiji.

SO Pljevlja usvojila Deklaraciju o nepriznavanju nezavisnosti Kosova

Utorak, 21.07.2026 | 13:58

Skupština opštine Pljevlja jednoglasno je, glasovima svih 18 prisutnih odbornika, usvojila Deklaraciju o nepriznavanju odluke o priznanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Đurović: Sjutra rekonstrukcija Vlade, Vučurović i Zečević novi ministri

Utorak, 21.07.2026 | 13:35

Sjutra će biti rekonstruisana Vlada, potvrdio je za RTCG šef Poslaničkog kluba Nove srpske demokratije Dejan Đurović.

Reforme u ABA ligi – ponovo se uvodi Fajnal 4, liga ostaje podjeljena na dvije grupe

Utorak, 21.07.2026 | 13:23

Skupština ABA lige na današnjem sastanku donjela je odluku da se od ove sezone vrati Fajnal for umjesto do sadašnjeg plej ofa koji je godinama bio na snazi.