Možda vam se nekada učinilo praktičnim da prilikom točenja goriva ne gasite motor, naročito kada ste u žurbi.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Ipak, iako na prvi pogled djeluje bezazleno, to nije preporučljiva praksa – evo zašto. Šansa da dođe do požara jeste mala, ali ipak postoji.
Dok motor automobila radi, povećava se mogućnost da isparenja benzina dođu u kontakt sa statičkim elektricitetom, što može izazvati zapaljenje. Važno je znati da u takvim situacijama ne gori tečnost, već pare, a to može dovesti čak i do eksplozije.
Zbog toga se preporučuje da uvijek ugasite motor prilikom sipanja goriva, kako biste smanjili svaki, pa i najmanji rizik od požara, stvaranja statičkog elektriciteta ili paljenja kontrolnih lampica u automobilu, piše Auto klub.
Postavlja se i pitanje – da li ostavljanje upaljenog motora može da ošteti vozilo? Iako motor vjerovatno neće pretrpjeti štetu, opasnost od požara daleko je ozbiljniji problem. Osim toga, moguće je da se upali lampica „check engine“, jer savremena vozila registruju i najmanje isparavanje benzinskih para iz rezervoara, cijevi za gorivo ili motora. Kada umetnete pištolj za točenje goriva, može doći do isparavanja, a računar u automobilu to može registrovati kao kvar.
Pored gašenja motora, važno je pridržavati se i drugih pravila bezbjednosti na pumpi: nikada nemojte pušiti i izbjegavajte korišćenje mobilnog telefona tokom točenja goriva, jer i telefon, u teoriji, može izazvati statički elektricitet.
KOMENTARI (0)